Edukacja inwestora, Inwestowanie, Poznaj sprawozdanie finansowe

Aktywa równe pasywom: czyli dlaczego mamy równowagę bilansową?

2 września 2018 • By

Aktywa równe pasywom: wstęp

Jesteśmy już po wpisach o bilansie, kapitale własnym, aktywach obrotowych, aktywach trwałych oraz zobowiązaniach w spółce. Dzisiaj przyszedł czas na bardzo ważną zasadę w rachunkowości. Czyli, dlaczego powinniśmy mieć aktywa równe pasywom. W artykule opisałem Wam praktyczny przykład na testowym bilansie. Następnie pokazałem, jak to wygląda w spółce akcyjnej. Jest to kolejny wpis obowiązujący każdego inwestora fundamentalnego.

Aktywa równe pasywom: cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego: poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!

Przypominam też, że stworzyliśmy z Michałem specjalną grupę na Facebooku. Która jest związana tylko z tym cyklem edukacyjnym. Zachęcam do dołączenia:  „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. I śledzenia moich dalszych poczynań.

Aktywa równe pasywom: przykład Jana Kowalskiego 

Wyobraźmy sobie taka sytuację, że Jan Kowalski założył biznes i chciałby wprowadzić swój biznes na giełdę. Wtedy przychodzi do niego Michał Iksiński, który chciałby zobaczyć jego sprawozdanie finansowanie. W szczególności chciałby zobaczyć bilans. Poniżej przykładowy schemat:

Panie Kowalski, dlaczego aktywa nie są równe pasywom? Masz Pan 2 314 tys. złotych w pasywach i 1 664 tys. złotych aktywów? Wyciągnąłeś Pan gotówkę z firmy? Masz Pan tyle zaciągniętych kredytów, a tak mało gotówki? A może Pan sprzedajesz innym klientom i nie księgujesz Pan należności? A to przepraszam Panie iksiński, muszę porozmawiać z księgową. Bo coś ewidentnie tutaj nie pasuje!

Jak sami widzicie, gdybyśmy nie mieli zasady równowagi bilansowej mogłoby dochodzić do takich właśnie cudów. Gdy mamy taką zasadę, problem nam znika (przynajmniej w dużej części). Bo nie możemy zaciągnąć ogromnej ilości kredytów i następnie wyciągnąć ich ze spółki. Tylko po drugiej stronie (czyli w aktywach) musi pojawić się konkretna pozycja przykładowo:

  • zaciągnęliśmy kredyt (zobowiązania krótkoterminowe) i po drugiej stronie księgowana jest gotówka (aktywa obrotowe). Oczywiście, w rzeczywistości jest to w różnych konfiguracjach. Zamiast gotówki mogą być np. należności (bo wytworzyliśmy produkt, następnie go sprzedaliśmy i odbiorca jest nam winny gotówkę. Czyli księgujemy należności.)
  • zrobiliśmy emisję akcji (kapitał własny) i po drugiej stronie księgowana jest gotówka (aktywa obrotowe). Albo za tą gotówkę kupiliśmy budynek (rzeczowe aktywa trwałe).

Rozumiecie już dlaczego mamy zasadę równowagi bilansowej? Przyjrzyjmy się jak to wygląda w jednej ze spółek w kolejnym akapicie.

Poznaj sprawozdanie finansowe. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. Przedsprzedaż kursu dopracowanego na tip-top

Jak wiecie, przedsprzedaż wersji Beta kursu excel, zakończyła się dużym sukcesem, co opisaliśmy tutaj: Wow! 6 tysięcy złotych zarobku w 9 minut! Trzydziestu pierwszych klientów 🙂 Kolejni chętni zapisują się na przedsprzedaż kursu! Dlatego właśnie trwają prace nad wersją Beta z pierwszymi trzydziestoma uczestnikami kursu. Żeby przedstawić Wam w przedsprzedaży kurs dopracowany na tip-top.
Dokładny zakres tematyczny, nad którym obecnie pracujemy, opisaliśmy tutajPromocyjna cena w przedsprzedaży! Zakres kursu: Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. Dlatego, jeżeli chciałbyś/chciałabyś zapisać się na przedsprzedaż pierwszej edycji kursu. Możesz zapisać się na dedykowaną listę  osób oczekujących, przeznaczoną do tego produktu (osoby zapisane na ten newsletter będą miały zniżkę na pierwszą edycję kursu dopracowanego na tip-top. Kolejne edycje będą już droższe.)

(Uwaga: ten e-mail będzie tylko używany do informacji związanych z kursem. Zero spamu)

(Uwaga: żeby poprawnie zapisać się do listy oczekujących na kurs musisz potwierdzić zapis. Sprawdź folder spam lub inne)

Aktywa równe pasywom: Eurocash

W każdym przedsiębiorstwie sporządzającym bilans, zasada równowagi musi być spełniona. Tak przykładowo wygląda część wykrojona z bilansu spółki Eurocash:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

przyjrzyjmy się jeszcze na przykładzie ze spółki, co zawierają aktywa i pasywa. Poniżej pierwsza grafika obrazująca skład pasywów:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

Szybko możemy policzyć pasywa za 2017 rok:

  • kapitał własny (1 030 005 400)
  • zobowiązania długoterminowe (96 108 526)
  • zobowiązania krótkoterminowe (4 853 808 173)
  • razem pasywa (5 979 922 099)

Zerknijmy sobie teraz na aktywa:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

  • aktywa trwałe (2 526 965 574)
  • aktywa obrotowe (3 452 956 525)
  • aktywa razem (5 979 922 099)

Jak widzicie, wszystko się zgadza. Aktywa równają się pasywom. I wszystkie składowe naszych dwóch głównych pozycji bilansowych zestawione ze sobą dają nam znak równości.

Aktywa równe pasywom: podsumowanie

To tyle w tym wpisie. Chciałem Wam pokazać w jaki sposób zrozumieć zasadę bilansową. Tak żebyście wiedzieli z jakich składowych tworzy się bilans oraz dlaczego aktywa muszą równać się pasywom.