Edukacja inwestora, Inwestowanie

Finanse w excelu wersja Beta: podsumowanie pierwszego modułu

5 września 2018 • By

Finanse w excelu wersja Beta: moje wrażenia

Cieszę się, że zapał niektórych z Was jeszcze nie ostygł. Jest grupka osób, która wysyła mi rozwiązane zadania i pracuje ze mną na bieżąco. To bardzo motywujące, dzięki czemu mam ochotę tworzyć jeszcze lepsze rozwiązania i ciekawsze przykłady. Im więcej robię rzeczy, tym okazuje się, że mniej wiem. Kilku uczestników wskazywało mi w korespondencji mailowej, że można kilka zadań zrobić lepiej. Wielkie dzięki, że jesteście zaangażowani w pracę nad produktem. Dzięki Wam powstaną lepsze narzędzia do analizy makro i analizy sprawozdań plus do analizy portfela.

Finanse w excelu: cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego: jak rozwiązywać problemy ludzi tworząc super produkt. Case study tworzenie kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora.

Finanse w excelu wersja Beta: jakie materiały przerobiliśmy, co nas jeszcze czeka?

Poniżej wklejam Wam tematy, które przerobiliśmy już do tej pory na kursie oraz spis kilku kolejnych tygodni:

Tydzień pierwszy: pierwsze nagranie + test

Tydzień drugi kursu: powtórka z excela

Tydzień trzeci: zapętlone wyszukaj pionowo

Tydzień czwarty: wprowadzenie do portfela inwestycyjnego

Tydzień piąty: zebranie informacji zwrotnej

Tydzień szósty: daty i pobieranie notowań

Tydzień siódmy: pierwsza część narzędzia makro

Nachodzące tygodnie:

Tydzień ósmy: druga część narzędzia makro (pobieranie automatycznie danych)

Tydzień dziewiąty: pierwsza część narzędzia do sprawozdań finansowych

Tydzień dziesiąty: druga część narzędzia do sprawozdań finansowych

Tydzień jedenasty: portfel inwestycyjny

Możliwe, że powstanie jeszcze kilka dodatkowych materiałów, aktualnie tak wygląda nasz plan na kolejne tygodnie.

Finanse w excelu wersja Beta: opinie uczestników

Poniżej oddaje głos zaangażowanym w projekt, czyli uczestnikom, którzy zechcieli podzielić się swoimi wrażeniami z kursu. Pierwsza opinia Michała poniżej:

Cześć Bartek

Chciałem ci przekazać swoje spostrzeżenia na temat kursu po 4 tygodniach.

Generalnie kurs odbieram bardzo pozytywnie. Jest przygotowany profesjonalnie – widać, że masz pomysł jak to ma wyglądać.

Podoba mi się uporządkowanie materiałów – wszystko ponumerowane,  z dodatkowymi materiałami na temat poszczególnych funkcji, narzędzi itp. w osobnych filmikach.

W moim przypadku materiał jest dość zaawansowany – generalnie wszystko opanowuję, ale do niektórych rzeczy muszę się cofać i powtarzać raz jeszcze. Dlatego podoba mi się porządek w materiałach, łatwo jest mi się odnaleźć i przerobić jakiś kawałek materiału powtórnie. Faktem jest, że chwilowo miałem nieco mniej czasu (wakacje, dzieci na głowie), ale wkrótce będzie lepiej – trochę się przeorganizuję.

Tak więc co do ilości i trudności materiału jest OK. Wolę jak kurs jest dla mnie dość wymagający – zawsze lepiej ciągnąć w górę niż na odwrót.

Mam taki system pracy, że na pliku z zadaniami, na którym pracujesz w filmach, robię sobie równolegle zadania od początku, czasem próbuję innych rozwiązań, sprawdzam sobie różne możliwości. Robię też różne notatki. I tutaj jest mała niedogodność, mianowicie co tydzień podsyłasz nowy plik roboczy, przez co moje notatki i różne kombinacje rozchodzą się po różnych plikach. Oczywiście to żaden problem, mogę sobie wszystko przekopiować. Rozumiem, że pracujesz w tej chwili na bieżąco – docelowo wszystko będzie w jednym wspólnym pliku.

Podsumowując, nie mam się do czego przyczepić. Kurs jest profesjonalny, Niektóre rzeczy są dla mnie łatwe, niektóre wymagają więcej pracy Ogólnie mogę powiedzieć, że kurs ciągnie mnie „w górę”.

Michał Pleszczyński

Druga opinia Dominiki:

Uważam, że starasz się tłumaczyć wszystko bardzo dokładnie wraz z najprostszymi operacjami dlatego zrozumienie trudniejszych zagadnień nie jest zadnym problemem.

Podoba mi się pomysł, ze na początku mówisz co do danej lekcji jest potrzebne, bo czasem chciałam już zaczynać a okazywało się, ze powinnam „cofnąć się” do jakichś podstaw. Od drugiego modułu zaczęły się naprawdę fajne przykłady ćwiczeń, fajnie że również opowiadasz o skrótach klawiszowych. Ja jestem bardzo zadowolona.

Dominika Kijas

Trzecia opinia Marcina:

Cześć Bartku,
jak na razie przyswajanie informacji idzie bez problemu. choć znaczną cześć z modułu pierwszego znałem już wcześniej to jednak nie zabrakło cennej wiedzy i rzeczy, o których nie miałem pojęcia. Pokazałeś kilka ciekawych tricków i patencików, które sprawiły że praca z Excelem jest znacznie efektywniejsza. Często prezentowany przez Ciebie sposób rozwiązywania jakiegoś zadania przypadał mi do gustu, jednak nie każdy… Zdarzały się też miejsca gdzie proponowane przez Ciebie metody nie były optymalne (o kilku pisałem bezpośrednio pod filmem, o niektórych jeszcze nie wspominałem).

Tak abstrahując od Excela:
Lubię to Twoje: „otrzymujemy błąd z bardzo prostej przyczyny” 🙂 mówiąc to dopiero szukasz owego błędu 🙂 ale ta autogugestia, że „to na pewno jakaś drobnostka, zaraz to znajdę, poprawię i będzie cacunio”, z pewnością poprawia komfort pracy… przeciwnie jak „o nie, znowu coś spieprzyłem, mam tego dość, pier****, nie robię”. Także i w tej kwestii czegoś fajnego się od Ciebie nauczyłem.

Ogólnie jestem zadowolony z uczestnictwa w kursie, jak na wersję beta, bardzo mi się podoba, nie żałuję ani poświęconego czasu, ani wydanych pieniędzy. Dodatkowo mam pewną satysfakcję że ja również jestem w stanie udzielić Ci kilku drobnych wskazówek. moje metody + Twoje metody = ciekawe efekty… „Co dwie głowy to nie jedna”.
Mam świadomość że wytykam tu kilka niedoskonałości, jednak wiem że w tym właśnie celu są feedbacki. Wierzę, że moje spostrzeżenia będą dla Ciebie istotne przy wprowadzaniu poprawek i finalna wersja kursu będzie świetna, bez najmniejszych zastrzeżeń, będzie na tip top 🙂

Marcin Marciniec

Mailowo każdego z uczestników zapytałem, czy mogę opublikować i podpisać ich maile imieniem i nazwiskiem w tym wpisie. Przejdźmy teraz do kolejnych rzeczy związanych z kursem.

Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. Zapisy na edycję 2019:

Wszystkie informacje na temat kursu przeczytacie w analizie tutaj:  Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela!  Zapisy na przedsprzedaż 2018 zostały zamknięte ale możesz zapisać się na dedykowaną listę  osób oczekujących na edycję 2019:

(Uwaga: ten e-mail będzie tylko używany do informacji związanych z kursem. Zero spamu)

(Uwaga: żeby poprawnie zapisać się do listy oczekujących na kurs musisz potwierdzić zapis. Sprawdź folder spam lub inne)

Finanse w excelu wersja Beta: anonimowy formularz

Po drugim tygodniu zmagań z kursem stworzyłem formularz w googlach, który umożliwia wypowiedzenie się na temat kursu w anonimowy sposób. Specjalnie stworzyłem miejsce w którym każdy z uczestników mógł się wypowiedzieć anonimowo. Niektórzy po prostu wstydzą się powiedzieć, że coś im nie pasuje/coś by ulepszyli. Mam takie dziwne wrażenie, że w Polsce mamy takie przeświadczenie, że albo robimy coś perfekcyjnie, albo wcale. Nie ma miejsca na ulepszanie swojego warsztatu, nie mówiąc już o publicznym pokazywaniu swoich błędów. Bo co powiedzą inny? Wybrałem z formularza dwie odpowiedzi, które mogą być uznane za „krytykujące”. Pierwsza opinia:

czasami za mało konkretne wytłumaczenia, na czym polega dana funkcja; za dużo zbyt podobnych, prostych przykładów; niekiedy nieczytelne lub nieładne strzałki lub pisownia czerwonym wskaźnikiem, co nie pomaga tylko raczej rozprasza, przydałoby się więcej nawiązań do finansów i wykorzystanie rzeczywistych przykładów
druga opinia:
Mnie bardziej zależy „na konkretach”, ale rozumiem, ze z uwagi na osoby ze znajomością podstawową należały tak szczegółowo i powoli tłumaczyć funkcje. wypowiem się, jak zdobędę jakoś nową wiedzę 🙂 właśnie tego oczekuję i na te momenty z niecierpliwością czekam. Liczę, że będzie baaardzo dużo nowych wiadomości. A teraz tak sobie myślę, ze chyba nie da się zrobić jednego kursu dla wszystkich, chyba jednak powinien być podzielony na poziomy.
Co udało mi się wcielić w życie z tych rad (według mojej subiektywnej opinii):
  • mniej rysuję podczas nagrywań, ograniczyłem to do niezbędnego minimum,
  • ilość prostych przykładów ograniczyłem do niezbędnego minimum,
  • rzeczywiste przykłady zostały już wprowadzone w życie od drugiego modułu (pierwszy moduł o którym zebrałem opinie był powtórką z excela).

Jeszcze chciałbym napisać kilka słów na temat zdania z drugiej opinii: A teraz tak sobie myślę, ze chyba nie da się zrobić jednego kursu dla wszystkich, chyba jednak powinien być podzielony na poziomy.

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Na początku powinniśmy brać pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników:

  • wielkość rynku/ilość potencjalnych nabywców,
  • nakład pracy nad podziałem na kilka wersji excela,
  • nakład pracy nad podziałem na kilka wersji z finansów.

Są to główne powody, dzięki którym zdecydowałem się stworzyć jeden kurs. Aktualnie przy moich możliwościach dotarcia do ludzi i umiejętnościach przekazywania wiedzy, jest to według mnie optymalny sposób. Oczywiście każdy z Was może mieć inne zdanie. Dziękuje za każdą opinię, bez różnicy czy była pozytywna czy negatywna. W szczególności szanuje te o zabarwieniu negatywnym, bo wiem, że nie każdy chce pisać coś niemiłego.

Finanse w excelu wersja Beta: im dalej w las tym mniej się chce
Z nauką bywa tak, że bardzo często potrzebujemy konsekwentnych działań, niż jednodniowych zrywów. W życiu bywa różnie. Większość osób uczestniczących w kursie ma na głowie pracę/dzieci/inne zajęcia. I ciężko jest wygospodarować kilka godzin tygodniowo, żeby obejrzeć nagrania, nie mówiąc już o wypełnieniu dodatkowych zadań. Poniżej grafika z ilością otwartych newsletterów i kliknięć:
Na początku każdy z uczestników otworzył maila i kliknął w link, potem stopniowo malało zaangażowanie. Jesteśmy już po siódmym tygodniu i ciężko jest każdej osobie tydzień w tydzień oglądać nowe materiały. W szczególności, że brakuje czasu. Dlatego kurs jest rozłożony w czasie i zawsze możecie mi dosłać swoje materiały, albo zapytać się o konkretną kwestię. To jest nasza wielka przewaga kursu on-line. Kurs jest dopasowany do Waszego trybu i nic na tym nie tracicie. 
Finanse w excelu wersja Beta: podsumowanie
Generalnie, to robiąc kurs wydawało mi się, że posiadam całkiem fajne rozwiązanie różnych problemów z narzędziem makro/do sprawozdań finansowych/do portfela inwestycyjnego, ale to wyobrażenie zostało zniszczone. Podczas kursu tworzę narzędzia od nowa, które są lepiej skonstruowane. I właśnie w taki sposób stajemy się lepszymi inwestorami/finansistami/ludźmi. Musimy wystawiać się na krytykę, zbierać nowe doświadczenia i tworzyć nowsze, skuteczniejsze rozwiązania. Dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu na inne aktywności w naszym życiu.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS