Budowanie kapitału, Inwestowanie

Jak łatwo zostać rentierem: praktyczne porady

19 lipca 2017 • By

Jak łatwo zostać rentierem: obiecanki cacanki 

Jako młode chłopaki wszyscy szukaliśmy sposobu jak łatwo zostać rentierem.  Z ogromną kabzą naładowaną pieniędzmi, móc wydawać na lewo i prawo. Taki American Dream pełną gęba w wersji Made In Poland. Szukaliśmy w sieci artykułów jak zarobić tysiące bez wkładu własnego. Przecież za marzenia nikt nie dostaje po głowie… Warto czasami być trochę naiwnym, łatwiej się żyje. Dlatego przedstawię Wam dzisiaj moje przemyślenia na ten temat.

Jak łatwo zostać rentierem: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować kapitał

Budowanie kapitału przez osobę młodą

Psychologia na co dzień

Jaką formę budowy kapitału wybrać?

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Jak łatwo zostać rentierem: dlaczego o tym pisze?

Artykuł powstał z uwagi na fakt, że możemy w internecie znaleźć takie fajne hasła, które głośno krzyczą. Przykładowo:

U nas znajdziecie bezpłatne szkolenie o tym, jak zacząć od totalnego zera i w niespełna kilkanaście lat osiągnąć niezależność finansową. Zacznij już dziś!

Marzenia, marzeniami. Warto zrobić szybką kalkulację, czy jest to możliwe? Ten artykuł ma na celu rozjaśnienie kilku bardzo ważnych czynników, które musimy wziąć pod uwagę zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad tym czy zostać rentierem. Artykuł nie będzie analizą na tip-top. Tylko przybierze formę szybkiego sprawdzenia potencjału takiej strategi. A w szczególności jakie czekają na nas ryzyka.

Jak łatwo zostać rentierem: statystyki nie oszukasz

Na samym początku artykułu zaczniemy od statystyki podanej przez GUS o wysokości zarobków w Polsce za 2014 rok, popatrzcie jak rozkłada się wysokość zarobków (brutto) w Polsce na poniższej grafice:

Źródło: GUS

Czyli tak naprawdę, żeby sprawdzić ile zarabiamy w przybliżeniu na rękę, trzeba by było powyżej wymienione kwoty przemnożyć przez 0,73%. Popatrzcie teraz co nam zostaje:

  1. najczęstsze: 2470*0,73= 1804 zł
  2. połowa pracowników 3292*0,73= 2404 zł
  3. 10% najniżej zarabiających 1718*0,73= 1255 zł
  4. 10% najwyżej zarabiających 6917*0,73= 5050 zł

Patrząc racjonalnie, z najczęstszej pensji za wiele nie odłożymy (numer jeden powyżej). Nie mówiąc już nawet o 10% najniżej zarabiających. Popatrzmy na połowę pracowników, tutaj może udałoby nam się odłożyć te 400+ złotych miesięcznie (o ile partner w naszym związku też pracuje). Tak żeby nazbierać 5000 zł oszczędności rocznie.

W przypadku 10% najwyżej zarabiających to nawet delikatnie zaciskając pasa jesteśmy w stanie odłożyć 1-2 tysiące miesięcznie tak, żeby odłożyć rocznie 12 lub 24 tysiące. Przejdźmy teraz do kolejnego akapitu, który pokaże ile możemy zyskać przez 20 lat oszczędzania/inwestowania.

Jak łatwo zostać rentierem: 20 lat

W swoim przykładzie przyjąłem stopy zwrotu od 10% do 6%, które są możliwe do zrealizowania. Jednakże równo przez 20 lat będzie ciężko dokonać takiego wyniki. W szczególności jak nie mamy wiedzy i doświadczenia.

12 tys. złotych rocznie przez 20 lat ze stopą 10% może przynieść nam 750 tys. złotych, zgodnie z poniższą grafiką:

5 tys. złotych rocznie przez 20 lat ze stopą zwrotu 10% rocznie, może przynieść nam 315 tys. złotych:

24 tys. złotych rocznie przez 20 lat ze stopą zwrotu 10% rocznie, może przynieść nam 1512  tys. złotych:

Czyli w tym ostatnim przypadku moglibyśmy śmiało powiedzieć, że możemy zostać rentierami. Spójrzmy teraz do kolejnego akapitu jak wyglądała stopa zwrotu z indeksu WIG.

Jak łatwo zostać rentierem: jak wyglądał indeks?

Na naszym rodzimym indeksie dosyć mocno bujało od 1994 roku, aż do połowy 2017 roku, zgodnie z grafiką poniżej:

A taką moglibyśmy osiągnąć stopę zwrotu inwestują co roku 12 000 zł i biorąc pod uwagę stopę zwrotu z WIG:

Jak łatwo zostać rentierem: kupno mieszkania

Powiedzmy że za te 780 tysięcy bylibyśmy w stanie kupić dwa mieszkania w Warszawie, które mają 50m2 z rynku wtórnego. Korzystałem z tego linku.

Cena wynajmu mieszkania o wielkości 50m2 w Warszawie wynosi od 2 tys. do 4 tys. dlatego jak przyjmiemy środek: czyli 3 tys. złotych. To w przypadku dwóch mieszkań będziemy mieli 6 tys złotych miesięcznie po opodatkowaniu powinno zostać nam 5,5 tys. złotych. Powiedzmy, że rodzina 2 osobowa za 5,5 tysiąca miesięcznie będzie w stanie wyżyć. Czyli teoretycznie nasz scenariusz rentierski sprawdziłby się.

Jak łatwo zostać rentierem: czego zabrakło w mojej analizie

Teraz napisze Wam kilka najważniejszych punktów całej mini analizy:

  • nie został wzięty pod uwagę podatek z zysków kapitałowych
  • nie został wzięty pod uwagę koszty inwestycji (zakup/sprzedaż)
  • bardzo łatwo można prognozować na podstawie przyszłości, ale rzeczywistość to całkiem inna bajka
  • stabilne stopy zwrotu to bardzo, bardzo ciężka rzecz do zrobienia
  • psychologia jest twoim mocnym wrogiem: przykładowo -40% na portfelu, gdzie wszędzie media krzyczą, że idzie koniec świata wywiera ogromną presję
  • ryzyko inwestowania w akcje bez wiedzy jest ogromne, w szczególności, że kładziemy na szalę nasze przyszłe oszczędności
  • nie została wzięta pod uwagę wysokość inflacji, co może wpłynąć mocno negatywnie w przypadku wysokiej inflacji. Po prostu realnie wartość naszych pieniędzy mocno spadnie.
Jak łatwo zostać rentierem: podsumowanie

Ten wpis miał na celu przedstawienie Wam kilku faktów związanych z tym jak łatwo zostać rentierem… Po prostu nie jest to łatwe i musiałoby się spełnić sporo warunków w naszym życiu, żebyśmy nim zostali. Okres, który został wzięty pod uwagę jest dosyć długi. Praktycznie 20 lat oszczędzania non stop od najmłodszy lat jest możliwe. Jednakże trzeba odpowiednio dużo zarabiać. A sami doskonale zdajemy sobie sprawę, że do najwyżej płatny zawodów trzeba się dobrze przygotować latami. Nie dostaniemy ich od ręki itd.

Podsumowując: rentierem można zostać, ale droga do celu jest długa, kręta i posiada wiele pułapek. Czy każdy może zostać rentierem? Zróbcie proste badanie empiryczne i rozejrzyjcie się wśród znajomych. Większość z nas będzie pracowała przez całe życie na etacie, pozwalając sobie co jakiś czas na fajne wakacje. Po prostu statystyki nie oszukamy. A łatwa droga do bogactwa pozostaje nam tylko w książkach i opowieściach złotoustych doradców.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS