Inwestowanie, Poznaj sprawozdanie finansowe

ROE: czyli zwrot z kapitału własnego spółki

23 września 2018 • By

ROE: wstęp

Do warsztatu inwestora zagościł dzisiaj wskaźnik ROE. Standardowo przyjrzyjmy się w jaki sposób jest tworzony. Na jakie pułapki uważać podczas analizy i skąd pobrać dane.

ROE: cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego: poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!

Przypominam też, że stworzyliśmy z Michałem specjalną grupę na Facebooku. Która jest związana tylko z tym cyklem edukacyjnym. Zachęcam do dołączenia:  „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. I śledzenia moich dalszych poczynań.

ROE: czyli jak działa mój biznes

Ktokolwiek z nas chciałby założyć sobie biznes, to musi mieć odpowiednią ilość kapitału na rozkręcenie biznesu. Forma kapitału może być różna. Poniżej przedstawiam Wam jak wygląda przykładowy sposób finansowania biznesu:

Dzisiaj zajmiemy się sprawdzeniem, jaki osiągamy zysk z kapitału własnego. A dokładnie ile złotówka kapitału własnego wypracowuje groszy zysku. W najprostszy sposób: zainwestowaliśmy w nasz biznes 1000 zł i to wszystko jest kapitałem własnym. Spółka co roku przynosi 100 złoty zysku netto. Więc nasze ROE wynosi 10%. Proste prawda? Pewnie. Przyjrzyjmy się jak wygląda obliczanie tego wskaźnika na spółce giełdowej.

ROE: czym jest kapitał własny

Zanim przejdziemy do wskaźnika ROE, to warto by każdy z Was wiedział czym jest kapitał własny. Wtedy zdecydowanie lepiej przyswoicie informacje o wskaźniku zwrotu z kapitału własnego:

Kapitał własny mogą stanowić wkłady pieniężne za akcje w spółce akcyjnej lub odłożony zysk netto. Przykładowo tak wygląda kapitał podstawowy w spółce 4 fun tv:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

Gdzie składa się on na poszczególne emisje akcji o wartości nominalnej 1 zł:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

Przeważnie do obliczania wskaźnika bierzemy kapitał własny ogółem. Czyli sumę kapitałów podstawowych, akcji własnych, pozostałych kapitałów i zysków zatrzymanych. Zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

Przejdźmy teraz do akapitu w którym pokażę Wam jak oblicza się wskaźnik.

ROE: wzór i obliczenia

Zacznijmy od podstaw: czyli jakie informacje potrzebujemy, żeby obliczyć wskaźnik ROE (z ang. return on equity)? Potrzebujemy informacje o wysokości kapitału własnego i zysku netto w danym okresie. Zgodnie z poniższym wzorem:

Zerknijmy teraz do sprawozdania finansowego spółki, żeby taki wskaźnik obliczyć. Będziemy potrzebowali informacje z dwóch części sprawozdania:

Niektóre spółki podają wysokość swoich wskaźników. Przykładowo 4 fun TV podaje:

Policzmy sobie teraz wskaźniki ze sprawozdania finansowego. Bierzemy na początku informacje z bilansu:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

Następnie z rachunku zysków i strat o zysku netto:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

3 477 159,03/32 133 441,32= 10,72% a spółka podała nam 21% dlaczego tak nisko? Po pierwsze, wziąłem wynik zysku netto za 6 miesięcy. Gdy chcemy porównywać jaki mieliśmy wskaźnik ROE dla danego roku, to powinniśmy wziąć sumę ostatnich 4 kwartałów + średnią z ostatnich 4 kwartałów z kapitału własnego. Powinno to wyglądać w następujący sposób:

Już lepiej. Tylko były to obliczenia dla 4 ostatnich kwartałów od 3 kwartału 2016 roku. A my chcielibyśmy zobaczyć jak to wygląda dla roku 2017 w spółce. Wystarczy wziąć dane ze sprawozdania rocznego:

7 757 890,15 zysk netto

36 414 162,44 kapitał własny

= 21,3%

Czyli zgodnie z tym co spółka pokazała w sprawozdaniu. Dlaczego o tym napisałem wcześniej prowadząc was w błąd? Bo sam kiedyś popełniałem podobne błędy i chciałem żebyście zwrócili na to uwagę.

Poznaj sprawozdanie finansowe. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. Przedsprzedaż kursu dopracowanego na tip-top

Jak wiecie, przedsprzedaż wersji Beta kursu excel, zakończyła się dużym sukcesem, co opisaliśmy tutaj: Wow! 6 tysięcy złotych zarobku w 9 minut! Trzydziestu pierwszych klientów 🙂 Kolejni chętni zapisują się na przedsprzedaż kursu! Dlatego właśnie trwają prace nad wersją Beta z pierwszymi trzydziestoma uczestnikami kursu. Żeby przedstawić Wam w przedsprzedaży kurs dopracowany na tip-top.
Dokładny zakres tematyczny, nad którym obecnie pracujemy, opisaliśmy tutajPromocyjna cena w przedsprzedaży! Zakres kursu: Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. Dlatego, jeżeli chciałbyś/chciałabyś zapisać się na przedsprzedaż pierwszej edycji kursu. Możesz zapisać się na dedykowaną listę  osób oczekujących, przeznaczoną do tego produktu (osoby zapisane na ten newsletter będą miały zniżkę na pierwszą edycję kursu dopracowanego na tip-top. Kolejne edycje będą już droższe.)

(Uwaga: ten e-mail będzie tylko używany do informacji związanych z kursem. Zero spamu)

(Uwaga: żeby poprawnie zapisać się do listy oczekujących na kurs musisz potwierdzić zapis. Sprawdź folder spam lub inne)

ROE: skąd pobrać?

Standardowo mamy 3 źródła dostępnych danych dla sprawozdania finansowego:

  • sprawozdanie finansowe,
  • biznes radar,
  • bossa skaner.

Poniżej przedstawiam Wam jak wygląda ROE w % dla spółki od 3 kwartału 2011 roku:

Opracowanie własne na podstawie danych biznesradar.pl

Tak wygląda wykres generowany przez narzędzie bossa skaner:

Źródło: bossaskaner

Przypominam: bossa skaner jest dostępny dla użytkowników konta maklerskiego w BOŚ. Razem z Michałem używamy właśnie tego konta. Więcej informacji o tym skanerze i koncie znajdziecie tutaj: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI

ROE: podsumowanie

W szczególności w tym wpisie chciałem zwrócić Waszą uwagę na sposób tworzenia wskaźnika. Następnie w jaki sposób pobrać dane. I na jakie problemy możecie natrafić podczas waszej drogi inwestycyjnej.