Edukacja inwestora, Inwestowanie, Makro-ekonomia

Stopy procentowe w Strefie Euro: jakie wyróżniamy?

19 grudnia 2017 • By

Stopy procentowe w Strefie Euro

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam jakie mamy stopy procentowe W Strefie Euro. Do każdej z nich pokażę Wam krótką definicję i na samym końcu zajmiemy się operacjami otwartego rynku, które pozwolą nam zrozumieć stopę MRO.

Stopy procentowe w Strefie Euro: cykl

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

„Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Stopy procentowe w Strefie Euro: depozytowa

Stopa depozytowa jest jedną z trzech stóp procentowych. Wysokość stopy ustala EBC co 6 tygodni jako część polityki monetarnej. Stopa depozytowa określa wysokość odsetek, którą otrzymuje bank za zdeponowanie pieniędzy w EBC na jeden dzień. Od czerwca 2014 stopa depozytowa była negatywna. I aktualnie wynosi -0,4%

Opracowanie własne na podstawy danych ECB

Czyli aktualnie bank centralny zniechęca banki do trzymania depozytów w EBC. Z uwagi na negatywną stopę depozytową. Co ma przełożyć się na większą akcję kredytową i rozbujanie gospodarki.

Stopy procentowe w Strefie Euro: marginal lending rate

Nie wiem za bardzo jak przetłumaczyć nazwę tej stopy procentowej do polskiego odpowiednika. Powiedzmy, że jest to stopa procentowa pożyczkowa. Określona ona nam za ile bank (od swojego krajowego banku centralnego, który jest częścią Eurosystemu) może pożyczyć pieniądze bankom komercyjnym na jeden dzień. Pozostawiam Wam link do definicji z EBC. A tak wygląda nasza stopa na wykresie poniżej:

Opracowanie własne na podstawy danych ECB

Podobnie jak przy stopie procentowej depozytowej. Wysokość stopy jest na poziomie delikatnie ponad 0 a dokładnie to 0,25%. Co może świadczyć o tym, że banki posiadają nadpłynność. I po prostu brakuje im osób z potencjałem na rynku kredytowym. Żeby mogły pożyczać środki nowym osobom.

Stopy procentowe w Strefie Euro: main refinancing operation

Stopa używana do operacji otwartego rynku. Podczas których banki mogą określić jakie mają zapotrzebowanie na płynność a potem zrobić operację repo z bankiem centralnym. Główne operacje refinansujące przeprowadzane są tygodniowo i przeważnie mają okres trwania również wynoszący tydzień. Poniżej wykres stopy MRO:

Stopy procentowe w Strefie Euro: MRO

Opracowanie własne na podstawy danych ECB

Aktualnie stopa MRO od 15 listopada 2008 jest stała. We wcześniejszych latach była ona zmienna do lutego 2000 roku a potem jeszcze na rok czasu była ona stała. Zerkniemy jeszcze do ostatniego akapitu na operacje otwartego rynku. A dokładnie to wyjaśnię dlaczego są zmienne i stałe MRO stopy.

Stopy procentowe w Strefie Euro: operacje otwartego rynku

Przetłumaczę teraz 2 akapity (własnymi słowami) z Wikipedii, które wyjaśniają dlaczego mamy stopy stałe i zmienne:

Aukcje MRO są przeprowadzone w poniedziałki a podział środków odbywa się w środę. Przykładowo, aukcja odbywająca się 6 września 2008, EBC ma do rozdysponowania 250 milionów euro w środę 8 września 2008 o minimalnej stawce oprocentowania 4,25%. Otrzymał od banków zapotrzebowanie w wysokości 271 milionów i suma do rozdysponowania (250) milionów została pożyczoną po stawce średniej ważonej 4,99%.

Od 15 listopada 2008 EBC zmienił procedurę tymczasowego pożyczania pieniędzy na stałą stopę MRO z pełną możliwością zaspokojenia potrzeb banków. W tym przypadku EBC ustala stopę po jakiej będzie pożyczał, ale nie ustala kwoty jaką może pożyczyć (czyli banki mogą pożyczać ile im się zechce). Oczywiście banki musza posiadać odpowiednie zabezpieczenie pod swoją pożyczkę. Procedura stałych stóp i „dowolnej” ilości została wprowadzona po kryzysie z 2008 roku i możliwe jest, że wygaśnie w przyszłości.

Źródło: Wikipedia

A tak wygląda historia operacji otwartego rynku:

Źródło: ECB

Stopy procentowe w Strefie Euro: podsumowanie

Jak widzicie mamy trzy główne stopy procentowe w Strefie Euro pomagające sterować cała machiną banków komercyjnych.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS