Inwestowanie, Niezbędnik bankstera

System bankowy: wprowadzenie

10 stycznia 2017 • By

System bankowy: wprowadzenie

Żeby w ogóle móc zrozumieć podstawowe pojęcia z cyklu edukacyjnego „Niezbędnik bankstera„. Stworzyłem specjalnie dla Was wprowadzenie do tego cyklu edukacyjnego. W tym wpisie zawrę podstawy, tak żeby każdy mógł bez problemu odnaleźć się w tematyce.

Po cyklu edukacyjnym „Droga inwestora” oraz „Budowanie kapitału” tworzę dla was trzeci cykl edukacyjny: Niezbędnik bankstera. Składa się on z następujących zagadnień:

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Więcej na temat jego doświadczenia jako analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego ale i dla Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

System bankowy: podstawy

Często można usłyszeć, że ludzie nie chcą uczestniczyć w systemie banksterów i najlepiej byłoby wrócić do systemu opartego na złocie. Tylko tak naprawdę okazuje się, że im dalej w las analizując historię systemu opartego na złocie tym rozważania stają się coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane. Bardzo fajną analizę stworzył Michał przy okazji tego wpisu: Analiza krachu 1929 i wielkiej depresji po 1929 roku.

Dlatego celem tego artykułu jest pokazanie, że potrzebujemy dobrej znajomości podstawowych pojęć zanim przejdziemy do poziomu zaawansowanego a potem mistrza. W szczególności o tym jakie instrumenty zawiera system bankowy, jakie instytucje, takie solidne podstawy.

W pierwszych kilku artykułach przedstawię Wam tematykę jaką powinien bardzo dobrze znać każdy Polak, dokładnie artykuły będą dotyczyły poniższych zagadnień:

niezbednik-bankstera-cz1

  • Bank, podstawowe informacje: Czy wszystkie instytucje finansowe pożyczające pieniądze to banki? Na czym w ogóle polega biznes bankowy?
  • Stopy procentowe: Każdy obywatel powinien znać znaczenie tego słowa, dla swojej dobrej przyszłości finansowej.
  • Inflacja: jak ją liczymy? Czym w ogóle jest, czy jest dla nas wrogiem? Czy nie mamy kontroli nad nią. A może istnieją instrumenty i instytucje, które mają wpływ na wysokość inflacji?
  • Wibor: skąd w ogóle takie pojęcie, dlaczego jest dla mnie ważne? Czy podejmując codzienne decyzje finansowe wysokość Wiboru wpływa na mój portfel?
  • Czym jest deflacja i jak może potencjalnie wpływać na wysokość naszych realnych dochód. A tak naprawdę czym jest realny dochód i jak go liczyć?
  • RSSO: często zapisywany na plakatach bankowych małym druczkiem. Bardzo istotny wskaźnik dla każdego kredytobiorcy.
  • BIK: czym jest Biuro informacji kredytowej? Co powinien o niej wiedzieć przeciętny Kowalski?
  • Scoring: czyli jak oceniają nas banki w momencie zaciągnięcia zobowiązania.

System bankowy: kolejne artykuły

Powyższe pojęcia mogą wydawać się banalne ale zabiorę was w fascynującą podróż bo wcale tak nie jest. Jest tutaj wiele niunasów które warto dobrze wytłumaczyć. Dzięki temu będę mógł wytłumaczyć Wam jak kluczowe dla nas w życiu codziennym i dla przyszłości Polski są instytucje związane z systemem bankowym.

Zacznę od grafiki prezentującej jakie tematy będą omawiane w kolejnych artykułach w tym cyklu edukacyjnym. A następnie opiszę Wam dlaczego:

niezbednik-bankstera-cz2

Bardzo często spotykamy się z określeniem Narodowy Bank Polski, czy to w telewizji czy w radiu. I od razu nachodzi nas pierwsza myśl: „chyba tam drukują pieniądze” lub „chyba jest to taki bank banków”. Nasze myśli są blisko prawdy, tylko czym jeszcze się zajmuje NBP? O tym dowiecie się w kolejnych artykułach.

Osoby, które ukończyły bądź są w trakcie studiów związanych z finansami z pewnością spotkał się z określenie Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Gdzieś słyszeliśmy, że istnieje coś takiego jak stopy procentowe. Niby wiemy, ale do końca nie jesteśmy pewni.

W większości przypadków mieliśmy naukę w procesie 3 fazowym: zakuć/zdać/zapomnieć. Tylko wiedza o szeroko pojętych finansach jest aktywem na całe życie. Bo będzie wpływać na naszą zdolność podejmowania trafnych decyzji finansowych. Gdy usłyszymy, że NBP przeprowadził operację otwartego rynku to będziemy wiedzieli, że może chodzić o transakcje (repo i reverse repo). Nie będziemy świecić oczami i udawać, że coś wiemy.

System bankowy: poziom zaawansowany

Podobnie jak opisałem poziom zaawansowany w drodze inwestora. Granica pomiędzy poziomem zaawansowany a podstawowym jest bardzo płynna i nie można jej dokładnie określić. Określenie siebie jako osoby posiadającej zaawansowaną wiedzę z systemu bankowego jest dosyć subiektywne.

W momencie gdy znamy już podstawowe informacje wypisane powyżej (oczywiście może ich być znacznie więcej lub mniej: to zależy). Będziemy przykładowo mogli przejść do zaawansowanej analizy sektora bankowego czy spółek giełdowych. Analizować strukturę rynku, depozytów, kredytów hipotecznych. Możliwości w tej kwestii jest bardzo bardzo wiele.

Wiedza zdobyta z zakresu systemu bankowego pomoże nam w budowie zaawansowanych modeli. W szczególności jeżeli jesteśmy inwestorami, to będziemy w stanie dołożyć kolejną cegiełkę doświadczenia do naszych analiz. Pomyśl, że dzięki temu będziesz mógł zrobić zaawansowany model DCF dla Twojego banku: Wycena DCF firmy Fabryka Form: dlaczego warto być przedsiębiorcą i jak podwoić w Polsce wynagrodzenia i PKB.

Tak poprzez nieustanną naukę teoretyczną i praktyczną będziemy mogli zbliżyć się do poziomu mistrza. Pamiętajcie im więcej zdobędziecie wiedzy. Im bardziej poszerzycie swoje horyzonty, tym łatwiej będzie Wam zrozumieć pewne procesy zachodzące w gospodarce.

System Bankowy: mistrz

Sam bezboleśnie wchodzisz na poziom mistrza. Sławne 10 000 godzin mija bardzo szybko. Zadajesz sobie pytanie: kto mógłby poświecić tyle czasu, żeby osiągnąć mistrzostwo w danej dziedzinie? Właśnie istnieje sporo osób, które podjęły ten trud i osiągnęły mistrzostwo.

Nauka szeroko pojętych finansów, w tym przypadku systemu bankowego. Nie może być kilkudniową przygodą. Jest to wiedza, która przydaje się na cale życie. Jak będziemy słyszeć w mediach, że idzie kryzys bankowy i musimy nagle wykupić całe złoto i zakopać w ogródku. To będziemy mieli odpowiednią wiedzę, pozwalająca nam ocenić jakie są szanse na to. Jak to zawsze w ekonomi bywa: to zależy. Nie ma przeważnie jednoznacznych odpowiedzi: zrób a lub zrób b.

Na początku warto zbudować solidny fundament poprzez naukę do poziomu osoby zaawansowanej, później czerpać przyjemność ze swoich pozytywnych lub trochę mniej pozytywnych decyzji finansowych. Budując świadomość finansową pomagamy nie tylko sobie, pomagamy także całemu społeczeństwu.

Rynek, giełda, ekonomia, to my. My jako miliony osób w tym kraju, decydujące o swojej przyszłości.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS