Jak uczyć się inwestowania: na co warto zwrócić uwagę
11 września 2017 • By Bartek StempelJak uczyć się inwestowania
W ramach przerwy od cyklu makro. Dzisiaj przygotowałem dla Was kilka słów o tym jak uczyć się inwestowania. Jak dobrze wiemy, niektóre tematy związane z inwestowaniem nie porywają na początku. Jednakże musimy zdobyć o nich wiedzę. I przede wszystkim pozostawić ją w głowie. W jaki sposób to zrobić? O tym dowiecie się z dzisiejszego wpisu.
Jak uczyć się inwestowania: wykład
Omówię Wam dzisiaj bardzo fajny wykład dr. Anny Ziółkowskiej, który znalazłem na YT. Bo z pewnością wielu z Was chciałoby się dowiedzieć. Jak się uczyć. A w szczególności, jak uczyć się inwestowania i robić to skutecznie. Poniżej wykład:
A teraz przejdziemy do mojego omówienia. Co ma to wspólnego z nauką inwestowania?
Jak uczyć się inwestowania: co zapamiętujemy
Na początku warto zastanowić się co najlepiej zapamiętujemy? Zapamiętujemy przede wszystkim:
- coś co wzbudza emocje
- kontrowersyjne
- rzeczy/sytuacje wyraziste
- przykuwające naszą uwagę
- zaskakujące/nieoczekiwane
Przykładowo gdybyśmy chcieli nauczyć się makro-ekonomi to musimy przejść przez poniższe wskaźniki:
- PPI: wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu
- wskaźnik cen sprzedaży produktów i usług
- wzrost/spadek na koncie bieżącym w bilansie płatniczym
- wzrost/spadek inwestycji w sektorze X spowodowane czynnikami Y
Żeby zrozumieć w.w wskaźniki warto byłoby znać ich definicje, które przedstawiam Wam w nowym cyklu o makro-ekonomii. Tylko tak naprawdę, kto tego będzie chciał się uczyć? Samo czytanie ustawy/metodologii sporządzania niektórych badań. To przecież istna droga przez mękę. Jak temu zaradzić? O tym znajdziecie informacje w kolejnych akapitach.
Jak uczyć się inwestowania: emocje
Inwestowanie fundamentalne to bardzo długa droga, nikt nie jest w stanie się jej nauczyć uczestnicząc w kilku wykładach i tyle. To proces, który przebiega bardzo długo bo rozległość materiału jest duża. I potrzeba bardzo dużo samodyscypliny/dobrego nauczyciela/chęci/czasu, żeby dobrze poruszać się w tej tematyce.
Przeważnie jak mówimy o inwestowaniu to przyciągają nas bardzo wyraziste informacje. Kilka poniżej (oczywiście trochę przekoloryzowałem):
- dzisiaj krach na giełdzie -10%
- Soros znowu atakuje planetę -20%
- illuminati podwyższają inflacje
- grupa XYZ planuje skończyć
- 4 jeźdźców apokalipsy znowu nadciąga
Takie tematy są genialne, dlaczego? Bo wywołują u nas najprostszą emocje:
- strach
- lęk
- niepokój
- niepewność przyszłości
Dlatego w inwestowaniu bardzo często będziemy zbaczać, ze ścieżek fundamentalnych na bardziej ekscytujące teorie spiskowe (osobiście trochę sobie o nich poczytałem, w szczególności na początku swojej drogi z inwestowaniem. Tylko wiele z nich nie trzyma się kupy. I potem rozjeżdżają się na różne strony. I szukamy znowu kolejnego dowodu, żeby potwierdzić naszą tezę.). Miał być krach i hiperinflacja= brak. Chociaż zwolennicy teorii znajdą, kolejne wskaźniki potwierdzające ich tezę, że jest hiperinflacja! Tylko ukryta. Bo źle liczą. Chociaż odpłynąłem od głównego wątku. Wracamy do tematu jak się uczyć.
Jak uczyć się inwestowania: koncentracja
Dlaczego napisałem ww. akapit? Z bardzo prostej przyczyny:
jeżeli nie koncentrujemy się na danym temacie to nie będziemy w stanie go zapamiętać. Przypomnijcie sobie ile zapamiętaliście z wykładów na studiach. Jak siedzieliście biernie patrząc się na wykładowce. Tak naprawdę to bardzo mało. Bo brakowało bardzo ważnej koncentracji. Poniżej zamieszczam Wam bardzo ważny cytat z wykładu:
„Nie ma złej pamięci – jest tylko brak uwagi”
A co to ma wspólnego z inwestowaniem?
A dokładnie tyle, że jak otworzymy sobie ustawę np. kodeks spółek handlowych. I nie będziemy wiedzieli dokładnie czego szukać. To będzie jeden wielki dramat. Bo kto ma zamiar czytać kilkaset stron ustawy? A przykładowo jak będziemy szukali informacji o tym, że chcemy wiedzieć ile kapitału założycielskiego wymaga spółka z.o.o i spółka akcyjna. To będziemy wiedzieli na czym koncentrować swoją uwagę. Sprecyzowaliśmy swój cel, skupiamy swoją uwagę i mamy wynik. Oczywiście jest to bardzo prosty przykład. Jednakże, możemy go zastosować do bardzo wielu różnych czynności związanych z inwestowaniem.
Jak uczyć się inwestowania: rozpraszacze
Zadajcie sobie jedno bardzo ważne pytanie:
ile jesteście w stanie koncentrować się na jednej rzeczy. W szczególności takiej, które nie rozumiecie i samo czytanie sprawa Wam trudność?
Proces przeważnie przebiega tak po kilku minutach:
- poczta
- nieposprzątane biurko trzeba ogarnąć
- nie wziąłem ulubionego ołówka do notatek
- itd. itd
Brzmi znajomo?
Jak uczyć się inwestowania: struktura pamięci
W wykładzie Pani doktor omawia po kolei wszystkie struktury pamięci. Możemy wyróżnić przede wszystkim:
- pamieć sensoryczną
- pamieć krótkotrwałą
- pamieć długotrwałą
Dokładnie objaśnienie znajdziecie w wideo.
Jak uczyć się inwestowania: zapamiętywanie
Na chwilę w tym akapicie zatrzymam się nad jednym z bardzo ważnych elementów. A dokładnie to powtarzaniem informacji, które chcemy zapamiętać. Bo jest to niezbędny element w procesie zapamiętywania. Opiszę Wam kilka słów na podstawie sprawozdania finansowego.
Jesteśmy totalnie zieloni w finansach, bierzemy w rękę sprawozdanie finansowe. I widzimy kilkadziesiąt stron tabelek i tekstów. Ciekawe jakim cudem będę mógł przeczytać całość. A następnie zrozumieć o co tam w ogóle chodzi. Jest to przerażające i nie mamy zamiaru powtarzać tej czynności. W końcu nas to przeraża, a nikt przecież nie lubi żyć w stresie.
Dlatego żeby nam się chciało powtarzać, będziemy musieli przeczytać na początek ile jesteśmy w stanie. I sprawdzić co nas zainteresowało, a następnie skoncentrować się na tym małym wycinku. Całego sprawozdania nie nauczymy się na jednej lekcji, to proces. Rozbijemy całość na 100 rożnych elementów i krok po roku będziemy osiągać lepsze rezultaty. Czyli może przebiegać to mniej więcej w takich krokach:
-
- 1 czytanie
-
- wyszukanie interesujących nas informacji
-
- opracowanie informacji (napisane artykułu na bloga, rozmowa ze znajomym/kolegą/mentorem)
-
- 2 czytanie
-
- wyszukiwanie interesujących informacji
-
- powtórka
- itd. itd
Powyżej wymieniłem Wam przykład powtarzania opracowującego (dla mnie to działa genialnie, ale zabiera mnóstwo czasu. Po prostu coś za coś. Przykładem utrwalania i poznawania wiedzy jest mój blog.): więcej informacji macie w wideo na temat rodzajów skutecznego powtarzania.
Jak uczyć się inwestowania: obym nie zapomniał
W przedostatnim akapicie chciałbym Wam pokazać bardzo ważną grafikę. Popatrzcie ile trzeba czasu, żeby wrzucić sobie wiedzę do pamięci długotrwałej i mieć ją na długie lata:
Źródło: Youtube
Mam nadzieję, że nie będzie mi miała Pani doktor za złe, że skorzystałem z jej grafiki. Bo jest naprawdę świetna. I pokazuje całą istotę uczenia się czegokolwiek. Praktycznie po dwóch dniach niepowtarzania informacji przepada nam większość wiedzy. I nasza czerwona krzywa spada bardzo mocno. A zielona pokazuje nam jak bardzo ważne są powtórki. A co najważniejsze: powtórki rozłożone w czasie!
Jak uczyć się inwestowania: moja przygoda
Ja jestem beznadziejny w uczeniu się na pamięć, rozwiązywaniu testów i większości rzeczy związanych z system edukacji. Bardzo często zagłębiam się w procesy związane z daną rzeczą. Kopię w danej rzeczy do momentu, aż dobrze zrozumiem o co chodzi. Czy przydaje się to podczas egzaminów? Oczywiście, że nie. Przykładowo nie umiem ogarniać tematu „po łebkach” tak żeby wiedzieć o nim trochę, w sam raz do zdania egzaminu. Dlatego na testach wypadam marnie, ale kopanie w jednym temacie głębiej pozwala mi lepiej zapamiętać dany temat. Po prostu zostaje ze mną na dłużej niż do pierwszego egzaminu. Tak jak pokazuje krzywa powyżej, bo mając więcej informacji częściej sobie o nim przypominam i szukam kolejnych ciekawostek. Powtarzam bezboleśnie (w miarę.)
Jak uczyć się inwestowania: moje rady
Teraz w punktach wypiszę Wam jakie dla mnie rzeczy działają, żeby skutecznie się uczyć. Bo jak wiadomo, inwestorzy muszą zdobyć naprawdę ogromną wiedzę:
- sport (mega ważny): poczytajcie sobie o wpływie na nasze ludzkie ciało
- odpowiednia dieta
- pracuj na stojąco, rozruszaj się po dłuższym siedzeniu
- ucz się rano na świeży umysł
- daj sobie czas z nowym materiałem
- kombinuj, analizuj, porównuj, szukaj przykładów praktycznych
- sprawdź jak działa twoja koncentracja: nie rozpraszaj się
- konsolidacja, konsolidacja i jeszcze raz konsolidacja: lepiej godzinę dziennie przez tydzień. Niż dwa dni przez 7 godzin (przypuszczam, że nawet 10 godzin wypadałoby zdecydowanie słabiej.)
I na koniec chciałem dodać: nauka to nasz trud, który wkładamy w rozwój siebie. Opłaca się w długim terminie, bo często nie widać krótkoterminowych efektów. A jak to w życiu bywa: wszystko co ma wartość wymaga naszego wkładu i ciężkiej pracy.
Jak uczyć się inwestowania: podsumowanie
Nie ma co przedłużać. W tym artykule chciałem podzielić się z Wami kilkoma ciekawostkami o nauce inwestowania. W szczególności, wskazać Wam bardzo ciekawe i darmowe źródło wiedzy.
A wy macie jakieś swoje konkretne sposoby na naukę? Podzielcie się swoją wiedzą i dajcie znać w komentarzach!
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Bardzo podobają mi się Twoje informacje na blogu, stworzyłem podobny temat, który może ciebie zainteresować i będę wdzięczny jeśli rzucisz swoim fachowym okiem i dasz znać co o nim myślisz: https://www.rafalszrajnert.pl/krzywa-zapominania/