Inwestowanie, Makro-ekonomia

Bezrobocie w Polsce, w jaki sposób jest liczone i jego główne elementy

14 września 2017 • By

Bezrobocie w Polsce

Przeważnie w mediach podawane bezrobocie w Polsce wywołuje bardzo duże emocje. Podczas cyklu 10-letniego opisywanego przez Michała możemy spotkać się z odczytem bardzo niskiego bezrobocia. Następnie podnoszone są głosy, że prawdziwe bezrobocie wynosi zdecydowanie więcej. Dlatego w tym wpisie zajmiemy się najważniejszymi elementami związanymi z bezrobociem w Polsce.

Bezrobocie w Polsce: ogrom danych statystycznych

Artykuły nie mają na celu zamienienia inwestorów w urzędy statystyczne, tylko chciałbym Wam przedstawić drugą stronę medalu. Czyli w jaki sposób konstruowane są wskaźniki. Oczywiście wyjaśnienie moje nie będzie na tak wysokim poziomie co opracowania. Jednakże zaprezentuje Wam sporo informacji, których jeszcze nie zbadaliśmy. Co przełoży się w przyszłości na lepsze zrozumienie tematu związanych z gospodarką, ekonomią, inwestowaniem czy analizą makro-ekonomiczną.

Bezrobocie w Polsce: lista

Poniżej rozwijana lista ze wszystkimi wpisami z cyklu o makro-ekonomii.

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Bezrobocie w Polsce: definicja

Gdybyśmy zapytali statystycznego Polaka kim jest osoba bezrobotna to prawdopodobnie moglibyśmy usłyszeć, że to taki „leń” siedzący na kanapie i nic nie robiący. A co najzabawniejsze, każdy myśli, że jego definicja jest najlepsza: taka „najmojsza”. Jednakże gdy dochodzimy do momentu w którym trzeba przeprowadzić badanie statystyczne pojawiają się pytania. A właściwie to mnóstwo pytań. Na dobry początek zerknijmy do słownika na definicję bezrobotnego z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

bezrobotnym – oznacza to osobę, która bezpośrednio przed rejestracją jako bezrobotna była zatrudniona nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy, oraz osobę, niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu programu nauczania tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje na studiach niestacjonarnych, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli:

  1. ukończyła 18 lat
  2. nie osiągnęła wieku emerytalnego
  3. nie ukończyła 60 lat- kobieta lub 65 lat – mężczyzna
  4. nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy
  5. nie nabyła prawa do emerytury albo renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznanej przez zagraniczny organ emerytalny lub rentowy
  6. nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej
  7. nie uzyskuje przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej,
  8. nie złożyła wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej
  9. nie jest osobą tymczasowo aresztowaną lub nie odbywa kary pozbawienia wolności
  10. nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę
  11. nie pobiera na podstawie przepisów o pomocy społecznej zasiłku stałego
  12. nie pobiera, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych
  13. nie pobiera po ustaniu zatrudnienia świadczenia szkoleniowego
  14. nie podlega, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego
  15. nie pobiera na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów

Źródło: ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Tak naprawdę to dopiero początek zabawy z bezrobotnymi w naszym kraju. Z uwagi na fakt, że powyżej wkleiłem Wam nagłówki związane z ustaleniem kto może być bezrobotnym. Teraz powstaje pytanie w jaki sposób zliczamy wskaźnik bezrobocia i kto dokładnie jest brany pod uwagę. O tym w kolejnym akapicie.

Bezrobocie w Polsce: bierni zawodowo, kto to taki?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że podczas obliczania bezrobocia w Polsce bierzemy pod uwagę pracujących i bezrobotnych. Jednakże w różnych opracowaniach możemy znaleźć 3 kategorie statusu na rynku pracy. Czyli oprócz osoby pracującej i bezrobotnej wchodzą do naszego koszyka bierni zawodowo, czyli kto dokładnie?

Ludność bierna zawodowo są to wszystkie osoby powyżej 15 roku życia, które nie zostały zakwalifikowane jako pracujące ani jako bezrobotne. Metodyka przyjęta do badań pochodziła z narodowego spisu powszechnego z 2002 roku i definicji BAEL. Dokładnie to ludność bierna zawodowo:

  • nie pracowała, nie miała miejsca pracy i jej nie poszukiwała
  • nie pracowały, jednakże poszukiwały pracy, ale nie były zdolne do jej podjęcia
  • nie pracowały, ale miały załatwioną pracę i oczekiwały na jej rozpoczęcie

Na koniec warto wspomnieć, że do grupy biernych zawodowo wliczani są tzw. zniechęceni. Czyli tacy ludzie, którzy nie poszukują pracy, ponieważ uważają, że jej nie znajdą.

Bezrobocie w Polsce: jak liczymy wskaźniki?

Głównym wskaźnikiem podawanym w mediach jest stopa bezrobocia. Wynik otrzymuje poprzez podzielenie liczby bezrobotnych przez aktywnych zawodowo, ze wzoru:

Opracowanie własne na podstawie opracowania GUS

Drugim dosyć często spotykanym wskaźnikiem jest wskaźnik zatrudnienia. Obliczamy go poprzez podzielnie liczby pracujących przez ogólną liczbę ludności powyżej 15 roku życia:

Opracowanie własne na podstawie opracowania GUS

Trzecim wskaźnikiem może być współczynnik aktywności zawodowej. Liczymy go poprzez podzielenie liczby aktywnych zawodowo (bezrobotnych + pracujących) przez liczbę ludności powyżej 15 roku życia:

Opracowanie własne na podstawie opracowania GUS

Bezrobocie w Polsce: ludność 

Żeby dobrze zrozumieć powyższe wskaźniki musimy zrozumieć w jaki sposób liczona jest wskaźnik (L). Czyli wskaźnik ludności, poniżej przedstawiam wzór:

Opracowanie własne na podstawie opracowania GUS

Bezrobocie w Polsce: kogo zalicza się do osób pracujących?

Poniżej definicja osoby pracującej:

Przez pracujących w gospodarce narodowej w badaniach prowadzonych poprzez przedsiębiorstwa i jednostki sfery budżetowej rozumie się:

1) osoby wykonujące pracę przynoszącą im zarobek (w formie wynagrodzenia za pracę) lub dochód, bez względu na czas i miejsce trwania tej pracy, na podstawie stosunku pracy bądź innego stosunku prawnego lub czynności prawnej, na podstawie której jest świadczona praca; bez osób pracujących na umowę zlecenie lub umowę o dzieło;

2) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

Źródło: zasady metodyczne rynku pracy

Jeżeli macie ochotę to na 23 stronie znajdziecie rozszerzoną definicję osoby pracującej.

Bezrobocie w Polsce: BAEL a bezrobocie w gospodarce narodowej

A tak wygląda wykres bezrobocia BAEL i GUS do 1 kwartału 2017 roku. Aktualnie czekamy na kolejne opracowanie bezrobocia BAEL za 2 kwartał 2017 roku.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Warto wspomnieć, że aktualnie bezrobocie podawane przez urzędy pracy wynosi 7,1% za lipiec 2017 r.

Bezrobocie w Polsce: podsumowanie

To tyle w tym wpisie. Z pewnością po przeczytaniu całego wpisu dochodzicie do wnioski, że trzeba się sporo postarać żeby namieszać w tym wskaźniku. Możliwe jest, że jakieś promile są”podciągane” przez urzędy. W szczególności gdy na rynku panuje gorsza koniunktura. Jednakże, większe zakrzywiane rzeczywistości jest raczej bardzo trudne.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS