Inwestowanie, Makro-ekonomia

Beżowa Księga, czym jest i do czego może być potrzebna?

14 listopada 2017 • By

Beżowa księga

W dzisiejszym wpisie przyjrzę się co zawiera beżowa księga. Jakie prezentuje dane i co możemy znaleźć w niej ciekawego.

Beżowa księga: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Beżowa księga: informacje

Ze strony rezerwy federalnej możemy wyczytać, że beżowa księga jest swojego rodzaju zbiorem anegdotycznych informacji o bieżącym stanie ekonomii. W szczególności pokazuje nam raporty banków federalnych. Zbierających informacje od dyrektorów zarządzających, ekonomistów i rynkowych ekspertów z różnych dziedzin.

Beżowa księga: lista rezerw federalnych

W opracowaniu beżowej księgi uczestniczy 12 banków rezerwy federalnej, poniżej w punktach wypiszę Wam jakie:

 1. Boston
 2. Nowy Jork
 3. Filadelfia
 4. Cleveland
 5. Richmond
 6. Atlanta
 7. Chicago
 8. St. Louis
 9. Minneapolis
 10. Kansas City
 11. Dallas
 12. San Francisco

Każdy z tych dwunastu banków federalnych gromadzi, a potem przygotowuje opracowanie na temat różnych działalności ekonomicznych w danym rejonie (z raportu za wrzesień wynika, że dane nie są zunifikowane dla każdego banku. Najwidoczniej podawane są branże najważniejsze w danym rejonie). Brane są pod uwagę przede wszystkim dane o:

 • Zatrudnieniu i płacach
 • Cenach
 • Produkcji i powiązanych usługach
 • Nieruchomościach komercyjnych
 • Wydatkach na konsumpcję
 • Bankowości i Finansach

Beżowa księga: Nowy Jork

Przykładowo w Nowym Jorku zostało wymienionych 7 kategorii związanych z makro ekonomią. Pierwszą z nich jest zatrudnienie i płace. Gdzie na samym końcu możemy znaleźć podsumowanie (moje tłumaczenie):

Ogólnie płace wzrosły skromnie, jednak osoby dostarczające informacje z sprzedaży detalicznej, edukacji i zdrowia plus rynku nieruchomości. Zaraportowały poszerzony wzrost płac w tych branżach. Jedna z agencji zatrudnienia twierdzi, że pracownicy zaczęli częściej negocjować stawki wynagrodzenia.

A tak wygląda podsumowanie aktywności ekonomicznej w Nowym Jorku:

Beżowa księga: podsumowanie NY

Źródło: FED

Beżowa księga: podsumowanie

Przykładowo możemy znaleźć na stronie internetowej rezerwy federalnej z Chicago informacje. O tym w jaki sposób przeprowadzana jest ankieta dla celów beżowej księgi. Poniżej link do kanału YouTube:

Oprócz tego, rezerwa przygotowuje jeszcze indeks aktywności ekonomicznej. Poniżej zostawiam Wam grafikę:

Źródło: Chicago FED

I na koniec jak ktoś z Was jest chętny to w dolnym prawym rogu przy każdej z rezerw znajdziecie link do strony. Gdzie zostaniecie przekierowani do danych makro-ekonomicznych dla każdego z regionu. Poniżej grafika:

Źródło: FED

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, worldbank.org, forsal.pl