Inwestowanie, Makro-ekonomia

Wskaźnik sentymentu ekonomicznego w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.

4 czerwca 2018 • By

Wskaźnik sentymentu ekonomicznego

Jesteśmy na finiszu, jeżeli chodzi o wskaźniki pewności w Europie. Dlatego tak jak pisałem Wam wcześniej, dzisiaj przyjrzymy się jak wygląda wskaźnik sentymentu ekonomicznego. Zobaczymy dokładnie z jakich elementów się składa i jak wygląda wskaźnik ESI do PKB Polski.

Wskaźnik sentymentu ekonomicznego: lista

Poniżej rozwijana lista ze wszystkimi wpisami z cyklu o makro-ekonomii.

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Wskaźnik sentymentu ekonomicznego: skąd dane?

W metodologii do wskaźnika sentymentu ekonomicznego. Możemy znaleźć bardzo ciekawe informacje. Przede wszystkim informacje o tym, że wskaźnik bierze pod uwagę 15 indywidualnych komponentów w 5 grupach. Poniżej wypiszę Wam dokładnie jakie są to grupy:

 • Przemysł 40% (3 komponenty)
 • Usługi 30% (3 komponenty)
 • Pewność konsumentów (4 komponenty)
 • Budownictwo (2 komponenty)
 • Handel detaliczny (2 komponenty)

Z pewnością zastanawiacie się czym dokładnie są komponent? Przypuszczam, że są to prawdopodobnie pytania ze wzorów z każdego poszczególnego wskaźnika. Wzory znajdziecie w artykułach w każdym z w.w wskaźników (linki na samej górze).

Wskaźnik sentymentu ekonomicznego: szczegóły

Więcej szczegółów znajdziecie w metodologi. Przedstawione są tam wzory na wyliczenie poszczególnych wskaźników i dodatkowe ciekawe informacje. Jeżeli chcecie więcej wiedzieć o tym w jaki sposób liczone jest saldo każdej odpowiedzi to znajdziecie informacje w metodologii pod tym linkiem.

Wskaźnik sentymentu ekonomicznego: interpretacja

Poziomem odniesienia wskaźnika jest liczba 100. Czyli jak będziemy mieli powyżej 100 to wskaźnik sentymentu ekonomicznego pokazuje nam poprawę w gospodarce. A jeżeli będziemy mieli wskaźnik z wartością poniżej 100. To potencjalnie możemy oczekiwać pogorszenia w gospodarce w przyszłości. Poniżej wykres wskaźnika sentymentu ekonomicznego w Polsce:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Kolejny wykres dla strefy Euro:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

I porównanie sentymentu ekonomicznego w Polsce i Strefie Euro:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Wskaźnik sentymentu ekonomicznego: porównanie ESI Polska do PKB

A tak wygląda porównanie wskaźnika ESI do PKB Polski:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Wskaźnik sentymentu ekonomicznego: podsumowanie

To tyle w tym artykule. Koniecznie zerknijcie na wcześniejsze artykuły. One objaśniają dokładnie w jaki sposób liczy się dane wskaźniki. Wskaźnik ESI (economic sentiment indicator) pokazuje nam całość zebranych danych z wcześniej omówionych wskaźników.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl