Inwestowanie, Makro-ekonomia

Zmiany zapasów ropy w USA: gdzie znaleźć informacje?

24 października 2017 • By

Zmiany zapasów ropy w USA

Bardzo często w mediach możemy usłyszeć o tym, że niebawem zostaną podane informacje o tym jak wyglądają zmiany zapasów ropy w USA. Co warto wiedzieć o tym wydarzeniu? Gdzie publikowane są dane? Żeby odpowiedzieć na powyższe pytania w dzisiejszym wpisie wezmę ten wskaźnik pod lupę. Zerknę kto publikuje dane i co ciekawego możemy znaleźć w publikowanych raportach.

Zmiany zapasów ropy w USA: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem bloga/partnerem kilku cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe zestawy edukacyjne:

 1. „Jak w prosty sposób możemy zyskać kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset a nawet kilka mln złotych?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna  „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna jak budować od podstaw biznes: “Jak zarobić kilka mln złotych lub więcej w życiu? Mój Profesjonalny trójkąt“.
 6. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Zmiany zapasów ropy w USA: informacje o ropie

Zanim dokładnie przyjrzymy się instytucjom, które publikują dane o zmianach zapasów ropy naftowej. Polecam Wam zerknąć na filmik obrazujący informacje związane z rynkiem ropy naftowym na świecie:

Zmiany zapasów ropy w USA: API

Według Wikipedii API jest instytutem zrzeszającym producentów ropy naftowej na całym świecie. Przedstawiciele API twierdzą, że reprezentują około 650 korporacji związanych z rynkiem ropy naftowej. Zajmującymi się główne:

 • produkcją
 • oczyszczaniem
 • dystrybucją

Przeważnie gracze na rynku obserwują informacje podawane przez API., czyli (American Petroleum Institute). Instytut przygotowuje bardzo obszerne raport tygodniowe, które niestety są płatne. Można uzyskać dostęp wyłącznie za pośrednictwem platformy Routers. Dodatkowo publikowane są daty do cotygodniowych publikacji. Więcej informacji znajdziecie tutaj pod tym linkiem.

Zmiany zapasów ropy w USA: EIA

Po drugiej strony barykady mamy rządową agencję EIA (z ang. Energy Information Administration). Podobnie jak API, gromadzi ona dane dotyczące producentów ropy naftowej i nie tylko. Na poniższym filmiku znajdziecie więcej informacji o publikacji informacji przez EIA:

(wideo wygląda jak nieaktywne, ale działa normalnie)

Jak już dowiedzieliśmy się trochę o EIA to teraz warto zerknąć na dwa główne wykresy dotyczące zapasów ropy naftowej. Pierwszy pokazuje jak wyglądają zapasy ropy naftowej w USA w tysiącach baryłek. A kolejny obrazuje zmianę tygodniową w zapasach ropy w USA:

Opracowanie własne na podstawie danych EIA

Z pewnością zastanawiacie się czym jest SPR? Są to kluczowe/strategiczne rezerwy ropy naftowej w USA. Więcej możecie dowiedzieć się z tego linku na Wikipedii.

Zmiana tygodniowa wykres:

Opracowanie własne na podstawie danych EIA

Dodatkowo na serwisie możemy znaleźć podsumowanie tygodniowe. Gdzie omawiana jest sytuacja na rynku:

 • ropy naftowej
 • paliw
 • oleju grzewczego
 • propanu

Co ciekawe, możemy znaleźć ważne informacje dla inwestorów w wcześniejszych publikacjach związanych ze stanem rynku ropy naftowej. Przykładowo informację z poprzedniego tygodnia. Gdzie EIA poinformowało, że eksport ropy naftowej osiągnął szczyt. Poniżej grafika:

Opracowanie własne na podstawie danych EIA

Jak ktoś jest mocniej zainteresowany rynkiem ropy. A przede wszystkim eksportem ropy, to tutaj możecie znaleźć więcej informacji.

Zmiany zapasów ropy w USA: zgodność API i EIA

Napiszę Wam jeden akapit o różnicy pomiędzy danymi API i EIA. Na Investopedii znajdziemy fajne wyjaśnienie:

Dane przygotowywane przez API są bardzo często traktowane jako wstęp do danych publikowanych przez EIA. Dane API są publikowane wieczór wcześniej niż EIA. Według Inwestopedii zdecydowanie występuje relacja pomiędzy danymi API i EIA (w 80% przypadków dane są bezpośrednio wyrównane). Jednakże czasami występują między nimi spore niezgodności. Przykładowo 29 marca 2015 roku: API poinformowała o wzroście tygodniowym zapasów ropy naftowej o 2,9 miliona baryłek a następnego dnia EIA poinformowało o wzrośnie o 10,3 miliona baryłek.

Źródło: Investopedia

Moim zdaniem istotną różnicą pomiędzy API i EIA jest dostępność danych. Dane od EIA są darmowe a w API musimy płacić. A w przypadku gdy jesteśmy inwestorami fundamentalnymi to bardziej interesuje nas szerszy interwał czasowy. Co innego gdybyśmy byli inwestorami na rynku walutowym, wtedy informacja z wyprzedzeniem jest zdecydowanie bardziej cenna. Chętni będą mogli doczytać sobie więcej pod linkiem załączonym powyżej. Teraz przejdziemy do podsumowania informacji podawanych przez EIA

Zmiany zapasów ropy w USA: podsumowanie

Dane z instytutu EIA są bardzo obszerne. Na ich stronie możemy znaleźć sporo ciekawych informacji dotyczących nie tylko ropy naftowej. Generalnie znajdziemy tam mnóstwo ciekawych informacji dotyczących produktów dostarczających energii. Warto znać ich stronę. I przygotowywać sobie analizy fundamentalne, związane z rynkiem ropy naftowej. Bo jak wiadomo cena ropy bardzo mocno wpływa na koszty prawie wszystkich przedsiębiorstw.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl