Inwestowanie, Makro-ekonomia

Wskaźnik pewności konsumentów w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.

1 marca 2018 • By

Wskaźnik pewności konsumentów

Kontynuując naszą drogę w cyklu edukacyjnym o makro-ekonomii. Zajmiemy się ostatnim wskaźnikiem z grupy wskaźników sentymentu ekonomicznego. A dokładnie to poznamy wskaźnik pewności konsumentów. Jest on jednym ze wskaźników, który brany jest pod uwagę przez członków Europejskiego Banku Centralnego. Pomaga on nam zrozumieć potencjalnie nastroje konsumentów i ocenę ich subiektywnego odczucia o stanie gospodarki. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się w jaki sposób jest tworzony i gdzie możemy znaleźć o nim informacje.

Wskaźnik pewności konsumentów : lista

Poniżej rozwijana lista ze wszystkimi wpisami z cyklu o makro-ekonomii.

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Wskaźnik pewności konsumentów: ogólne informacje

Wskaźnik pewności konsumentów jest jednym z wielu wskaźników używanych przez ECB. W szczególności co miesiąc ECB publikuje 5 poszczególnych wskaźników związanych z badaniem sytuacji makro-ekonomicznej w poszczególnych sektorach. Między innymi:

 • przemyśle
 • usługach
 • budownictwie
 • handlu detalicznym
 • informacji od konsumentów (pewności konsumentów)

Chcę żebyście wiedzieli o tych wskaźnikach. Z uwagi na fakt, że w kolejnych artykułach będziemy zapoznawali się z każdym z nich. Co w przyszłości pozwoli lepiej nam zrozumieć jeden duży wskaźnik tzw. wskaźnik sentymentu ekonomicznego.

Wskaźnik pewności konsumentów: jak liczymy?

Odpowiedzi pozyskane z ankiet (poniżej w kolejnym akapicie będzie przykład) agregowane są w formie salda. Każde saldo zawiera odpowiedzi dane przez respondentów (pozytywne, negatywne i bez zmian). Jeżeli chcecie więcej wiedzieć o tym w jaki sposób liczone jest saldo każdej odpowiedzi to znajdziecie informacje w metodologii pod tym linkiem.

Wskaźnik pewności konsumentów: pytania

Zanim przejdziemy do wskaźników, zerknijmy na 3 pytania, które możemy znaleźć w ankiecie (łącznie jest ich 15, do ankiet miesięcznych). Dodatkowo pozostawię Wam linka, jeżeli będziecie chcieli przejrzeć sobie całą ankietę:

P1: Jak zmieniła się sytuacja finansowa twojego gospodarstwa domowego przez ostatnie 12 mies.?

Możliwe odpowiedzi:

 • ++ mocno się polepszyła
 • +  trochę się polepszyła
 • = pozostała bez zmian
 • –  trochę się pogorszyła
 • — mocno się pogorszyła
 • N nie wiem

P2: Jak oceniasz sytuację finansowa twojego gospodarstwa domowego przez kolejne 12 mies.?

Możliwe odpowiedzi:

 • ++ mocno się polepszyła
 • +  trochę się polepszyła
 • = pozostała bez zmian
 • –  trochę się pogorszyła
 • — mocno się pogroszyła
 • N nie wiem

P3: Jak oceniasz zmianę sytuacji gospodarczej w kraju przez ostatnie 12 mies.?

Możliwe odpowiedzi:

 • ++ mocno się polepszyła
 • +  trochę się polepszyła
 • = pozostała bez zmian
 • –  trochę się pogorszyła
 • — mocno się pogroszyła
 • N nie wiem

Wskaźnik pewności konsumentów: wzór

Tak jak mogliście zauważyć przy odpowiedziach pojawia się 6 znaków (++, +, =, – -, -, N). Respondenci oceniają jaka będzie ich sytuacja finansowa i stan gospodarki. Na tej podstawie powstaje wskaźnik. Tylko powstaje pytanie czy wszystkie piętnaście pytań jest brane pod uwagę przy tworzeniu wskaźnika. Otóż nie, wskaźnik tworzy się tak naprawdę z 4 odpowiedzi. Jakich? Poniżej wzór:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Wskaźnik pewności konsumentów: próbka

Poniżej wstawiam Wam tabelę z ilością próbki dla każdej ankiety i Państwa. Na czerwono macie zaznaczoną Polskę:

Źródło: metodologia 

W.w ilość badanych w danym Państwie jest wartością nominalną. Z uwagi na fakt, że dosyć często zdarzają się braki w odpowiedziach przy ankiecie. I wartość realna przeważnie jest korygowana o około 30%.

Wskaźnik pewności konsumentów: strefa Euro i Polska

Na początku zerknijmy na wskaźnik pewności konsumentów w Polsce:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

A tak wygląda nałożony na siebie wskaźnik pewności konsumentów w strefie euro i Polsce:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Jak widać, wskaźnik pewności konsumentów od kryzysu w 2008 roku wygląda bardzo podobnie u nas i w strefie euro. Przede wszystkim jego odczyty są nadal negatywne. Wskaźnik przebył sporą drogę wzwyż od 2012 roku. Chociaż jak spojrzymy na historię wskaźnika to po raz kolejny zbliża się do historycznych maksimów z 2007 roku.

Wskaźnik pewności konsumentów: wagi państw

Tak wyglądają wagi Państw do obliczenia wskaźnika pewności konsumentów:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Jak sami widzicie, dominująca rolę we wskaźniku mają Niemcy. Następnie znajdziemy Włochów, Francuzów, Brytyjczyków, którzy niebawem nie będą obejmowani tym wskaźnikiem.

Wskaźnik pewności konsumentów: podsumowanie

To tyle w tym wpisie, to był ostatni z pośrednich wskaźników. W kolejnym artykule zajmiemy się wskaźnikiem agregującym. Czyli dowiemy się w jaki sposób konstruowany jest tzw. wskaźnik sentymentu ekonomicznego. Dzięki niemu dowiemy się, jak wygląda sytuacja w naszych 5 głównych obszarach na terenie Unii Europejskiej I Strefy Euro.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl