Inwestowanie, Makro-ekonomia

Non-farm payrolls, najważniejsze informacje dla inwestora

10 października 2017 • By

Non-farm payrolls

Określenie non-farm payrolls bardzo często pojawia się w mediach amerykańskich. Dlatego w dzisiejszym wpisie pokaże Wam gdzie publikowane są dane. Na jakie wskaźniki warto zwracać uwagę. I jakie zagwozdki mogą nas czekać podczas wyboru odpowiednich danych.

Non-farm payrolls: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem bloga/partnerem kilku cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe zestawy edukacyjne:

 1. „Jak w prosty sposób możemy zyskać kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset a nawet kilka mln złotych?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna  „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna jak budować od podstaw biznes: “Jak zarobić kilka mln złotych lub więcej w życiu? Mój Profesjonalny trójkąt“.
 6. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Non-farm payrolls: definicja

Na początku zaczniemy od definicji, która możemy znaleźć na FRED czyli w bazie danych rezerwy federalnej z Saint Louis. Wskaźnik “total non-farm payroll” jak przetłumaczymy na Polski. To możemy uzyskać nazwę: miejsc pracy w sektorze poza rolniczym. Swoim zasięgiem obejmuje szacunkowo 80% pracowników, którzy przyczyniają się do wzrostu PKB. Warto wspomnieć, że do swoich obliczeń nie bierze pod uwagę:

 • właścicieli firm
 • zatrudnionych w gospodarstwach domowych
 • nieodpłatnych woluntariuszy
 • zatrudnionych na farmach
 • niezarejestrowanych samo-zatrudnionych

Źródło: FRED

Non-farm payrolls: CES

Zanim omówimy sobie wielkość próbki, chciałbym wspomnieć Wam o dwóch bardzo istotnych rzeczach. W momencie gdybyśmy chcieli pobrać dane z urzędu BLS. Spotkamy się z kilkoma pozycjami z danymi miesięcznymi. Zgodnie z poniższą grafiką:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: BLS

Skupmy się na początku na pierwszych trzech grafikach z danych miesięcznych:

  • Employment, Hours, and Earnings – National (Current Employment Statistic – CES)
  • Employment, Hours, and Earning – State and Metro Area (Current Employment Statistic – CES)
 • Labor Force Statistic – (Current Population Survey – CPS)

Dlaczego powinniśmy o tym wiedzieć? Dokładnie dlatego, że każda z tych ankiet jest przeznaczona do mierzenia dwóch różnych rzeczy. CPS: przedstawia nam informację ile jest osób zatrudnionych poza sektorem instytucjonalnym powyżej 16 roku życia. A ankieta CES: przedstawia nam zatrudnienie w sektorze poza rolniczym. Poniżej na grafice dokładne porównanie:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: BLS

Na koniec, warto jeszcze przyjrzeć się źródłu danych do dwóch ankiet:

CPS:

próbka zawiera 60 tysięcy spełniających wymagania gospodarstw domowych. Dodatkowo w opisie (link poniżej) znajdziemy jeszcze informację, że brane są pod uwagę osoby pracujące w rolnictwie i samo zatrudnione.

CES:

około 147 tysięcy biznesów i agencji rządowych reprezentujących około 634 tysiące miejsc pracy.

Źródło: BLS

Non-farm payrolls: grafiki

Nasz wskaźnik znajdziemy klikając w dane w pierwszej czerwonej ramce (do góry). Między innymi ogólny wskaźnik na przestrzeni lat:

Opracowanie własne na podstawie BLS

Zmiana netto rok do roku:

Opracowanie własne na podstawie BLS

Dynamika rok do roku:

Opracowanie własne na podstawie BLS

Co mnie zaciekawiło najbardziej? Zobaczcie na powyższą grafikę, a w szczególności od lat 90-tych. Jak okres wzrostu zatrudnienia rozciągnął się na delikatnym kilkuprocentowym poziomie. Może jest to zasługą bardziej rozwiniętej gospodarki USA? Bo jak spojrzymy na lata wcześniejsze po 40-tych latach mieliśmy ogromne skoki i spadki w zatrudnieniu.

Non-farm payrolls: porównanie CES do QCEW

Samą ankietę CEW omówiłem Wam powyżej. Teraz chciałbym napisać jeszcze kilka słów do ankiecie QCEW (również jest zaznaczona na czerwono w powyższej grafice). Ankieta QCEW jest bardzo podobna do CEW, jednakże jest publikowana co kwartał i nie zawierają one takich samych informacji. Informacje zawarte w ankiecie QCEW pokrywają prawie 98% zawodów dostępnych w kraju.

Źródło: BLS FAQ

Non-farm payrolls: dostępne dane

Oprócz danych dla zatrudnienia poza sektorem rolniczym znajdziemy równie ciekawe dane. Między innymi:

 • zatrudnienie kobiet
 • średnie tygodniowe godziny
 • średnie godzinne zarobki
 • średnie tygodniowe zarobki
Non-farm payrolls: podsumowanie

To tyle w tym artykule. Mam nadzieję, że pomogłem Wam trochę zrozumieć z jak odnaleźć wskaźnik i jakie możemy mieć potencjalne zagwozdki.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl