Edukacja inwestora, Inwestowanie, Poznaj sprawozdanie finansowe

Aktywa równe pasywom: czyli dlaczego mamy równowagę bilansową?

2 września 2018 • By

Aktywa równe pasywom: wstęp

Jesteśmy już po wpisach o bilansie, kapitale własnym, aktywach obrotowych, aktywach trwałych oraz zobowiązaniach w spółce. Dzisiaj przyszedł czas na bardzo ważną zasadę w rachunkowości. Czyli, dlaczego powinniśmy mieć aktywa równe pasywom. W artykule opisałem Wam praktyczny przykład na testowym bilansie. Następnie pokazałem, jak to wygląda w spółce akcyjnej. Jest to kolejny wpis obowiązujący każdego inwestora fundamentalnego.

Aktywa równe pasywom: cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego: poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!

Przypominam też, że stworzyliśmy z Michałem specjalną grupę na Facebooku. Która jest związana tylko z tym cyklem edukacyjnym. Zachęcam do dołączenia:  „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. I śledzenia moich dalszych poczynań.

Aktywa równe pasywom: przykład Jana Kowalskiego 

Wyobraźmy sobie taka sytuację, że Jan Kowalski założył biznes i chciałby wprowadzić swój biznes na giełdę. Wtedy przychodzi do niego Michał Iksiński, który chciałby zobaczyć jego sprawozdanie finansowanie. W szczególności chciałby zobaczyć bilans. Poniżej przykładowy schemat:

Panie Kowalski, dlaczego aktywa nie są równe pasywom? Masz Pan 2 314 tys. złotych w pasywach i 1 664 tys. złotych aktywów? Wyciągnąłeś Pan gotówkę z firmy? Masz Pan tyle zaciągniętych kredytów, a tak mało gotówki? A może Pan sprzedajesz innym klientom i nie księgujesz Pan należności? A to przepraszam Panie iksiński, muszę porozmawiać z księgową. Bo coś ewidentnie tutaj nie pasuje!

Jak sami widzicie, gdybyśmy nie mieli zasady równowagi bilansowej mogłoby dochodzić do takich właśnie cudów. Gdy mamy taką zasadę, problem nam znika (przynajmniej w dużej części). Bo nie możemy zaciągnąć ogromnej ilości kredytów i następnie wyciągnąć ich ze spółki. Tylko po drugiej stronie (czyli w aktywach) musi pojawić się konkretna pozycja przykładowo:

  • zaciągnęliśmy kredyt (zobowiązania krótkoterminowe) i po drugiej stronie księgowana jest gotówka (aktywa obrotowe). Oczywiście, w rzeczywistości jest to w różnych konfiguracjach. Zamiast gotówki mogą być np. należności (bo wytworzyliśmy produkt, następnie go sprzedaliśmy i odbiorca jest nam winny gotówkę. Czyli księgujemy należności.)
  • zrobiliśmy emisję akcji (kapitał własny) i po drugiej stronie księgowana jest gotówka (aktywa obrotowe). Albo za tą gotówkę kupiliśmy budynek (rzeczowe aktywa trwałe).

Rozumiecie już dlaczego mamy zasadę równowagi bilansowej? Przyjrzyjmy się jak to wygląda w jednej ze spółek w kolejnym akapicie.

Aktywa równe pasywom: Eurocash

W każdym przedsiębiorstwie sporządzającym bilans, zasada równowagi musi być spełniona. Tak przykładowo wygląda część wykrojona z bilansu spółki Eurocash:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

przyjrzyjmy się jeszcze na przykładzie ze spółki, co zawierają aktywa i pasywa. Poniżej pierwsza grafika obrazująca skład pasywów:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

Szybko możemy policzyć pasywa za 2017 rok:

  • kapitał własny (1 030 005 400)
  • zobowiązania długoterminowe (96 108 526)
  • zobowiązania krótkoterminowe (4 853 808 173)
  • razem pasywa (5 979 922 099)

Zerknijmy sobie teraz na aktywa:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

  • aktywa trwałe (2 526 965 574)
  • aktywa obrotowe (3 452 956 525)
  • aktywa razem (5 979 922 099)

Jak widzicie, wszystko się zgadza. Aktywa równają się pasywom. I wszystkie składowe naszych dwóch głównych pozycji bilansowych zestawione ze sobą dają nam znak równości.

Aktywa równe pasywom: podsumowanie

To tyle w tym wpisie. Chciałem Wam pokazać w jaki sposób zrozumieć zasadę bilansową. Tak żebyście wiedzieli z jakich składowych tworzy się bilans oraz dlaczego aktywa muszą równać się pasywom.