Droga inwestora, Inwestowanie

Amortyzacja w spółce giełdowej

1 maja 2017 • By

Amortyzacja: przegląd najpotrzebniejszych informacji

Żeby dobrze zrozumieć poszczególne składowe sprawozdania finansowego, będziemy musieli zapoznać się z tym jak wygląda amortyzacja. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawię Wam samo pojęcie amortyzacji. Dodatkowo pokażę Wam kilka ciekawych rzeczy, które z pewnością pozwolą Wam łatwiej poruszać się po sprawozdaniu finansowym wybranej spółki giełdowej.

W szczególności zajmiemy się amortyzacją i rachunkiem przepływów pieniężnych (Cash Flow). Omówię krótko na przykładach dwie metody naliczania amortyzacji. I wspomnę o zasadzie memoriałowej i kasowej w rachunkowości.

Amortyzacja: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Amortyzacja: definicja

Na początku zerknijmy do Wikipedii, jaką mamy definicję amortyzacji:

Amortyzacja – w prawie bilansowym i podatkowym oznacza koszt związany ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Amortyzacja jest kosztem, który nie wiąże się z wypływem środków pieniężnych. Z amortyzacją łączy się pojęcie umorzenia.

Źródło: Wikipedia

W najprostszy sposób możemy przedstawić zagadnienie amortyzacji na podstawie zakupu np. laptopa (środka trwałego). Gdy kupimy laptopa, np. jego wartość wynosi 5 tysięcy złotych. I wiadomym jest, że będzie on tracił na wartości z czasem. Dlatego będziemy mogli go amortyzować. Czyli będziemy mogli wliczać koszt zużywania się laptopa do naszej działalności gospodarczej.

Amortyzacja: metody naliczania

W tym akapicie przedstawię Wam przykładowe dwie metody rozliczania amortyzacji. Nie sugerujcie się 1:1 tymi wyliczeniami. Mają Wam tylko zobrazować sposób. Do wyliczenie korzystałem z kalkulatora, który znalazłem w sieci. Dlatego zachęcam Was do zerknięcia w link pod grafikami.

Pierwszą metodą amortyzacji, jest metoda liniowa. Czyli co roku odliczamy równowartość stawki amortyzacji przemnożoną przez kwotę naszego środka trwałego. Popatrzcie na grafikę poniżej:

Opracowanie własne na podstawie: kalkulatory gofin

W naszym przypadku przykładową stawką amortyzacji jest 20%. Gdzie rozkładamy koszt naszego laptopa na 5 lat. Dokładnie po tysiąc złotych rocznie.

Drugą metodą amortyzacji, może być metoda degresywna. Czyli taka, która startuje z wysokiej stawki, obniżając się co roku o konkretną ilość. Polecam zerknąć do kalkulatora. Z uwagi na fakt, że po drodze zostały uwzględnione przepisy prawa i w 3 roku została zmieniona stawka na metodę liniową. Poniżej grafika:

Opracowanie własne na podstawie: kalkulatory gofin

Jako ciekawostkę możecie spojrzeć sobie na stopę amortyzacji poszczególnych składowych w spółce, w naszym przypadku jest to GKI, poniżej grafika:

Amortyzacja w spółce giełdowej: stopy amortyzacji rocznej

źródło: GKI

Amortyzacja: spółka giełdowa

Tak jak napisałem we wstępie, żeby dobrze zrozumieć sprawozdanie finansowe spółki, będziemy potrzebowali zapoznać się z kilkoma pojęciami. W szczególności czym jest zasada memoriałowa i kasowa.

Po pierwsze zgodnie z MSR 1 punktem 25 jednostka finansowa sporządza swoje sprawozdanie finansowe zgodnie z zasadą memoriału z wyłączeniem rachunku przepływów pieniężnych (Cash Flow). Jakby ktoś był zainteresowany dokładną definicją to możecie kliknąć w ten link. Teraz przejdźmy do wyjaśnienia czym jest zasada memoriałowa:

w naszych księgach rachunkowych musimy ująć wszystkie przychody i koszty związane z prowadzeniem naszej działalności gospodarczej. Bez względu na fakt, czy do spółki wpłynęła gotówka wynikająca z określonych przychodów, lub wypłynęła gotówka z wynikających zobowiązań. Czyli najprościej mówiąc, mamy zapisane w księgach co powinniśmy otrzymać albo zapłacić, ale jeszcze tego nie mamy w postaci gotówki/przelewu (np. usługa z odroczonym terminem płatności).

I w tym momencie możemy przejść swobodnie do zasady kasowej, czyli:

zasada kasowa pokazuje nam dokładnie ile wpłynęło pieniędzy i wypłynęło ze spółki. I właśnie w taki sposób przygotowywany jest rachunek Cash Flow lub inaczej rachunek przepływów pieniężnych.

Amortyzacja: Cash Flow

Kończąc nasze wstępne rozważania powinniśmy zapoznać się z definicją amortyzacji. W szczególności z tym wyrażeniem: “amortyzacja jest kosztem, ale nie jest wydatkiem.” Czyli możemy przykładowo wliczyć sobie koszty amortyzacji w koszta i zapłacić niższy podatek. Jednakże nie ponosimy wydatków związanych z amortyzacją co roku. Tylko przykładowo ponieśliśmy koszt jednorazowo w momencie zakupu danego urządzenia np. laptopa do naszej firmy.

Bartek, może podasz praktyczny przykład jakim cudem amortyzacja wzięła się w przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej? Ok, na początku musimy zacząć od zlokalizowania amortyzacji w rachunku zysku i strat, poniżej przedstawiam Wam grafikę:

Źródło: JSW

Zaznaczyłem dwa obszary na czerwono, na początku zajmiemy się tym pierwszym (patrząc od góry). Czyli kosztami sprzedanych produktów, materiałów i towarów, musimy zajrzeć do noty nr.5 żeby wiedzieć dokładnie co mamy zawarte w tej pozycji. Poniżej zamieszczam kolejną grafikę:

Źródło: JSW

Ok znaleźliśmy naszą amortyzację, więc wiemy, że znalazła się w rachunku zysków i strat na samej górze i zostanie odliczona od wyniku przed opodatkowaniem. Czyli od zysku/straty przed opodatkowaniem (zaznaczone na poprzedniej grafice w czerwonej tabelce nr. 2). No dobra zapytacie, a po co nam to wiedzieć?  Popatrzcie na kolejną grafikę poniżej:

Cash Flow: JSW

Źródło: JSW

Jak możecie zauważyć w czerwonym prostokącie w grafice powyżej  wpływy pieniężne z działalności operacyjnej zaczynamy od zysku/straty przed opodatkowaniem. A tak jak wyjaśniłem powyżej od tego wyniku odjęta jest amortyzacja, która nie jest wydatkiem. Dlatego w przypadku przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej wraca nam z powrotem do rachunku. 

Amortyzacja: podsumowanie

Tym krótkim wpisem chciałem Wam przedstawić czym jest amortyzacja, gdzie możemy szukać praktycznego zastosowania wiedzy o amortyzacji. W szczególności, że jest to takie pojęcie, które możemy spotkać bardzo często. W momencie gdy mówimy o spółce giełdowej. Dlatego każdy inwestor powinien być zaznajomiony z definicją, którą rozumie i wie jak wykorzystać wiedzę w praktyce.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl