Droga inwestora, Inwestowanie

Podstawy makroekonomii w codziennym życiu

18 kwietnia 2017 • By

Podstawy makroekonomii

Podstawy makroekonomii mogą być bardzo ciekawe, albo bardzo nudne. W zależności od jakiej strony podejdziemy do tematu. Niestety dosyć często nadmiar informacji w podręczniku przytłacza nas i po chwili odkładamy książkę na bok. Następnie próbujemy jeszcze kilka razy zdobyć wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości, ale przeważnie sobie odpuszczamy.

Szczerze Wam powiem, że mnie makroekonomia teoretyczna mocno przytłaczała. Na studiach rysowaliśmy modele IS-LM, które w małym stopniu pokazywały nam dlaczego potrzebujemy tych informacji. Tylko otrzymywaliśmy prostą regułkę, wraz ze wzrostem X, spada Y i tyle. A tak naprawdę makroekonomia to my wszyscy. Poprzez podejmowane przez nas decyzje każdego dnia sprawiamy, że nasza rzeczywistość gospodarcza zmienia się krok po kroku. W lepszą bądź też gorszą stronę.

Dlatego w dzisiejszym wpisie pokaże Wam jakie według mnie powinniśmy znać pojęcia w momencie gdy chcielibyśmy ogarnąć podstawy makroekonomii.

Podstawy makroekonomii: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Podstawy makroekonomii: główne składowe

Mówiąc o makroekonomii przeważnie odwołujemy się do wielu znanych  już mam pojęć:

 • PKB
 • inflacji
 • bezrobocia
 • inwestycji
 • bilansu płatniczego
 • polityki gospodarczej państwa
 • polityki pieniężnej Banku centralnego

Właśnie makroekonomia stara nam się wyjaśnić dlaczego i w jaki sposób państwo czy też Bank Centralny powinien zarządzać swoimi narzędziami (podwyżki/obniżki stóp, wydatki na rozwój kraju). Tak żeby osiągnąć zadowalający efekt dla wszystkich. Przykładowo, żeby politycy otrzymali poparcie i w zamian re-elekcję. A banki centralne, żeby utrzymały stabilny poziom cen: czyli cel inflacyjny na poziomie 2% z odchyleniem +/- 1%.

Na koniec możemy dodać jako podsumowanie wszystkich punktów powyżej. Jeden kluczowy termin: cykl koniunkturalny. Przykładowo wiele osób może zastanawiać się dlaczego mamy teraz takie niskie bezrobocie? Nagle pracodawcy powiedzieli, że będą zatrudniać każdego kto będzie chciał pracę. Czy po prostu wstąpił w obywateli duch przedsiębiorczości i na masową skalę zaczęli otwierać działalności gospodarcze. Odpowiedź na wyżej wymienionej pytania nie są bardzo proste, ale znając podstawy makroekonomii będziemy mogli domyśleć się jakie czynniki pomogły w obecnej sytuacji.

Podstawy makroekonomii: sposób opisywania rzeczywistości

Każdy z nas jest inny, posiada różne poglądy na wiele spraw. W szczególności sprawy związane, z ekonomią, pomocą innym, polityką, sposobem zarabiana itd. Całokształt naszych przekonań sprawia, że mamy swoich przedstawicieli myśli makroekonomicznej. Przykładowo możemy wyróżnić na wstępie dwa sposoby opisywania rzeczywistości:

keynesowski – podkreślający cykliczną niestabilność gospodarki pozostawionej mechanizmowi rynkowemu oraz tendencję do wzrostu inflacji i bezrobocia. Staje się to podstawą do formułowania aktywnej polityki gospodarczej państwa, której celem miałoby być zapobieganie lub łagodzenie skutków niekorzystnych zjawisk gospodarczych.

Źródło: Wikipedia

neoklasyczny – nawiązujący do ekonomii klasycznej. Jako główną tezę prezentuje pogląd, że mechanizm rynkowy prowadzi do optymalnej alokacji zasobów, w tym pełnego zatrudnienia. Rolę regulatora procesów gospodarczych pozostawia rynkowi, tym samym odrzucając konieczność głębokiej interwencji państwa w gospodarkę.

Źródło: Wikipedia

Powyżej przedstawiłem Wam dwie definicje, keynesistów i neoklasyków. Porównajmy te dwa nurty jako dwie osobne grupy ludzi. Jedni przedstawiciele uzasadniają, że Państwo powinno interweniować podczas niestabilności gospodarczej. A z drugiej strony mamy odmienny punkt widzenia neoklasyków, którzy uważają, że rynek powinien sam regulować swoje poziomy. Czego wynikiem jest odrzucenie konieczności głębokiej interwencji państwa gospodarkę.

Chciałem Wam w tym akapicie wskazać na zasadnicze różnice pomiędzy grupami ludzi. W szczególności, że ich przekonania/poglądy argumentowane konkretnymi tezami. Przekładają się w przyszłości na nasze życie gospodarcze. W zależności kto aktualnie jest u władzy.

Powinniśmy wiedzieć o takich rzeczach z uwagi na fakt, że dotyczy to naszego codziennego życia. Przykładowo aktualnie nasza rządząca partia lubi stymulować gospodarkę poprzez różne programy socjalne: 500+, interwencja w polskie górnictwo, interwencja w polski rynek emerytalny. Po prostu regulują sprawy gospodarcze ważne dla nas wszystkich odgórnie. Zamiast pozostawić sprawy dla tzw. wolnego rynku. (oczywiście nie oceniam czy ich działania, czy są dobre czy złe, chciałem podać tylko przykład).

Podstawy makroekonomii: produkt krajowy brutto

Produkt krajowy brutto jest jednym z najbardziej lubianych wskaźników przez media, bardzo często jest o nim mowa. Przykładowo PKB wzrósł/spadł o X procent przez działania/zaniechania partii XYZ. O tym wskaźniku powiemy sobie zdecydowanie więcej w przyszłości. Dzisiaj chciałbym żebyście wiedzieli jak wygląda skład PKB, spójrzcie na poniższą grafikę:

Podstawy makroekonomii: skład PKB

Źródło: www.michalstopka.pl

Podstawy makroekonomii: cykle koniunkturalne

Tak jak napisałem w drugim akapicie, warto zastanowić się skąd mamy aktualnie tak niskie bezrobocie. Bardzo dużo może powiedzieć nam grafika stworzona przez Michała przedstawiona poniżej:

Źródło: www.michalstopka.pl

O samym cyklu 10 letnim bardzo dużo pisał Michał, więc nie będę powtarzać jego słów. Jednakże w przyszłości powiemy sobie więcej o podstawach związanych z cyklami koniunkturalnymi.

Podstawy makroekonomii: bilans płatniczy

Na początek przytoczę krótką definicję czym  jest bilans płatniczy:

jest to zestawienie wszystkich transakcji gospodarczych między rezydentami (gospodarką krajową) a nierezydentami (zagranicą) w danym okresie sprawozdawczym (miesiące, kwartały, lata)

Źródło: NBP

Czyli najprościej ujmując: bilans płatniczy pokazuje nam, kto z kim się wymieniał dobrami/usługami/kapitałem/finansowaniem itd. Możemy wyróżnić przede wszystkim:

 • Rachunek bieżący
 • Rachunek kapitałowy
 • Rachunek finansowy

Bilans płatniczy jest bardzo obszernym tematem, więc przygotuję w przyszłości dodatkowy wpis. Aktualnie możecie zapoznać się z grafiką przedstawiająca stan bilansu płatniczego:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Podstawy makroekonomii: podsumowanie

Makroekonomia to bardzo rozległa dziedzina. Będziemy potrzebowali co najmniej kilkunastu wpisów, żeby dobrze zrozumieć podstawy. Co będzie owocowało nam w przyszłości zdecydowanie lepszym zrozumieniem tematyki inwestowania. W szczególności możemy porównać gospodarkę do ludzkiego organizmu: jest ona kompleksowym narzędziem, gdzie wszystkie elementy muszą współgrać ze sobą. Żebyśmy mogli osiągnąć przyzwoity wynik (w przypadku organizmu homeostazę) A w przypadku gospodarki stabilny wzrost.

Dzisiejszym wpisem chciałem Was zachęcić do nieustannego zdobywania wiedzy z szeroko pojętych finansów. Bo jak sami możecie zauważyć, jest to wspaniała podróż wgłąb naszego społeczeństwa. Nie tylko na poziomie narodowym, ale ogólnoświatowym.

Podstawy makroekonomii: artykuły, które pomogą Ci zrozumieć ten wpis

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl