Budowanie kapitału, Inwestowanie, Niezbędnik bankstera, Oszczędzanie

Roczna kapitalizacja (stopa zwrotu) z inwestycji: co warto wiedzieć?

5 lutego 2017 • By

Roczna kapitalizacja (stopa zwrotu)

Ostatnio, przy okazji wpisu: Jak zarobić kilka tysięcy złotych: praktyczne przykłady budowania kapitału pojawił się ciekawy temat, który postanowiłem dzisiaj poruszyć. Dotyczy on liczenia stopy zwrotu z inwestycji w skali roku. Może on dotyczyć zarówno krótszego ale i dłuższego okresu niż jeden rok. W dzisiejszym wpisie pokażę Wam jak wygląda roczna kapitalizacja (stopa zwrotu) w takiej sytuacji. Jest to o tyle ważne zagadnienie, że powinniśmy wiedzieć dokładnie jaką roczną stopę zwrotu możemy uzyskać z naszych środków. Dzięki temu będziemy mieli konkretne dane, które będziemy mogli zestawić z rocznymi stopami zwrotu z różnych klas aktywów. O czym pisał ostatnio Michał tutaj: Historia wprowadza inwestorów w błąd: liczy się tylko przyszłość, nie przeszłość. Analiza stóp zwrotu aktywów lata 1997-2006-2016

Roczna kapitalizacja: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Roczna kapitalizacja: liczenie średniorocznej stopy zwrotu

Powtarzalność dodatniej stopy zwrotu jest kluczem we wszystkich inwestycjach które prowadzimy. W tym akapicie sprawdzimy jaką musielibyśmy mieć średnią w ciągu roku stopę zwrotu. Biorąc za przykład stopę zwrotu mocno skaczącą. Jest to wstęp do tego, dlaczego warto zarządzać ryzykiem.

Popatrzmy na pierwszą tabelę poniżej:

stopa zwrotu 6 lat

Na początku naszych inwestycji uzyskaliśmy bardzo wysoką stopę zwrotu, w późniejszych latach nasza stopa zwrotu zdecydowanie osłabła. Osiągnąć stopę zwrotu w jednym roku z naszego kapitału w wysokości 20% to bardzo dobry wynik, który prawdopodobnie nie będzie powtarzał się zbyt często. Moim zdaniem 10% rocznie to już znaczący wynik. Pisałem o stopach zwrotu w przypadku emerytur w tym poście. Możecie sobie przypomnieć ile mogliśmy zyskać przy tak wysokiej stopie zwrotu.

Wracając do artykułu, chciałbym żebyście zobaczyli ile musielibyśmy zarobić średnio rocznie żeby uzyskać wynik taki sam jak przed chwilą omawiany. Został on przedstawiony w tej samej tabeli, poniżej pierwszych wyliczeń. Tak naprawdę musielibyśmy średnio rocznie zarobić 12,15% co zdecydowanie obniża nam skalę ryzyka podejmowanych inwestycji. Dlatego przy układaniu swojego portfela inwestycyjnego warto rozważyć różny rozkład aktywów pod względem ryzyka i stopy zwrotu. W taki sposób, żeby zminimalizować ryzyko i osiągnąć jak najwyższą potencjalną stopę zwrotu.

Roczna kapitalizacja: przykład 2

A co w momencie gdy podczas naszych inwestycji popełnilibyśmy błąd i ponieślibyśmy stratę w danym roku? Jak kształtowałby się nasz wynik? I jaką musielibyśmy uzyskać średnioroczną dodatnią stopę zwrotu żeby uzyskać ten sam wynik? Spójrzcie na tabelę poniżej:

średnioroczna stopa z wpadką 6 lat

Przykładowo nasz rok rozpoczynamy świetną inwestycją, która przyniosła nam 25% stopę zwrotu w ciągu roku. Następnie zdarza się trochę słabszy rok, potem lepszy itd. W wyniku czego osiągamy przez 6 lat 49% stopę zwrotu naszych inwestycji.

Spójrzmy ile musielibyśmy osiągnąć średnio rocznie żeby ten sam wynik powtórzyć? Już w tym momencie po takich “wpadkach” musielibyśmy osiągnąć zdecydowanie niższą powtarzalną dodatnią stopę zwrotu. Michał pisał o tym w swoim wpisie, ile trzeba odrobić kapitału w momencie straty: Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie… Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy; Zasada nr 2: Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1; Warren Buffet. Do czego zmierzam? Pieniądze tracimy przede wszystkim bo:

 • brakuje nam odpowiedniej wiedzy
 • nie potrafimy zarządzać kapitałem
 • jesteśmy niecierpliwi i szukamy szybkich rozwiązań

Inwestowanie to niesamowicie ciekawa droga, ale wymaga wkładu własnego. Przede wszystkim edukacji, która jest niezbędna w tym przypadku.

Średnioroczna stopa zwrotu : wzór

Żeby policzyć średnio roczną stopę zwrotu musiałem posłużyć się wzorem znajdującym poniżej:

średnioroczna stopa zwrotu wzór

Tutaj macie obliczenia z dwóch tabel znajdujących się powyżej:

przyklad 1 i 2 średnioroczna kapitalizacja

Innymi słowy: w przykładzie pierwszym mamy po sześciu latach podwojenie kapitału (prawie). Jeżeli z kapitału końcowego, czyli 1.98 zrobimy pierwiastek szóstego stopnia (bo 1 przez 6 to pierwiastek szóstego stopnia), otrzymamy średnioroczną stopę zwrotu w wysokości około 12%. I ta stopa zwrotu przez sześć lat daje nam podwojenie kapitału (przy założeniu, że stopa zwrotu jest stała rok w rok).

Roczna kapitalizacja a oprocentowanie lokaty z bonusem

Tearaz zobaczmy jak to wygląda dla okresu krótszego niż rok. Przeliczymy po kolei promocję ostatniej lokaty Toyota bank, poniżej zamieszczam Wam założenia:

 • lokata 2,5% w skali roku
 • Dni lokaty 130
 • Wartość lokaty 10 000 zł
 • Dni w skali roku przyjęte do obliczeń 365 + 360 (druga tabela)
 • Premia 110 złotych (100 złotych za założenie + 10 złotych za zgłoszenie się do programu z tankowaniem)
 • Efektywne oprocentowanie lokaty 5,6% w skali roku (przed podatkiem belki)
 • Oprocentowanie lokaty po podatku

Poniżej zobaczymy jak kształtowały się wyniki w dwóch przypadkach: (jeżeli przyjęlibyśmy oprocentowanie 360 i 365 w skali roku). W przypadku Toyoty z której skorzystałem było 365 dni:

przeliczanie promocji toyoty 360-365

Jak sami możecie zauważyć dla 10 tysięcy złotych można było w skali roku uzyskać prawie 6% brutto. I ponad 5% netto. Więc całkiem nieźle jak na ostatnie oprocentowanie lokat. Pisałem o tym ostatnio w ramach cyklu edukacyjnego “Niezbędnik bankstera“. Mianowicie w tym wpisie: Stopy procentowe na co dzień: referencyjna, depozytowa, lombardowa, redyskontowa, poniżej trochę przypomnienia:

Kontynuując naszą przygodę wśród stóp procentowych, warto zatrzymać się na średnim oprocentowaniu depozytów. Jak wspomniałem powyżej, wysokość depozytów bardzo mocno związana jest ze stopą procentową. Spójrzcie na aktualne średnie oprocentowanie:

 • dla środków do 1 miesiąca mamy: 1,2%
 • dla środków od 1 do 3 miesięcy: 1,8%
 • dla środków od 3 do 6 miesięcy: 1,6%

średnie oprocentowanie lokat w zależności od zapadalności (nowych)

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Roczna kapitalizacja a stopa zwrotu dla dłuższej lokaty

A teraz zobaczmy jak wyglądałoby nasze efektywne oprocentowanie w skali roku jeżeli zwiększylibyśmy dni lokaty do 200 i 300:

roczna kapitalizacja odsetek na przykładzie promocji bankowej

Jak sami możecie zauważyć nasze zysk roczny z lokaty zdecydowanie się pomniejszył. Dlatego, jeżeli ktoś chce wykorzystać odkładanie na lokatę jako formę do budowania swojego kapitału. Warto brać pod uwagę częstsze oszczędzanie/inwestowanie przy pomocy różnych promocji. Oczywiście jeżeli nadarzają się ciekawe promocje bankowe.

Roczna kapitalizacja: zmiana modelu

Sprawdźmy jak wyglądają trochę inne założenia:

 • 4% na lokacie
 • bez premii
 • 90 dni lokaty
 • 360/365 dni w roku

lokata 4% 90 dni

W powyższym przykładzie możemy zauważyć, że nawet przy wyższym oprocentowaniu lokaty w skali roku bez promocji bankowej zarobimy zdecydowanie mniej. A jak wiadomo promocje nie pojawiają się często, więc musimy szukać okazji trzymiesięcznych. W dzisiejszych czasach 4% jest dosyć realne, ale przeważnie dla nowych klientów i tylko na okres 3 miesięcy. Dlatego będę przyglądał się ofertom bankowym i jak wpadnie jakaś ciekawa promocja to dam Wam o tym znać we wpisie na blogu.

Roczna kapitalizacja: podsumowanie

W tym artykule w szczególności chciałem zwrócić waszą uwagę na to, że warto umieć przeliczyć na własną rękę stopy zwrotu z kapitału w ciągu roku. Przede wszystkim: jak widzimy przykładowo 70 zł odsetek na 90 dni z 10 tys. złotych to mówimy: “mało”. A tak naprawdę w skali roku jest to kilkaset zł, doliczając zgarnięte po drodze premie. Warto przeliczyć sobie procent jaki zyskujemy, a nie kierować się wartościami nominalnymi.

Myślicie, że wyżej wymieniony przypadek odnosi się wyłącznie do przeliczania lokat? Oczywiście, że nie. Podczas mojej drogi inwestorskiej bardzo często przeliczałem wzrosty/spadki na giełdzie na złotówki. A tak naprawdę nie powinniśmy tego robić, z kilku względów:

 • w przyszłości będziemy mieli większy kapitał (jak stracimy 40%, mówiąc: “to tylko 40 złotych”). W przyszłości widząc stratę przykładowo 4 tys. złotych nie będzie to “tylko”.
 • można przeliczyć swój czas * sumę ile zarobimy z danej inwestycji. Jeżeli jesteśmy w stanie wykorzystać efektywniej nasz czas (przeliczając na złotówki). To możemy wybrać złotówki, tylko powstaje pytanie czy dana czynność nas rozwinie i w przyszłości będziemy mogli zyskiwać coraz więcej. Nauka, która w przyszłości przynosi większą stopę zwrotu lub praca (mało rozwijająca), która przynosi ten sam zwrot przez cały okres.

To tyle w ramach podsumowania. Chciałbym żebyście zawsze porównywali swoje możliwości. Liczyli swój kapitał w procentach i brali pod uwagę zysk/ryzyko w swoich inwestycjach. A przede wszystkim jak wasze działania mogą wpłynąć na Was w przyszłości. Pamiętajcie, patrząc długoterminowo z pewnością poszerzycie swój: big picture z korzyścią na długie lata.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl