Edukacja inwestora, Inwestowanie

IRR: podstawowy wzór, excel, amortyzacja kosztów

3 stycznia 2018 • By

IRR, czyli wewnętrzna stopa zwrotu

Po przebojach z wartością godziwą, zamortyzowanym kosztem, efektywnej stopie procentowej. Czas zapoznać się z kolejnym pojęciem jakim jest IRR. A dokładnie to wewnętrzna stopa zwrotu. W przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie przyda nam się znajomość właśnie stopy IRR. Tak naprawdę to wyliczenie jej jest dosyć proste, bo z pomocą przychodzi nam arkusz kalkulacyjny excel.

Z pewnością zastanawiacie się dlaczego piszę Wam artykuły o jakimś zamortyzowanym koszcie (skorygowanej cenie nabycia), sprawozdaniu z całkowitych dochodów, wartości godziwej, efektywnej stopie procentowej, IRR? A po co to komu? Niebawem wchodzą nowe regulacje dotyczące banków i w regulacjach znajdziemy sporo takich zwrotów. Dlatego warto je znać, żeby dokładnie dowiedzieć się co nas czeka i zadecydować czy dany bank xyz jest potencjalną szansą inwestycyjną. Więcej dowiecie się z pierwszego wpisu o cyklu edukacyjnym poniżej. Tam macie przedstawione wszystkie informacje.

IRR: cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

„W gąszczu informacji regulacji bankowych”

 1. W gąszczu informacji regulacji bankowych 
 2. Wartość godziwa: w jaki sposób ustalamy wartość danego instrumentu
 3. Efektywna stopa procentowa: po co to komu?
 4. Wycena w zamortyzowanym koszcie: w jaki sposób wyceniamy instrumenty finansowe
 5. IRR: podstawowy wzór, excel, amortyzacja kosztów<— jesteś tutaj
 6. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
 7. Zmiana MSR 39 na MSSF 9: chudsze banki?

IRR: gdzie używana

W tym artykule nie będę specjalnie rozpisywał się o tym czym jest wewnętrzna stopa zwrotu. Tylko postaram się prześlizgnąć po podstawach a następnie przejdziemy do wyceny w zamortyzowanym koszcie używając właśnie stopy IRR.

Stopa IRR bardzo często jest używana między innymi w ocenie zyskowności inwestycyjnej. Przede wszystkim bierze pod uwagę wartość zdyskontowanych przepływów pieniężnych i wkład w daną inwestycję. Popatrzmy na jeden przykład:

Inwestor A chce zainwestować w projekt, który na początku będzie go kosztował 5000 złotych. W kolejnym 5 latach projekt będzie przynosił po 1100 przepływów pieniężnych rocznie. Oblicz jaka jest stopa IRR. I oceń czy dany projekt jest opłacalny dla inwestora, wiedząc o tym, że rentowność obligacji skarbowych wynosi 2% w skali roku:

Nasze IRR wynosi 3,26% więc jest to lepsza inwestycja niż obligacja dająca 2 % rocznie. Popatrzmy teraz jak wygląda wzór na IRR w kolejnym akapicie.

IRR: wzór

Tak prezentuje się wzór:

IRR wzór

Źródło: opracowanie własne na podstawie Wikipedia

Przeważnie stopę IRR będziemy wyliczać w arkuszu kalkulacyjnym excel, albo przy użyciu zaawansowanego kalkulatora finansowego.

IRR: wycena zobowiązań finansowych

Teraz zerkniemy jak wycenia się zobowiązania finansowe przy użyciu stopy IRR. Weźmiemy sobie pod uwagę w miarę proste zadanie:

Spółka XYZ zaciągnęła/otrzymała kredyt w wysokości 100 000 złotych. Z oprocentowaniem 2% rocznie na 5 lat. Ile wynosi wewnętrzna stopa zwrotu dla tej pożyczki? Poniżej wyliczenia:

Jak już wiemy ile wynosi nasza stopa. Postarajmy się teraz wycenić naszą pożyczkę według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu przy użyciu efektywnej stopy procentowej). Według portalu poradnik księgowego stopa IRR traktowana jest jako efektywna stopa zwrotu. Zgodnie z cytatem:

3. Efektywna stopa procentowa wynosi: 5,7579% i została wyliczona przy zastosowaniu funkcji IRR arkusza kalkulacyjnego Excel, uwzględniając harmonogram spłat udzielonej pożyczki (kol. 5).

Źródło: poradnik księgowego

Popatrzmy na kolumnę trzecią, gdzie pokazana jest “IRR przemnożone (3,26%). Wartość procentowa wynika z wyżej przedstawionej tabeli. Nie jestem księgowym, ale wydaje mi się, że poniższy sposób wyceny i przedstawienia pożyczki/kredytu przyjmuje formę liberalną. Dlaczego? Z uwagi na fakt, że skorygowana cena (wycena naszego kredytu/pożyczki. Tabela niebieska). Jest wyższa niż w przypadku drugiej metody (druga grafika poniżej). Bo po okresie pierwszym mamy wartość 81 263,50 złotych. Popatrzmy na grafikę poniżej:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Opracowanie własne na podstawie poradnik księgowego

W przypadku drugiej grafiki możemy zauważyć, że skorygowana cena nabycia wynosi 78 695,28 złotych w okresie pierwszym.

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Opracowanie własne na podstawie ekspert księgowości

Co tak naprawdę nie zmienia faktu, że obie metody są poprawne (przynajmniej takie informacje znalazłem w sieci). Bo uwzględniają wartość pieniądza w czasie. Tylko powyższa metoda metoda uwzględnia wartość pieniądza od 5-tego roku do 1-go (malejąco). Dlatego mamy różnicę w skorygowanej cenie. A gdy wszystko policzymy razem to dostajemy taki sam wynik przy odsetkach i kapitale. Wynik odsetkowy macie zaznaczony na zielono (gdzie suma obu daje 10 tysięcy. 2% z 100 tys. razy 5 lat = 10 tys.). A suma kapitałowa jest zaznaczona na szaro: gdzie również mamy sumę 100 tysięcy w obu przypadkach.

Z pewnością Wielu z Was zastanawia się. A po co mi takie rzeczy do inwestowania? Wspomniałem Wam na samej górze w akapicie, że pokazuje w jaki sposób zbieram materiały/wiedzę do różnych analiz. Aktualnie jestem podczas analizy sektora bankowa. A dokładnie to zmian w sposobie księgowania różnych aktywów, które wejdą w życie w 2018 roku. I chciałbym zrozumieć jak najlepiej obecne i nowo przekazane informacje.

IRR: youtube

Nie będę się więcej rozpisywał o wewnętrznej stopie zwrotu w tym artykule. To tyle co chciałem Wam przekazać w tym artykule. Jeżeli są chętni to gorąco polecam filmik na youtube:

Omawiany jest przez biegłego rewidenta. I pokazuje w dosyć przyjazny sposób jak wycenić aktywo w skorygowanej cenie nabycia. Z tego wideo korzystałem do stworzenia grafiki numer 2.

IRR: podsumowanie

Czego mogliśmy się nauczyć w tym wpisie?

  • czym jest stopa IRR i gdzie jest wykorzystywana
  • jak wyliczyć aktywa w zamortyzowanym koszcie przy użyciu efektywnej stopy procentowej (IRR)
 • jakie mamy dwa sposoby wyliczania w.w wartości

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl