Edukacja inwestora, Inwestowanie, Makro-ekonomia

Bezrobocie w UE, skąd pobrać dane. Co warto wiedzieć?

13 lutego 2018 • By

Bezrobocie w UE

Kolejny wpis z cyklu makro przestawia niezbędne informacja o tym jak wygląda bezrobocie w UE. W jaki sposób szukać danych, jak ściągnąć dane. Gdzie szukać informacji w metodologii. I na koniec znajdziecie porównanie danych o bezrobociu w Polsce, Strefie Euro i Unii Europejskiej.

Bezrobocie w UE: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Bezrobocie w UE: gdzie szukać?

Największy problem ze znalezieniem odpowiednich danych o bezrobociu jest ich mnogość. Wchodzimy na stronę eurostatu wpisują na początku odpowiednią frazę w googlach i wyskakuje nam taka grafika:

Źródło: Eurostat

Akurat zaznaczyłem Wam czerwonym prostokątem dane których będę używał dzisiaj. Jednakże jakby tego nie było. Możecie zobaczyć sobie ile mamy możliwości wyboru.  W każdej grupie znajdziemy total unemployment (w pierwszej samą nazwę unemployment). Jak żyć? Co wybrać? Jaka jest moja taktyka? Sprawdzam jakie dane podawane są na serwisie tradingeconomics. Dlaczego akurat ten serwis? Sprawdziłem sobie, że mają około 3 miliony UU miesięcznie, więc sporo osób prawdopodobnie korzysta z tego serwisu. Poniżej grafika:

Źródło: tradingeconomics

Możemy zapłacić i wykupić sobie pakiet, który daje nam możliwość pobrania danych do excela w tym serwisie: to jest nasza pierwsza opcja. Drugą opcją jest poszukanie danych na własną rękę w bazie eurostatu. W kolejnym akapicie napiszę wam gdzie znalazłem dane i na co warto zwrócić uwagę.

Bezrobocie w UE: druga runda

Wszedłem w pierwszą zakładkę nazwaną: “Unemployment – LFS adjusted series” i tam właśnie znalazłem interesujące mnie dane. W szczególności takie z interwałem miesięcznym. Poniżej grafika:

Źródło: Eurostat

Jak wielu z Was mogło zauważyć, zaznaczyłem jeszcze czerwonym kwadracikiem dokument z nazwą M. Po co to komu? W tym dokumencie macie dokładnie wytłumaczone jakie dane brane są pod uwagę i na co warto zwrócić uwagę. W kolejnym akapicie znajdziecie więcej informacji.

Bezrobocie w UE: gdzie szukać metodologii?

Nie bez powodu w poprzednim akapicie wspomniałem Wam o dokumencie z literą M. Klikając w nią otworzy nam się nowa podstrona w której znajdziemy taką ciekawą informację: “Szczegółowe informacje dotyczące głównych cech, prawnych odniesień, metodologii i danych znajdziecie na stronie EU-LFS (Statistics Explained) webpage.”. Dlatego klikamy sobie na stronę i proszę bardzo. Mamy szczegółowe informacje w jaki sposób liczone jest bezrobocie.

Bezrobocie w UE: jak liczymy

Na początku strony znajdziemy informację podobnie jak przy większości metod liczenia bezrobocia, informującą nas o tym, że statystykę rynku pracy dzielimy na 3 kategorię:

 • zatrudnionych
 • bezrobotnych
 • nieaktywnych zawodowo.

Dlatego poniżej przedstawię Wam kilka informacji o poszczególne grupie:

Za osoby zatrudnione uważa się:

 • osoby będące powyżej 15 roku życia
 • osoby w okresie badawczym pracowały 1 godzinę lub więcej za wynagrodzenie/profit lub dla rodziny
 • osoby które nie były w pracy w okresie badawczym, ale miały pracę lub biznes w którym tymczasowo nie pracowali

Możemy znaleźć jeszcze taką ciekawą informację na koniec, że w zależności od kraju dana definicja do osoby pracującej może się różnić. Przykładowo w Hiszpanii uważa się za osoby zatrudnione osoby mające 16 lat lub więcej. Podobnie sprawa ma się w Islandii  i Norwegii.

Źródło: Eurostat

Za osoby bezrobotne uważa się:

 • osoby zawarte w przedziale wiekowym między 15 a 74 rokiem życia, które:
  • nie były zatrudnione zgodnie z definicją zatrudnionego powyżej
  • aktualnie są zdolne do pracy. Przykładowo były zdolne do płatnej pracy lub samo-zatrudnienia dwa tygodnie wcześniej przed okresem badania
  • szukają aktywnie pracy. Przykładowo powzięły konkretne kroki w ostatnich 4 tygodniach przed okresem badania. W poszukiwaniu płatnej pracy lub samo-zatrudnienia. Za konkretne kroki wymienione na początku uważa się:
   • osoby były w stałym kontakcie z urzędem pracy (ktokolwiek podjął próby bycia zarejestrowanym w urzędzie)
   • osoby były w stałym kontakcie z agencjami pracy
   • aplikowany do pracodawców bezpośrednio
   • pytały w obrębie przyjaciół, znajomych o możliwość podjęcia zatrudnienia
   • zamieszczanie lub odpowiadanie na oferty pracy
   • były na rozmowie rekrutacyjnej lub uczestniczyły w testach rekrutacyjnych
   • starały się o zezwolenie, licencję lub środki finansowe
   • poszukiwały ziemi, posesji lub narzędzi

I na koniec znajdziemy informację, że osoby uczące się, nie są traktowane jako bezrobotne. Z dwoma wyjątkami:

 • jeżeli uczyły się w danej chwili, ale były zdolne do pracy
 • jeżeli osoby pracujące sezonowo nie są w pracy poza sezonem to mogą być klasyfikowane jako bezrobotne, tylko w momencie kiedy będą zdolne do podjęcia pracy w danym momencie i poszukują aktywnie pracy

Źródło: Eurostat

Za osoby nieaktywne zawodowo uważa się:

 • osoby, które nie są aktualnie zatrudnione ani bezrobotne

Źródło: Eurostat

I na koniec przedstawią Wam bardzo fajną grafikę obrazująca proces w jaki sposób ocenia się przeciętnego Kowalskiego:

Źródło: Eurostat

Bezrobocie w UE: dane miesięczne

Dokładnie bezrobocia miesięcznego nie da się zbadać w szczególności gdy dane bierzemy z 28 różnych krajów. Więc przy niektórych z nich muszą być pewne uproszczenia czy założenia modelowe. Tak też jest w przypadku poniżej wymienionych krajów:

 • Belgia
 • Bułgaria
 • Irlandia
 • Hipszania
 • Francja
 • Cypr
 • Malta
 • Polska
 • Słowenia
 • Słowacka

W jaki sposób dane są estymowane? Dane dla tych krajów estymowane są za pomocą modelu ARIMA. Jak ktoś chce zagłębić się w tematykę związaną z dokładną statystyką to więcej informacji znajdziecie tutaj w metodologii (link poniżej).

Źródło: Eurostat

Warto by było porównać do siebie wykresy prawda? Na początku zerknijmy na sytuację Polskiego bezrobocia podawanego przez BAEL, Urząd Pracy i Eurostat:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych eurostat i GUS

Jak widzicie bezrobocie BAEL bardzo mocno pokrywa się z bezrobociem podawanym przez Eurostat. Zerknijmy teraz do kolejnego akapitu przedstawiającego dane o bezrobociu z Unii Europejskiej i Strefy Euro.

Bezrobocie w UE: wykresy

Pierwszy wykres obrazuje nam ile milionów osób jest bezrobotnych w Strefie Euro i Unii Europejskiej:

Bezrobocie w UE w milionach

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych eurostat

Rozważanie, dlaczego w jednym mamy więcej osób bezrobotnych a w drugim mniej jest bezcelowa. Bo pierwszy wykres obejmuje 19 krajów a drugi 28 krajów. Dlatego warto przyjrzeć się punktom procentowym bezrobocia na wykresie poniżej:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych eurostat

Teraz wychodzi nam bardzo ciekawa informacja: w strefie Euro mamy wyższe procentowo bezrobocie niż w całej Unii Europejskiej. Teraz przejdziemy do moim zdaniem najciekawszego wykresu. Obrazującego ile mamy osób bezrobotnych poniżej 25 roku życia w Unii Europejskiej i Strefie Euro. Poniżej wykres:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych eurostat

Tutaj powstrzymuje się z komentarzem dlaczego istnieje taka sytuacja. Wydaje mi się, że demografia ma tutaj kluczowe znaczenie (w różnicy w bezrobociu młodych osób w Unii i Strefie Euro). Poza tym, moim zdaniem najwięcej jest osób bezrobotnych poniżej 25% życia z uwagi na fakt, że większość z nich dopiero wchodzi na rynek pracy (studenci) i nie posiadają oni dużego doświadczenia. Niektórzy szukają swojej drogi życiowej. Wątpliwości jest dosyć sporo. Na pewno młode osoby mają bardzo małe doświadczenie a co za tym idzie: ciężej im znaleźć pracę.

Bezrobocie w UE: podsumowanie

Poszukiwanie danych po różnych urzędach statystycznych może być sporym wyzwaniem dla inwestora. Zawsze istnieje możliwość zapłacenia za dane i pobieranie ich z płatnych serwisów. A jeżeli ktoś jest bardziej dociekliwy może udać się na wyprawę po metodologiach urzędowych.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl