Inwestowanie, Makro-ekonomia

Bezrobocie w USA, skąd pobrać dane. Co warto wiedzieć?

2 listopada 2017 • By

Bezrobocie w USA

W poprzednich wpisach zajęliśmy się bezrobociem mierzonym przez urząd statystyczny oraz bezrobociem BAEL. Kolejnym krokiem na drodze analityka jest zapoznanie się z tym jak wygląda bezrobocie w USA. A w szczególności jak jest mierzone. Od razu nasuwają się pytania: czy wszyscy mogą być zarejestrowani jako bezrobotni? Jak to wygląda za granicą? I oczywiście warto wiedzieć skąd możemy pobrać interesujące nas dane.

Bezrobocie w USA: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Bezrobocie w USA: bezrobotni definicja

Teraz przytoczę Wam kilka akapitów z rubryki najczęściej zadawanych pytań dotyczących bezrobocia.

Kto liczony jest jako bezrobotny?

Ludzi zaklasyfikowani są jako bezrobotni jeżeli nie posiadają pracy. I szukali aktywnie pracy przez ostatnie 4 tygodnie. Dodatkowo są gotowi do podjęcia pracy. Aktywne poszukiwanie zatrudnienia może zawierać jakąkolwiek z poniżej wymienionych czynności:

 • Kontaktowanie się:
  • z pracodawcą bezpośrednio lub uczestniczenie w rozmowie kwalifikacyjnej
  • z prywatną lub publiczną agencją pracy
  • ze znajomymi lub krewnymi
  • ze szkolnym lub uniwersyteckim centrum karier
 • rozsyłanie CV lub wypełnianie aplikacji do pracy
 • zamieszczanie lub odpowiadanie na reklamy związane z pracą
 • inne sposoby aktywnego poszukiwania pracy

Pasywne metody poszukiwania pracy nie mają potencjału do połączenia osób szukających pracy z potencjalnym pracodawcą. I dlatego nie klasyfikują się do aktywnych metod poszukiwania zatrudnienia. Przykładami pasywnego poszukiwania są:

 • uczęszczanie na kurs
 • czytanie o miejscach pracy w internecie lub w gazecie

Pracownicy oczekujący na odwołanie z czasowego urlopu/zwolnienia są zaliczani jako bezrobotni. Bez znaczenia czy uczestniczą w poszukiwaniu pracy. W innych przypadkach, bezrobotny musi poszukiwać pracy w w.w przypadkach (co najmniej jednym) w przeciągu ostatnich 4 tygodni. I oczywiście musi być zdolny do podjęcia zatrudnienia.

Źródło: BLS

Bezrobocie w USA: zatrudnieni

Kto jest wliczany do statystyki jako pracujący?

Ludzie są uważani za zatrudnionych, jeżeli podjęli oni jakąkolwiek pracę za wynagrodzenie lub zysk. W momencie wypełniania ankiety w danym tygodniu. W.w aktywności zawierają wszystkie prace niepełnoetatowe i tymczasowe. Dodatkowo wliczana jest regularna praca na pełen etat trwająca przez cały rok. Poszczególne osoby są również wliczane jako pracujące jeżeli posiadają one pracę, jednakże w momencie wypełniania ankiety nie pracowali. Bez różnicy czy otrzymywali oni wynagrodzenie czy nie. Ponieważ byli oni na:

 • wakacjach
 • byli na chorobowym
 • mieli problemy/opiekowali się dziećmi
 • byli na urlopie macierzyńskim bądź ojcowskim
 • opiekowali się kimkolwiek z rodziny lub wypełniali obowiązki osobiste
 • byli zaangażowani w konflikt z pracodawcą
 • nie pracowali z powodów pogodowych

W.w ludzie są ujmowani jako pracujący i każdy z nich posiada osobne miejsce w tabeli jako posiadający pracę lecz nie pracujący. Ponieważ posiadają oni określoną pracę do której wrócą.

Źródło: BLS

Bezrobocie w USA: skąd pochodzą dane?

Skąd pochodzą dane o bezrobociu/zatrudnionych?

Z uwagi na fakt, że ubezpieczyciele posiadają niewielką ilość danych o bezrobotnych. W szczególności posiadają oni informacje o osobach, które zgłosił się po zasiłek/dodatkowe świadczenie. Dlatego pobieranie informacji wyłączenie od ubezpieczycieli jest niepraktycznie.

Jednym z rozwiązań jest przeprowadzenie przez rząd miesięcznej ankiety o nazwie Current Population Survey (CPS) w prostym tłumaczeniu możemy nazwać ją: ankieta bieżącej populacji. Nasza ankieta jest przeprowadzana w stanach co miesiąc od 1940 roku.

Na Wikipedii możemy znaleźć kilka dodatkowych informacji, które opiszę Wam w kolejnym akapicie. W szczególności weźmiemy pod uwagę metodologię liczenia poziomu bezrobocia.

Bezrobocie w USA: informacje brane pod uwagę

Jak wspomniałem powyżej, CPS czyli ankieta pomagająca liczyć bezrobocie, poniżej wypiszę Wam w punktach kluczowe informacje:

  • przeprowadzana jest co miesiąc
  • w badaniu bierze udział około 60 tysięcy gospodarstw domowych
  • gospodarstwa odpowiadają co miesiąc przez 4 miesiące (w ciągu), następnie przez 8 miesięcy nie biorą udział w ankiecie. I w kolejnym roku proces przebiega podobnie
 • zmiany badanej próbki odbywają się co 10 lat

Jeżeli ktoś jest chętny to tutaj znajdziecie więcej dodatkowych informacji.

Bezrobocie w USA: wzór na poziom bezrobocia

Jeżeli chodzi o wskaźnik bezrobocia w USA to jest on liczony podobnie jak w Polsce. Zgodnie z poniższym wzorem:

Opracowanie własne na podstawie opracowania GUS

Bezrobocie w USA: wykres

Tak wygląda stopa bezrobocia w USA na wykresie od 1948 roku:

Opracowanie własne na podstawie danych BLS

A na dole pozostawiam Wam grafikę z informacją jakie wybrać dane:

Źródło: BLS

Bezrobocie w USA: podsumowanie

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że metodologia przyjęta przez USA jest zbliżona do metodologii BAEL. Dosyć łatwo można zostać zaklasyfikowanym jako bezrobotny. I dosyć ciężko jest wypaść z bycia zaliczonym do grona pracujących.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl