Bilans Płatniczy, Inwestowanie, Makro-ekonomia

Bilans płatniczy USA, czyli jak wygląda rachunek bieżący i finansowy

12 października 2017 • By

Bilans płatniczy USA

Ostatnio dużo słyszy się o USA i Chinach w kontekście wojny handlowej. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam jak wygląda bilans płatniczy USA. W szczególności pokażę Wam informacje dotyczące importu oraz eksportu zawarte na rachunku bieżącym. Zobaczymy gdzie USA miała największy deficyt handlowy. I dodatkowo zerkniemy na informacje jakie poszczególne produkty importowała z Chin.

Bilans płatniczy USA: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem bloga/partnerem kilku cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe zestawy edukacyjne:

 1. „Jak w prosty sposób możemy zyskać kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset a nawet kilka mln złotych?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna  „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna jak budować od podstaw biznes: “Jak zarobić kilka mln złotych lub więcej w życiu? Mój Profesjonalny trójkąt“.
 6. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Bilans płatniczy USA: BEA

Zanim przejdziemy do konkretnych danych z gospodarki USA. Warto zapoznać się z instytucją, która publikuje dane. Tak jak zamieściłem w nagłówku BEA: to Bureau of Economic Analysis. Czyli w wolnym tłumaczeniu może to być urząd/biuro analiz ekonomicznych. Chętni będą mogli sobie doczytać więcej formalnych treści z tego linku. Teraz przejdziemy do konkretów, czyli jakie dane publikuje biuro i kto z nich korzysta.

Na stronie BEA mamy jedną podstronę, która opisuje kto używa ich danych. Dane podzielone są na 4 grupy, teraz poniżej wypiszę Wam 3 główne grupy i użytkowników:

  • PKB i narodowe rachunku
    • Biały Dom i Kongres
    • Rezerwa Federalna
    • Wall Street
   • Biznes
  • Dane przemysłowe
    • Przemysł i akademia
    • Komisja handlu zagranicznego
   • Stowarzyszenie handlu
 • Handel zagraniczny i dane inwestycyjne
   • Menadżerowie
   • Analitycy
  • Rząd federalny

Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.

Bilans płatniczy USA: filmik

Żeby lepiej zrozumieć temat, polecam dobrze opracowany filmik na YouTube. Dodatkowo bardzo fajnie przedstawiona jest zasada wymiany walut i co ma z tym wspólnego eksport i import. I jak wygląda sytuacja skupu waluty przez bank centralny Chin:

W filmiku została pokazana bardzo fajna rzecz. Czyli dlaczego USA nie produkuje ubrań i zleca innym taką czynność. Zauważcie bardzo ważną rzecz, czyli dlaczego Chiny osłabiały swoją walutę poprzez kupowanie USD. Żeby eksport był tani. Bo w momencie gdy USA non stop importuje rzeczy z Chin to automatycznie ich waluta rośnie w siłę. A co za tym idzie: jest coraz drożej. W  jakiej walucie pojawia się dług w Chinach? Oczywiście w dolarach bo ciągle działają nad osłabianiem swojej waluty poprzez kupno dolara. Poniżej cytat z Wikipedii:

Chinese foreign debt denominated in the U.S. dollar was 80 percent of the total, euros 6 percent, and Japanese yen 4 percent

Źródło: Wikipedia

Bilans płatniczy USA: rachunek bieżący

Jeżeli nie za bardzo rozumiesz czym jest rachunek bieżący to polecam zajrzeć do wpisów poprzednich. W rozwijanej liście powyżej znajdziesz wpisy o rachunku bieżącym dla Polski.

Możliwe jest, że ktoś z Was zastanawia się dlaczego dane poniżej na rachunku bieżącym różnią się od tego podanego na serwisie trading economics? Poniższe dane przedstawione są w interwale rocznym:

Opracowanie własne na podstawie danych BEA

A podane na trading economics, podane są w interwale kwartalnym. I tak wygląda wykres poniżej:

Opracowanie własne na podstawie danych BEA

Jak widać na wykresach. USA w latach 80’tych mocno zaczęła importować produkty. Wchodząc na ujemne odczyty bilansu na rachunku bieżącym. W 2006 roku ujemny bilans trochę się podniósł i teraz buja się w okolicach 500 miliardów rocznie.

Bilans płatniczy USA: rachunek finansowy

Rachunek finansowy pokazuje nam ile wpłynęło/wypłynęło aktywów finansowych z kraju. W przypadku USA możemy zauważyć, że od dłuższego czasu mamy wzrastające i spadające zadłużenie netto. Poniżej grafika:

Opracowanie własne na podstawie danych BEA

W naszym przypadku, więcej pieniędzy ucieka z USA niż przypływa. Chociaż sytuacja po kryzysie z 2008 roku zdecydowanie bardziej się poprawiła. Największą pozycją w tej części są:

  • bezpośrednie inwestycje aktywa: w 2016 wyniosły 311 miliardów dolarów
 • bezpośrednie inwestycje pasywa: w 2016 wyniosły 479 miliardów dolarów

Czyli mamy deficyt. A można to wytłumaczyć tak, że osoby z krajów poza USA kupują mniej aktywów w USA niż USA na zewnątrz. Poniżej wklejam Wam bardzo ciekawe wideo, w którym wytłumaczony jest rachunek finansowy:

Bilans płatniczy USA: eksport i import dóbr

Spójrzmy jak wyglądał import i eksport dóbr w 2016 roku w USA. Po prawej stronie na wykresie macie informację o nadwyżce lub deficycie w konkretnej grupie. Na początku zerknijmy na pierwszy wykres:

Opracowanie własne na podstawie danych BEA

Jak widać, USA zdecydowanie mniej eksportuje samochodów i dóbr konsumpcyjnych (w porównaniu do importu). Samochodów o około 181 miliardów a dóbr konsumpcyjnych o około 356 miliardów dolarów. Spójrzmy teraz jaki był import i deficyt handlowy z poszczególnymi krajami handlujących z USA. Pierwszy wykres pokazuje nam import z wybranych krajów:

Opracowanie własne na podstawie danych BEA

Bardzo mocno handluje USA z Meksykiem. Importuje aż 100 miliardów dolarów. Kolejna w kolei jest Kanada, od której importują prawie 60 miliardów dolarów w postaci samochodów i części. I na 3 miejscu jest Japonia z wynikiem 48 miliardów.

A teraz zerknijmy na deficyt handlu w przemyśle samochodowym. Dla 8 najwyższych pozycji:

Opracowanie własne na podstawie danych BEA

Jak widać, największy deficyt handlowy był z Meksykiem (ponad 67 miliardów).  Z Japonią 47 miliardów i dosyć spory z Niemcami (ponad 21 miliardów).

Bilans płatniczy USA: eksport i import usług

Tak wyglądał eksport i import usług w 2016 roku w USA:

Opracowanie własne na podstawie danych BEA

W przypadku usług, największą nadwyżką jest grupa obejmująca podróże, prawie 82 miliardy potem wartość intelektualna ponad 80 miliardów i usługi finansowe ponad 72 miliardy.

W przypadku usług mamy nadwyżkę handlową. Zielonymi prostokątami zaznaczony jest bilans w usługach. W przypadku USA w 2016 został odnotowany deficyt w telekomunikacji, ubezpieczeniach, transporcie i rządowych usługach. Na koniec przedstawię Wam jeszcze jeden wykres dotyczący nadwyżki handlowej własności intelektualnej z USA (w milionach dolarów):

 

Opracowanie własne na podstawie danych BEA

Jak widzicie, dosyć sporo wzrosły dochody z eksportu własności intelektualnej z USA.

Bilans płatniczy USA: Chiny

Na koniec wklejam Wam informację dotyczącą Chin a dokładnie jaki USA miała deficyt handlowy z uwzględnieniem poszczególnych towarów:

 • The top import categories (2-digit HS) in 2016 were: electrical machinery ($129 billion), machinery ($97 billion), furniture and bedding ($29 billion), toys and sports equipment ($24 billion), and footwear ($15 billion).
 • U.S. imports of agricultural products from China totaled $4.3 billion in 2016, our 3rd largest supplier of agricultural imports. Leading categories include: processed fruit & vegetables ($1.1 billion), fruit & vegetable juices ($328 million), snack foods ($213 million), fresh vegetables ($205 million), and tea, incl herb ($152 million).

Źródło: USTR

Bilans płatniczy USA: podsumowanie

To tyle w tym artykule. Chciałbym się pokusić o szerszą interpretację danych. Chociaż im głębiej siedzę w temacie, tym bardziej oczywiste odpowiedzi stają się nieoczywiste. Dlatego pamiętajcie: jako inwestorzy profesjonalni zawsze warto zbadać dokładnie temat a potem rozrysować sobie szanse i ryzyka. Bo jak wiadomo: w ekonomi nie ma prostych odpowiedzi.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl