Podstawy Wordpress, Tworzenie wordpressa

Jak stworzyć menu plus strony w WordPress

12 grudnia 2016 • By

Jak stworzyć menu plus strony w WordPress

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją cyklu edukacyjnego “Jak stworzyć bloga lub stronę www w WordPress”. Przedstawię Wam dzisiaj jak stworzyć menu plus strony w WordPress. Moim zdaniem są to podstawowe czynności jakie powinniśmy wykonać po doborze i zainstalowaniu szablonu. Dlatego we wpisie znajdziecie grafiki, które dokładnie pokażą Wam jak przebiegał ten proces w moim przypadku.

Jest to kolejny wpis z cyklu edukacyjnego „Jak założyć bloga w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów: 

 1. Jak założyć bloga 
 2. Jak zainstalować WordPress
 3. Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
 4. Jak stworzyć menu i strony w WordPress<— jesteś tutaj
 5. Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress
 6. Widgety w WordPress
 7. Przydatne ustawienia w WordPress
 8. Przydatne wtyczki w WordPress
 9. Przydatne narzędzia dla blogera

Jak stworzyć menu plus strony w WordPress: strony

Żeby zobrazować Wam czym są strony w WordPress, na początku powinniśmy odróżniać strony od wpisów. Wpisy tworzymy dosyć często w zależności od naszych potrzeb i przeważnie pojawiają się na głównej stronie. A strony w WordPress są stronami statycznymi (ich zawartość zmienia się tylko w momencie naszej ingerencji) gdzie opisujemy takie informacje jak: “informacje o blogu, informacje o współpracy, informacje o naszym głównym temacie”. Poniżej przedstawiam Wam jak wyglądała moja strona podczas testów:

  1. Strzałka numer 1 wskazuje jak kiedyś można było wejść na daną stronę poprzez menu rozwijane
 1. Strzałka numer 2 wskazuje jaka była kiedyś wyglądała przykładowa treść

strona-statyczna-wordpress

Jak stworzyć menu plus strony w WordPress: dodawanie stron

Wiecie już czym dokładnie są strony i jak wyglądają. Teraz przejdziemy do stworzenia własnych stron w WordPress.

Z panelu głównego wybieramy zakładkę strony, następnie klikamy na opcję “dodaj nową”. Poniżej znajduje się obrazek ilustrujący:

dodaj-nowa-strone-wordpress

Po powyższej czynności wyświetli się nam panel (obrazek znajduje się poniżej w nowym nagłówku) w którym musimy uzupełnić podstawowe dane o naszej nowej stronie. Każdy punkt poniżej odpowiada poszczególnym strzałkom. Teraz wypiszę dokładnie czynności jakie powinniśmy przeprowadzić w kolejności:

 1. Dodajemy tytuł naszej strony (będą one pojawiały się na stronie głównej przeważnie w pasku nawigacji)  np. o blogu, o mnie, cel bloga, współpraca. Wszystko zależy od tematyki naszego bloga. Chociaż wiele elementów może się powtarzać.
 2. Kolejnym krokiem jest dodanie zawartości w postaci (tekstu, grafik, filmików, itd.). Jeżeli będzie to nasza strona główna (pierwsza wyświetlająca się po wejściu na stronę) to zostawiamy ten obszar pusty. Bo chcemy, żeby w tym miejscu pojawiały się informację o naszych postach.
 3. Jest kilka opcji znajdujących się w ramce numer trzy, omówię sześć z nich (o SEO będzie trochę więcej informacji w kolejnych postach).
  3.1 Zapisz szkic– pozwala nam zapisać naszą stronę w panelu, nie będzie ona publikowana. Mamy możliwość powrotu do niej w przyszłości w celu uzupełnienia brakujących rzeczy. Następnie będziemy mogli dokonać naszej publikacji.
  3.2 Podejrzyj– bardzo dobra opcja służąca do podglądu na żywo naszej strony przed publikacją.
  3.3 Stan (ikona z kluczykiem) – opcja pozwala nam na zarządzanie wpisem. Mamy trzy możliwości (a) wpis oczekujący na przegląd, b) wpis będący szkicem lub c) wpis opublikowany). Jeżeli po publikacji naszej strony rozmyślilibyśmy się to zawsze możemy za pomocą tej opcji wybrać ponownie opcję szkic.
  3.4 Dostępność – opcja posiada kilka możliwość (publiczne, prywatne, zabezpieczone hasłem).
  3.5 Opublikuj – opcja pozwala nam na publikację natychmiast lub odroczoną w czasie
  3.6 Przycisk opublikuj – po kliknięciu nasza strona z powyżej ustalonymi opcjami zostaje opublikowana
 4. Opcja numer 4 pozwala nam zarządzać rozmieszczeniem sidebara (będący z prawem, lewej strony lub wcale). Również mamy opcję w której możemy dodać obrazek wyróżniający. (Jeżeli nie wiesz czym jest sidebar to zapraszam cię do artykułu wcześniejszego, na samym dole znajdziesz wyjaśnienie).

Jak stworzyć menu plus strony w WordPress: dodaj nową stronę

dodaj nową stronę wordpress1

Jak stworzyć menu plus strony w WordPress: tworzenie menu

Kolejnym krokiem po stworzeniu naszych stron jest utworzenie menu. W moim przypadku powstało tylko jedno menu, które jest menu głównym (czyli wyświetla się na wszystkich stronach w identycznej formie). Poniżej znajduje się grafika ilustrująca 6 kroków w których można stworzyć własne menu:

 1. Wejdź w opcję menu
 2. Wybierz nazwę dla swojego menu
 3. Ustaw swoje menu jako menu główne
 4. Wybierz strony, wpisy, kategorie lub inne, które chcesz zamieścić w menu
 5. Ustawienie twojego menu: najwyższy pasek znajduje się po lewej stronie twojego menu na stronie w rzeczywistości (czyli: strona główna, inwestowanie, archiwum itd. w moim przypadku)
 6. Można zarządzać menu w podglądzie na żywo (bardzo przydatna opcja, polecam)

ustawianie menu wordpress1

Po naszych ustawieniach przedstawionych u góry menu wygląda tak:

menu-glowne-w-wordpress

Tworzenie podmenu

Możemy też tworzyć podmenu w momencie gdy zabraknie nam miejsca na głównej belce. Jak możecie zauważyć na obrazku pod prostokątem (współpraca) pojawiły się trzy nowe strony (psychologia/strona główna/ współpraca). Poniżej przedstawiam Wam jak to wygląda graficznie:

tworzenie-podmenu-wordpres

A teraz przedstawiam Wam obrazek jak powinno wyglądać ustawienie naszego menu. Żebyśmy osiągnęli nasz wyżej zaplanowany cel. Poniżej pod prostokątem współpraca pojawiła się 3 nowe prostokąty (każdy z nich ma obok swojej nazwy informację, że jest to podmenu). Dodatkowo żeby ustawić nasze menu w taki schemat wystarczy przytrzymać wybrany przez nas prostokąt i przesunąć delikatnie w prawo. Nasza aplikacja automatycznie będzie starała się utworzyć dla nas podmenu.  

struktura-podmenu-wordpress

Menu główne z dwoma podmenu 

Schemat tworzenia drugiego podmenu jest równie łatwy jak tworzenia jednego podmenu. Poniżej zamieszczam dwie grafiki. Pierwszą z efektem końcowym a drugą ze schematem jak zostało to zrobione:

tworzenie-podmenu-wordpress2

Czynność jaką musimy wykonać, żeby osiągnąć nasz zamierzony cel jest bardzo prosta. Tak samo jak opisałem powyżej, wystarczy przytrzymać dany prostokąt i przesunąć w prawo. W tym przypadku będzie on trochę bardziej przesunięty do środa, co widać na obrazku poniżej:

struktura-podmenu-wordpress-2

Jak stworzyć menu plus strony w WordPress: podsumowanie

Aktualnie wygląd mojej strony dosyć mocno różni się od przedstawionej na obrazkach. Dlatego sami możecie zauważyć jak często po testach będzie zmieniała się nasza strona.

Ustawienie menu i tworzenie stron nie jest trudne. WordPress zadbał o intuicyjny wygląd strony, wszystkie dostępne opcje są praktycznie pod ręką. Dużym plusem w moim przypadku jest fakt, że używam do pracy monitora 22 calowego. Mam podgląd praktycznie na całości strony i nie muszę przewijać strony w poszukiwaniach różnych opcji. Na laptopach z wyświetlaczami 15 calowymi jest to dosyć ograniczone. W kolejnych wpisach pokażę Wam jak łatwo stworzyć wpisy i kategorie.

Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu. Postaram się pomóc!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl