Inwestowanie, Tworzenie wordpressa

Jak zainstalować wordpress

27 listopada 2016 • By

Jak zainstalować WordPress dla bloga lub własnej strony

Poprzednim razem pisałem Wam o przedsiębiorczości w Polsce. Aż 1/3 polskich przedsiębiorców nie ma strony w internecie. Blogowanie lub stworzenie własnej strony bez podstawowej wiedzy na początku może być wielkim wyzwaniem. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z poniższym wpisem będzie Wam zdecydowanie łatwiej. Po podjęciu decyzji o starcie projektu zabieramy się za podstawy. Musimy założyć bloga. Osobiście polecam platformę WordPress. Jest bardzo łatwa i przyjemna w obsłudze a co najważniejsze darmowa. Dlatego dzisiaj pokażę Wam jak przebiegała moja droga podczas instalacji.

Jest to drugi wpis z cyklu edukacyjnego „Jak założyć bloga w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów: 

 1. Jak założyć bloga/stronę firmową 
 2. Jak zainstalować WordPress
 3. Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
 4. Jak stworzyć menu plus strony w WordPress
 5. Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress
 6. Widgety w WordPress
 7. Przydatne ustawienia w WordPress
 8. Przydatne wtyczki w WordPress
 9. Przydatne narzędzia dla blogera

Jak zainstalować WordPress: 6 kroków

Poniżej opisałem sześć podstawowych kroków, które pozwolą nam zainstalować naszego bloga poprzez WordPress

  1. Wykupić domenę -dla osób które nie wiedzą czym jest domena odsyłam tutaj (jest to po prostu nasz adres www). W momencie gdy posiadamy już hosting, kupno domeny to kilka kliknięć myszką. Wyszukujemy a potem wykupujemy domenę najlepiej w najtańszym miejscu. Zwyczajnie koszty mają największe znaczenie. Jeżeli nie posiadamy domeny warto rozważyć propozycje różnych firm. Możemy sprawdzić też rankingi różnych serwisów sprzedających hosting.
 1. Wykupić hosting – dla osób które nie wiedzą czym jest hosting to odsyłam tutaj (jest to po prostu serwer dla naszej strony). Ofert hostingowych w sieci jest bardzo dużo. Ja osobiście polecam Dhosting. polska firma, z jej usług korzysta również Michał. Bardzo dobra, sprawna i szybka obsługa. Tutaj macie link afiliacyjny, jeżeli chcielibyście skorzystać z jej usług.
  Ruch na naszej stronie będzie kluczowy, im większy tym będziemy potrzebowali lepszego hostingu (wyższych parametrów który wystarczą aby strona nie wieszała się). Dlatego warto sprawdzić czy istnieją opcje zmiany naszego pakietu usług. Bo zawsze będziemy mogli wykupić coś lepszego w momencie rozwoju naszej strony lub bloga.
 2. Zainstalować WordPress (jak już posiadamy domenę i hosting)
  Istnieją dwie drogi instalacji naszego systemu, które opiszę poniżej:
  3.1 Instalacja ręczna – będziemy musieli ściągnąć pliki WordPress ze strony producenta, później wrzucić je na nasz serwer za pomocą wybranego programu np. total commander. Taką opcję polecam osobom, które nie są niedzielnymi użytkownikami komputera. Poniżej zamieszczam filmik z YouTube. Posiłkując się wiedza tam zawartą powinniśmy bez problemu sobie poradzić.
  3.2 Instalacja automatyczna – osobiście wybrałem ten sposób instalacji. Nie chciałem szperać po różnych plikach tracąc czas. Instalacja zajęła mi dosłownie chwilę. Logowanie do panelu administracyjnego mojego bloga widniało na domenie po 5 minutach. W różnych przypadkach instalacja WordPress może się przedłużyć, ale przeważnie trwa to kilkanaście minut. Poniżej wrzuciłem grafikę jak to wyglądało w moim przypadku.
 3. Po zainstalowaniu jesteśmy gotowi do działania

Jak zainstalować WordPress: instalacja automatyczna

Na początku musimy zalogować się na serwer do naszego panelu administracyjnego. W moim przypadku był to dpanel. Później wchodzimy w zakładkę strony www i klikamy na samej górze opcję dodaj. I wyświetli nam się menu, które znajduje się poniżej (pod nim znajdziecie wyjaśnienie co oznaczają poszczególne kroki):

dpnale aktywacja strony1

 1. W pierwszym kroku wpisujemy nazwę naszej wcześniej wykupionej domeny. U mnie było to www.warsztatanalityka.pl
 2. Wybieramy naszą aplikację czyli WordPress
 3. Klikamy w przycisk “dodaj stronę” i system automatycznie instaluje naszego bloga
 4. Pamiętajcie w zależności od dostawcy hostingu schemat może odrobinę się różnić (Warto najpierw zapytać się dostawcy hostingu czy posiada automatyczną instalację WordPress): jeżenie nie czujemy się na siłach żeby zainstalować go ręcznie.

Jak zainstalować WordPress: instalacja ręczna

Wybór szablonu

Po zainstalowaniu naszego Wordpress musimy dokonać kluczowego wyboru. Jak będzie wyglądała nasza strona?

 • Mamy do wyboru bezpłatne szablony (które mają mocno ograniczoną funkcjonalność). Jeżeli jesteśmy osobami początkującymi to możemy sprawdzić jak wyglądają poszczególne opcje w szablonach. Pamiętajcie o tym, że wersja bezpłatna jest mocno ograniczona. Ten krok jest potrzebny abyśmy wiedzieli dokładnie jaki chcemy szablon naszej strony. Dzięki temu dokonamy odpowiedniego wyboru.
 • Mamy do wyboru też płatny szablon (o tym co dokładnie wybrać Szablon w WordPress darmowy czy płatny? przeczytacie w kolejnym artykule)

Jak zainstalować WordPress: instalacja szablonu

Beż różnicy czy wybierzemy opcję płatną szablonu czy darmową. Instalacja przebiega bardzo podobnie. Opisana została w kilku krokach poniżej:

 1. Zakup szablonu lub pobranie darmowego szablonu. Istnieje sporo szablonów wbudowanych i na początku nie trzeba ich ściągać. Po zalogowaniu się na własny profil będziemy mogli ich używać. Poniżej macie instrukcję jak to zrobić
 2. Ściągnięcie plików szablonu na pulpit (najlepiej żeby pliki były spakowane, wtedy czas instalacji zdecydowanie skróci się)
 3. Instalacja w kilku krokach, poniżej przedstawiam wam kilka grafik
 4. Na koniec po zainstalowaniu naszego szablonu musimy wybrać opcję “włącz” żeby nasz szablon stał się gotowy do użycia

W naszym panelu głównym klikamy na opcję wygląd a następnie przechodzimy w zakładkę motywy, tak jak na obrazku poniżej.

instalacja-szablonu-wordpress

Następnie wybieramy opcję dodaj nowy, tak jak pokazuje strzałka na obrazku poniżej:

instalacja-szablonu-wordpress2

Klikamy w opcję “wyślij motyw na serwer”. Wtedy pojawia nam się okienko na której wskazuje strzałka numer 2 (następnie wybieramy pliki do zainstalowania). Kolejny krok: potwierdzamy operację poprzez wybranie opcji na którą wskazuje strzałka numer 3. Pamiętajmy o tym, że po instalacji musimy włączyć nasz szablon

instalacja-szablonu-wordpress3

Jak zainstalować WordPress: podsumowanie

Instalacja automatyczna WordPress nie jest trudna. Po zapoznaniu się z tym wpisem z pewnością będzie to przyjemniejsze niż próba odnalezienia  odpowiedzi samemu. Opcja instalacji ręcznej może okazać się bardziej absorbująca. Dlatego tak jak napisałem powyżej, polecam ją dla osób z większa wiedzą informatyczną.

Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu. Postaram się pomóc!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS,
wordbank.org, forsal.pl