Obsługa wordpress, Podstawy Wordpress

Przydatne narzędzia dla blogera

15 września 2016 • By

Przydatne narzędzia dla blogera

W dzisiejszym wpisie opiszę jakie znam przydatne narzędzia dla blogera. Pomagające nam zacząć bezboleśnie przygodę z blogowaniem. Niektóre opiszę troszkę dokładniej żebyście mogli zobaczyć jakie mogą mieć potencjalne zastosowanie. Nie są to tylko programy/aplikacje, ale również możliwość korzystania z darmowych praw autorskich.

Jest to kolejny wpis z cyklu edukacyjnego „Jak założyć bloga w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów: 

 1. Jak założyć bloga 
 2. Jak zainstalować WordPress
 3. Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
 4. Jak stworzyć menu i strony w WordPress
 5. Jak stworzyć wpisy i kategorie w WordPress
 6. Widgety w WordPress
 7. Przydatne ustawienia w WordPress
 8. Przydatne wtyczki WordPress
 9. Przydatne narzędzia dla blogera<– jesteś tutaj

Przydatne narzędzia dla blogera- Gimp

Obróbka grafiki jest niezbędnym elementem prowadzenie bloga. Mamy dwa wyjścia, albo nauczymy się przerabiać sami nasze grafiki, albo będziemy musieli kogoś zatrudnić (lub poprosić zaprzyjaźniona osobę). W moim przypadku takiej osoby nie znam, koszt grafika w obecnej chwili by mnie przerósł. Dlatego postanowiłem spróbować własnych sił tworząc proste grafiki . Obecnie używam programu o nazwie Gimp, poniżej kilka słów co sądzę o tym programie.

Gimp jest darmowym zaawansowanym programem do obróbki grafiki (niektórzy porównują jego możliwości nawet do Adobe Photoshop). Dla osób tworzących podstawowe i zaawansowane rzeczy związane z grafiką to idealne narzędzie.  Posiada on bardzo wiele przydatnych opcji, których na początku naszej pracy powinniśmy znać:

 • różdżki
 • zaznaczenia
 • przesunięcia
 • tekstu
 • gumki
 • pędzla
 • wiadra z farbą
 • wyboru kolorów

Są to dokładnie te same funkcje, które opisałem poniżej, przedstawiając  aplikację Pixlr. Ponieważ bardzo często używamy tych opcji do tworzenia prostych grafik na potrzeby blogowania. Najprościej nauczyć się obsługi każdej z tych opcji poprzez proste filmiki instruktażowe na YouTube.  

Gimp jest programem, który może wydawać się dosyć trudny dla osób początkujących. Dlatego musimy poświecić trochę czasu na poznanie podstawowych opcji (sukcesywnie uczyć się podstaw opcji wypisanych powyżej). Poniżej zamieszczam jeden z pierwszych filmików, który oglądałem ucząc się obsługi programu:

Nasz program możemy ściągnąć bezpośrednio ze strony producenta lub z serwisu dobre programy:

Możemy skorzystać z bazy wiedzy, przygotowanej przez producentów programu (osobiście, wolę korzystać z filmików):

Odbiegając od tematu. Gimp polecił mi mój kolega, za co serdecznie dziękuje. Zawsze warto porozmawiać ze swoimi znajomymi o projektach, które planujecie realizować. Czasem można dowiedzieć się o ciekawych rzeczach, które mogą przydać się w naszej przygodzie z blogowaniem.

Przydatne narzędzia dla blogera- Pixlr

Pixlr jest darmową internetową aplikacją, służąca do obróbki wybranej przez nas grafiki.

Jeżeli komuś nie przypadnie do gustu Gimp (opisany powyżej) to może spróbować swoich sił w aplikacji Pixlr. Jest ona łatwa w obsłudze i może być bardzo dobrym warsztatem dla początkujących. Posiada ona zdecydowanie mniej możliwości niż Gimp. Chociaż dla osób totalnie nie znających podstawowych zagadnień, może być ona przydatna.

Nasza aplikacja ma swoje mankamenty (jest nieprecyzyjna), ale nie ma co narzekać. Mamy dostępne dwie aplikacje Pixlr Editor i Pixlr Express, poniżej krótko opiszę jakie są różnice między nimi:

 • Pixlr Editor- umożliwia przeróbkę zdjęć, plików graficznych poprzez (wycinanie, wklejanie, edytowanie). Taki mocno zaawansowany Paint z możliwością edytowania wszystkich elementów pojedynczo
 • Pixlr Express- umożliwia dodawanie efektów wizualnych do zdjęć lub plików graficznych. Dodawanie kreatywnych ramek, napisów, warstw i zmiany kolorów. W skrócie jest to aplikacja do przeróbki zdjęć/grafik.

W celu usprawnienia naszej pracy warto nauczyć się kilku podstawowych narzędzi Pixlr Editor, które sam dosyć często używam:

 • różdżki
 • zaznaczenia
 • przesunięcia
 • tekstu
 • gumki
 • pędzla
 • wiadra z farbą
 • wyboru kolorów

Niektóre funkcje są proste i intuicyjne. Chociaż z niektórymi możemy mieć mały problem. Dlatego polecam obejrzeć tutorial najlepiej na YouTube. Ja osobiście korzystałem z tego materiału: trening Pixlr dla początkujących. Jeżeli angielski nie jest problemem to śmiało możemy zdobyć podstawową wiedzę z tego zakresu. Najlepiej oglądając filmik i próbując własnych sił w tym samym czasie. 

Nie ma konieczności logowania się na stronie żeby korzystać z programu. Wpisujemy adres w przeglądarce www.pixlr.com W połowie strony znajdziemy dwie tabele z dostępną aplikacją, tak jak na zdjęciu poniżej:

pixlr-editor-i-express

Przydatne narzędzia dla blogera- google analytics

Każdego z nas interesują statystyki wejść na naszą stronę. Na finiszu pracy nad naszym blogiem powinniśmy zainstalować darmową aplikację jaką jest google analytics. Jest to świetne rozwiązanie stworzone przez programistów google. Wszyscy znaczący blogerzy udostępniają już swoje statystyki miesięcznych wejść i unikalnych użytkowników. W celu informacyjnym dla przyszłych potencjalnych partnerów i współpracowników. Dlatego każdy z nas powinien zadbać o posiadanie tej aplikacji.

Nie miałem problemów przy instalacji tego oprogramowania. Jednakże warto zapoznać się z poniższym filmikiem jak zainstalować kod śledzący w naszym WordPress. Dla osób mniej zaawansowanych mogłoby to sprawić trudności. Po prześledzeniu dokładnie tego filmiku, podążąjąc za radami nie powinniśmy mieć żadnych problemów (zwykłe kopiuj wklej).

Nie rozpisuje się tutaj o funkcjonalności google analytics z uwagi na fakt, że google zrobiło doskonała robotę. I na swojej stronie przedstawiają masę przydanych wpisów i filmików dla osób początkujących. Możecie znaleźć je tutaj.

Przydatne narzędzia dla blogera -strony z darmowymi zdjęciami

Wszystkich rzeczy nie obsłużymy sami. Warto zadbać o ładne zdjęcia na naszego bloga. Całe szczęście, że autorzy zdjęć wrzucają swoje dzieła do sieci dzieląc się nimi. Istnieje sporo stron polskich i zagranicznych udostępniających zdjęcia totalnie za darmo. Jednakże warto spojrzeć na licencję wybranych przez nas zdjęć. Poniżej opiszę format licencji, który pozwala na darmowe kopiowanie i edytowanie zdjęć:

 • CC0 – jest to licencja umożliwiająca korzystaniem nam z praw do zdjęcia wszelaki sposób. Więcej informacji znajdzie tutaj.

W praktyce wygląda to mniej więcej tak:

darmowa-licencja-cc0

Na koniec zachęcam was do odwiedzenia bloga na którym znajdziecie 52 strony z dostępnymi zdjęciami i grafikami.

Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu. Postaram się pomóc!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS,
wordbank.org, forsal.pl