Edukacja inwestora, Inwestowanie, kurs excel

Jak analizować problemy? Sprawdź się w teście excela!

19 listopada 2018 • By

Jak analizować problemy?

Każdy z nas codziennie musi zmierzyć się z różnego rodzaju problemami. W dobie dygitalizacji mamy dostęp do ogromnej ilości danych, które będziemy musieli przerobić w odpowiedni sposób. Przeważnie brakuje nam odpowiedniej wiedzy, która pchnie nas do przodu z naszymi problemami. Wydaje się nam, że tylko inwestorzy z GPW, inwestorzy tworzący start-upy, analitycy akcji, księgowi, analitycy finansowi, managerzy powinni rozwiązywać problemy za pomocą excela. Niestety dopóki nie zaczniemy pracować zawodowo w którejś z w/w dziedzin nie będziemy wiedzieli na jakie problemy możemy natrafić. A co za tym idzie, nie będziemy wiedzieli w jaki sposób analizować takie problemy.

Dlatego w dzisiejszym wpisie załączyłem nagranie wideo o teście excela plus arkusz, który był załączony do niedawno stworzonego kursu.

Jak analizować problemy? cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego: jak rozwiązywać problemy ludzi tworząc super produkt. Case study tworzenie kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora.

Jak analizować problemy? na jakie problemy możemy natrafić?

Na kursie excel przygotowałem test dla uczestników, który zawiera 29 krótkich problemów, które bardzo często musimy rozwiązać podczas pracy związanej z excel. Poniżej nagranie:

>>Plik z problemami do rozwiązania<<<

Dlaczego napisałem o w/w zadaniach jako o problemach? Bo zadania kojarzą nam się negatywnie. W szkole/pracy/na uczelni kazali nam rozwiązywać zadania i był to nasz nieprzyjemny obowiązek. A w życiu cały czas mamy problemy, które rozwiązujemy. Czasami są one trudniejsze a czasami łatwiejsze i większość z nas chce rozwiązywać życiowe problemy, żeby żyło nam się łatwiej. A do tego potrzebujemy wiedzy. Możemy kopać całe życie łopatą i cholernie się męczyć. Chociaż na parkingu u sąsiada jest koparka, którą możemy wypożyczyć za określoną cenę. I zaoszczędzić sporo czasu, bo jak wiadomo: czas to pieniądz.

Jak analizować problemy? Na jakie problemy natrafiliśmy?

Podczas pracy analitycznej natrafimy na różnorakie problemy. Współpracuję z Michałem ponad dwa lata i natrafiliśmy na mnóstwo problemów. Między innymi:

  • Jak pobrać dane i jak uniknąć najczęstszych błędów?
  • Skąd pobrać dane, jakie są najlepsze źródła?
  • Jak stworzyć narzędzie do analizy makro?
  • Jak stworzyć narzędzie do analizy portfela sektorowego?

Dlaczego były one nam potrzebne?

  • Usprawniamy nasz warsztat (zwiększa produktywność),
  • Chcemy w przyszłości wykonywać lepszą pracę (bez różnicy czy będzie to praca dla siebie czy dla kogoś).

Jak analizować problemy? zakres kursu excel

Poniżej zamieszczony został zakres kursu excela. Czyli taki zestaw narzędzi, który pomaga nam rozwiązywać konkretne problemy.

Moduł 0: test

  • Omówienie testu wideo (20 minut)
  • Test Excel w finansach

Moduł 1:powtórka z excela

  • Spis funkcji/narzędzi pomocniczych (około 100 minut)
  • Funkcje logiczne (około 80 minut)
  • Funkcje wyszukiwania i odwołań (około 130 minut)
  • Funkcje dat (około 90 minut)
  • Podstawy power query + kwerenda sieci web: (około 20 minut)
  • Funkcje matematyczne (ponad 120 minut)

Moduł 2: narzędzie do danych makro-ekonomicznych 

  • Narzędzie makro stworzone ręcznie (110 minut)
  • Narzędzie makro przy użyciu power query (120 minut)

Moduł 3: tabele przestawne (50 minut)

Moduł 4: narzędzie do sprawozdania finansowego

  • Pobieranie za pomocą kwerendy sieci web (39 minut)
  • Pobieranie za pomocą power query (27 minut)

Moduł 5: portfel sektora bankowego (80 minut)

Moduł 6: wskaźniki finansowe (29 minut)

Jak analizować problemy? podsumowanie

Zwiększając kompetencje, zwiększamy nasz  potencjał przy rozwiązywaniu problemów. Serdecznie zachęcam Was do sprawdzenia się w teście z excela. Daj znać w komentarzu czy test Ci się podobał, a może czegoś zabrakło? Jestem otwarty na Wasze sugestie 🙂

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS