Droga inwestora, Inwestowanie

Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku

12 kwietnia 2017 • By

Pobieranie danych z giełdy do excela

W dzisiejszym krótkim wpisie pokaże Wam jak wygląda pobieranie danych z giełdy do excela. W szczególności zwrócę Waszą uwagę na wszystkie potrzebne rzeczy, które powinien znać początkujący inwestor giełdowy.

Pobieranie danych z giełdy do excela: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Pobieranie danych z giełdy do excela: wersja Youtube

Zanim przejdziesz do kolejnych akapitów, to rozważ obejrzenie filmiku na YouTube. Jest on dokładnie o takiej samej tematyce a powstało niedawno bo uruchomiłem kanał na YouTube. Chyba, że przyszedłeś/aś sobie poczytać to zapraszam do kolejnego akapitu. Subskrybujcie, lajkujcie, komentujcie, oceniajcie 🙂 Mój kanał na Youtube znajdziecie klikając tutaj. Z kolei poniższe nagranie klikając w ten link.

Pobieranie danych z giełdy do excela

Pierwszą podstawową rzeczą jaką powinniśmy się nauczyć to wyszukiwanie wybranych przez nas spółek lub par walutowych itd. Poniżej pokaże Wam przykład dla spółki KGHM:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

źródło: www.stooq.pl

Opiszę Wam cały proces w kilku krokach:

 1. Należy wejść na stronę z danymi (większość notowań pobieram ze strony: www.stooq.pl)
 2. Następnie należy wpisać nazwę wyszukiwanej przez nas spółki (inaczej Symbol). W moim przypadku wpisałem “KGHM” i wyświetliły mi się podpowiedzi
 3. Kolejnym krokiem jest wybór dokładnego notowania (wybieramy pierwszy z brzegu, z uwagi na fakt, że są to notowania spółki)
 4. Klikamy w wybraną przez nas pozycję “KGH” zaznaczone na niebiesko jako hiperłącze i przechodzimy do kolejnej strony

Przechodzimy do kolejnej zakładki (po lewej stronie będziemy mogli znaleźć takie małe menu):

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

źródło: www.stooq.pl

Wchodzimy na dane historyczne, zgodnie z pokazaną strzałką po lewej stronie i następnie pokaże nam się taka wielka tabela (opisana poniżej). Podzieliłem ją na 3 części, żebym mógł opisać po kolei co będziemy potrzebować dokładnie. Informacje znajdziecie w kolejnym akapicie. Póki co przyjrzyjcie się tabeli w wersji graficznej:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

źródło: www.stooq.pl

Pobieranie danych z giełdy do excela: zakres dat

Na grafice poniżej macie zaznaczone 4 strzałki:

 1. Data od początku, czyli od kiedy chcemy pobrać nasze dane (dzień, miesiąc, rok). Dodatkowo stooq pokazuje nam automatycznie jakie dane są w bazie danych. Czyli przykładowo dla naszego KGHM mamy dostępne dane od 10 lipca 1997 roku. Możemy przykładowo wpisać sobie rok 2005 i wybrany miesiąc + dzień. I następnie w kolejnym kroku będziemy mogli ściągnąć sobie dane z innego zakresu.
 2. Data końcowa, wpisujemy w taki sam sposób jak początkowa
 3. Interwał czasowy: czyli w jakim zakresie chcemy pobrać nasze dane. W zależności od naszej potrzeby zaznaczamy konkretny interwał czasowy
 4. Pomijaj: bardzo ważne w tym przypadku jest zaznaczenie czy przykładowo chcemy pominąć dywidendy i inne rzeczy z naszych danych. Napisze o tym dokładnie w ostatnim akapicie

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

źródło: www.stooq.pl

Przejdźmy teraz do kolejnej części dużej tabeli: nr 2

Pobieranie danych z giełdy do excela: otwarcie/zamknięcie/wolumen

Szczerze mówiąc to tak naprawdę tej tabeli nie musicie używać. Kolejno patrząc od lewej strony na strzałki zaznaczyłem:

 1. Ilość rekordów dziennych (jak zmienimy na inny interwał, to również zmieni się ilość rekordów)
 2. Wysokość otwarcia notowań
 3. Wysokość zamknięcia notowań
 4. Strzałki (niebieskie), którymi możemy przewijać do na kolejne podstrony

źródło: www.stooq.pl

Pobieranie danych z giełdy do excela: 3 najważniejsza tabela

Zjeżdżając na sam dół będziemy mieli takie oto dwie opcje:

 1. Musimy zaznaczyć, że separator danych będzie pobierany jako: średnik
 2. Następnie najprostsza rzecz: klikamy pobierz dane w poliku csv

źródło: www.stooq.pl

Przejdźmy teraz do pliku excel

Pobieranie danych z giełdy do excela: plik excel

Na koniec warto wspomnieć o tym, żeby zamienić kropki na przecinku w naszym arkuszu excel (skrót na klawiaturze CTRL + H) . Zgodnie z poniższym obrazkiem:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Pobieranie danych z giełdy do excela: arkusz kalkulacyjny

Opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl

Możemy to też zrobić za pomocą prostego skrótu klawiszowego: “ctrl +f”. Zaznaczamy obszar, dla którego chcemy dokonać zmian. Następnie przechodzimy do zakładki “zamień” i zgodnie z obrazkiem powyżej. W opcję “znajdź” wpisujemy kropkę a w miejsce zamień na wpisujemy przecinek.

Pamiętajcie: przeważnie używamy danych z zamknięcia (kolumna F) do obliczeń lub tworzenia wykresów.

Pobieranie danych z giełdy do excela: dywidendy/splity akcji

Na końcu chciałbym żebyście wiedzieli, że można zaznaczyć kilka opcji w segmencie wybierania danych (pominięcie): np. pomijaj dywidendę i splity akcji itd. Może kiedyś powstanie dodatkowy artykuł w którym wytłumaczę Wam dokładnie różnicę. Teraz zamieszczam Wam wykres kghm z pominięciem dywidendy i “zwykły”.

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl

Pobieranie danych z giełdy do excela: podsumowanie

Pamiętajcie o tym, żeby podpisywać swoje wykres, w szczególności skąd pobraliście dane. Tak żeby być fair w stosunku do serwisu, wtedy będziemy mogli korzystać z danych za darmo. Im więcej nas będzie na serwisie takim jak stooq.pl  tym lepiej. Bo firmy będą mogły się rozwijać. Poza tym to nie jest wpis sponsorowany.

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem pomogłem Wam przebrnąć przez pierwszy najważniejszy krok na drodze inwestora do własnych analiz. Na początku może wydawać się to przytłaczające, jednakże po czasie będzie Wam coraz łatwiej. Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania to piszcie w komentarzu.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl