Edukacja inwestora, Inwestowanie, Regulacje bankowe

W gąszczu informacji regulacji bankowych

7 listopada 2017 • By

W gąszczu informacji regulacji bankowych: jaki jest cel tego cyklu?

Bardzo często możemy spotkać się z ogromem informacji dotyczącym danego sektora lub spółki, które musimy przyswoić. Zanim zaczniemy paraliżuje nas stres bo nie mamy pojęcia co mamy zrobić. Toniemy jak analityk w gąszczu informacji regulacji bankowych. I bardzo często zadajemy sobie pytanie: jak żyć? Dlatego w tym cyklu edukacyjnym pokażę Wam w jaki sposób zgłębiam swoją wiedzę, z jakich korzystam informacji i dlaczego powstał ten cykl. Jest to kolejny cykl edukacyjny który Tworzę obecnie dla Was/dla siebie. Drugi cykl to: “Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, Europa oraz USA“.

W gąszczu informacji regulacji bankowych: źródła

W tym cyklu edukacyjny, podobnie jak we wcześniejszych nie stawiam się w roli eksperta tylko ucznia. Już bardziej samodzielnego ucznia, bo Michał mną nie kieruje, tylko sam staram się zgłębić wiedzę na interesujące mnie tematy. Dlaczego nie korzystam z wskazówek Michała? Bo przeważnie musimy samodzielnie przeszukiwać internet i szukać odpowiedzi (praktyka czyni mistrza). A Michał przekazał mi już wystarczającą ilość podstawowej wiedzy/jego doświadczenia. Teraz tylko sprawuje swojego rodzaju funkcję organu nadzorczego. Na przykład jeżeli zauważył jakiś błąd to informuje mnie o tym. I wyjaśnia dlaczego jest to błąd lub jak można podejść do rozwiązania danego problemu. Dodatkowo mogę się z nim konsultować jeżeli mam jakieś wątpliwości/pytania.

To tyle w ramach wstępu, poniżej opiszę Wam jakich źródeł będę używać/używam do zgłębiania wiedzy:

 • Internet:
  • youtube (przeważnie angielski): bardzo dynamicznie rozwijające się źródło informacji
  • słowniki
  • sprawozdania finansowe (polskie/angielskie)
  • akty prawne
  • prace naukowe
  • szkolenia (wiedza pozostała mi po szkoleniach)

Zanim przejdziemy dalej: nie jestem księgowym, ani ekspertem ze spraw finansów (jeszcze). Dlatego bierzcie poprawkę na moje kolejne artykuły. Jeżeli gdzieś popełniłem błąd to dajcie znać. Z chęcią podyskutuję merytorycznie na dany temat.

W gąszczu informacji regulacji bankowych: dlaczego powstał cykl?

Cykl powstał z uwagi na fakt, że współpracując z Michałem. Przygtowaliśmy dla Was cykl edukacyjny analiz kilkunastu banków/sektora bankowego: Czy warto kupić akcje banku ING? Cykl edukacyjny analiz banków notowanych w Polsce. W trakcie opracowywania materiałów zainteresowało mnie bardzo dużo rzeczy w rekomendacjach Domu Maklerskiego PKO BP. A właściwie to komentarz Łukasza pod powyższą analizą:

W szczególności informacje na temat sektora bankowego i idących w nim zmian. Znalazłem oto taką fajną grafikę:

Źródło: Raport sektorowy PKOBP

I za groma nie mogłem zrozumieć co poeta miał na myśli. Dlatego postanowiłem, że zgłębię wiedzę. I opiszę Wam jak przebiegał mój proces nauki. I na końcu postaram się Wam odpowiedzieć czy kupić czy sprzedać. To był pierwszy czynnik, który skłonił mnie do takiej decyzji.

Drugim czynnikiem jest brak zrozumienia w jaki sposób używać rekomendacji. Czyli większość z nas mówi, że analitycy nie mają pojęcia co robią. I małpy lepiej inwestują. Dlaczego się z tym nie zgadzam? Bo im dalej w las, tym jest trudniej. Zerknijcie sobie na poniższą grafikę i zadajcie sobie szczere pytanie: czy znacie dogłębnie poruszane tematy:

Źródło: BOŚ rekomendacje

Spójrzcie ile rzeczy może być katalizatorem a ile czyha na nas ryzyk. A jak to w życiu bywa, my oczekujemy prostych informacji typu:

 • Panie Michale: kupujemy czy sprzedajemy?

To tak jakbyśmy zadali pytanie lekarzowi: gdzie nacisnąć, żeby nie bolało? I zrób to Pan za darmo, będziesz miał Pan do portfolio  zawodowego.

W gąszczu informacji regulacji bankowych: to znaczy, że nie inwestować?

Bartek, jak mamy taki ogrom informacji to po co tym się w ogóle zajmować? Przecież to szkoda czasu bo i tak nic nie osiągniemy. Nikt nie powiedział, że nauka inwestowania to pogaduchy przy kawie trwające kilka chwil. Inwestowania uczymy się przez całe życie, żeby w przyszłości zebrać z tego profity: nie ma darmowych obiadów, to proste. A wydaje mi się, że wiele osób dalej czeka na darmowy posiłek.

Na koniec dodam, że inwestowanie przyda nam się do końca życia, dlaczego:

 • makro-ekonomia: praca, demografia, nieruchomości
 • analiza spółki: wycena, własny biznes, ocena pracodawcy
 • prawo: nieznajomość prawa nie zwalnia z konsekwencji

To takie trzy główne obszary, które chciałem Wam teraz pokazać.

W gąszczu informacji regulacji bankowych: spis artykułów

Tak wygląda spis artykułów w tym cyklu:

 1. W gąszczu informacji regulacji bankowych <— jesteś tutaj
 2. Wartość godziwa: w jaki sposób ustalamy wartość danego instrumentu
 3. Efektywna stopa procentowa: po co to komu?
 4. Wycena w zamortyzowanym koszcie: w jaki sposób wyceniamy instrumenty finansowe
 5. IRR: podstawowy wzór, excel, amortyzacja kosztów
 6. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
 7. Zmiana MSR 39 na MSSF 9: chudsze banki?
W gąszczu informacji regulacji bankowych: podsumowanie

Na koniec wypisałem sobie jakie cele spełnia powyższy cykl:

  • edukacja
  • poszerzanie horyzontów
  • rozumienie nowych informacji
  • poszukiwanie danych
  • ogólny rozwój osoby jako młodszego analityka/analityka/inwestora
 • lepsze wyniki inwestycyjne na giełdzie bo będę miał solidną wiedzę/świadomość co tak naprawdę robię

Mam nadzieję, że skorzystacie na tym cyklu i będziecie coraz lepszymi analitykami. Bo jak wiadomo, analitykiem człowiek się nie rodzi, tylko staje.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl