Makro-ekonomia

CLI Polska: kluczowe informacje dla inwestora giełdowego

31 października 2017 • By

CLI Polska: wstęp

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam kilka informacji o wskaźniku CLI Polska. Przede wszystkim pokażę Wam jakie dane brane są pod uwagę. Kiedy wskaźnik jest publikowany. I inne ciekawe rzeczy, które powinniśmy wiedzieć jako inwestorzy.

CLI Polska: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

CLI Polska: jak zrozumieć wskaźnik?

Na stronie youtube możemy znaleźć wideo, które w bardzo przyjazny sposób wyjaśnia czym jest dokładnie wskaźnik CLI. Dlatego pozostawiam Wam link poniżej:

CLI Polska: wskaźnik wyprzedzający

Wskaźnik CLI jest wskaźnikiem wyprzedzającym. Czyli będzie on wskazywał nam przyszłe potencjalne trendy zachodzące w danej gospodarce. Chociaż jak to zawsze bywa z przewidywaniem trendów w gospodarce. Jest rożnie.

CLI Polska: skład

Jak mogliśmy się dowiedzieć z filmiku powyżej wskaźnik CLI dla różnych Państw zawiera przede wszystkim:

 • zamówienia i zmiany w zapasach
 • wskaźniki rynku finansowego
 • ankiety dotyczące pewności prowadzenia działalności
 • w mniej znaczących gospodarkach: dane kluczowych sektorów i trendy z kluczowymi partnerami handlowymi

Popatrzmy teraz co dokładnie brane jest pod uwagę dla Polski:

 • efektywny kurs walutowy
 • dostępne miejsca pracy
 • stopa WIBOR 3M
 • wskaźnik produkcji sprzedanej przemysłu
 • produkcja węgla w tonach

Źródło: OECD

CLI Polska: dlaczego otrzymujemy opóźniony wskaźnik?

Większość danych do obliczenia wskaźnika CLI jest publikowana z odstępem t+2. Dlatego publikacje wskaźnika CLI są opóźnione.

CLI Polska: kiedy wskaźnik jest publikowany?

Poniżej tabela z publikacjami wskaźnika:

11 styczeń 2017
8 luty 2017
7 marzec 2017
10 kwiecień 2017
10 maj 2017
12 czerwiec 2017
10 lipiec 2017
8 sierpień 2017
7 wrzesień 2017
9 październik 2017
9 listopad 2017
11 grudzień 2017

Źródło: OECD

Wskaźnik jest publikowany o 12 w południe czasu Paryskiego.

CLI Polska: wykres

Tak wygląda sam wykres wskaźnika CLI

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych OECD

A tak wygląda nałożenie wskaźnika na dynamikę PKB:

CLI Polska: FAQ

Dodatkowo jakbyście byli zainteresowani to tutaj znajdzie ankietę najczęściej zadawanych pytań.

CLI Polska: dodatkowe ciekawostki ze strony OECD

Na stronach OECD możemy dodatkowo znaleźć różnego rodzaju opracowania. Przykładowo napotkałem na opracowanie dotyczące Polskiej gospodarki w 2017 roku. Poniżej jedna z grafik z opracowania:

Źródło: OECD

Zachęcam Was do zapoznania się z podsumowaniem w tej notatce. Link znajdziecie pod grafiką powyżej.

CLI Polska: podsumowanie

W niektórych okresach wskaźnik wyprzedzający CLI sprawdzał się dosyć dobrze. Jak spojrzymy na porównanie z PKB to możemy zauważyć historycznie dosyć trafne sygnały. Ostatnimi czasy wskaźnik CLI stoi w sprzeczności z danymi makro. O tym pisał więcej Michał w artykule na który warto zerknąć, tutaj link.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl