Inwestowanie, Makro-ekonomia

PPI Polska (czyli wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu)

18 października 2017 • By

PPI Polska

Gdzie odnaleźć wskaźnik PPI Polska? Bardzo często podczas swojej nauki wskaźników makro-ekonomicznych wzorujemy się na standardach zagranicznych. Wpisujemy w google PPI USA i mamy. A w przypadku Polskim wpisujemy PPI Polska i nic. Bo tak naprawdę PPI (z ang. producer price index) nazywa się u nas wskaźnikiem cen produkcji sprzedanej przemysłu. A dosyć często inflacją producencką. Dlatego w dzisiejszym wpisie opiszę Wam dokładnie z czego się składa. I gdzie możemy znaleźć interesujące nas dane.

PPI Polska: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe zestawy edukacyjne:

 1. „Jak w prosty sposób możemy zyskać kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset a nawet kilka mln złotych?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna  „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna jak budować od podstaw biznes: “Jak zarobić kilka mln złotych lub więcej w życiu? Mój Profesjonalny trójkąt“.
 6. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

PPI Polska: tablica GUS

Tak wygląda tablica GUS, którą możemy odczytać (jeżeli nie wiesz jak to zrobić to w artykule na samym dole jest link, który pomoże ci zrozumieć).

Źródło: GUS

A tak wyglądają dane roczne od 2010 roku

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

I teraz dodam Wam dwa komponenty ze wskaźnika. Pierwszy:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Drugi:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

PPI Polska: co zawiera

No dobra Bartek, ale co dokładnie zawierają 4 grupy przedstawiane jako produkcja sprzedana przemysłu. Np górnictwo? Musimy zerknąć do PKD z 2007 roku, poniżej grafika:

Źródło: PKD

Jeżeli chcielibyśmy się przyjrzeć trzem kolejnym grupom to w tym samym dokumencie (linki powyżej). Musimy znaleźć:

 • przetwórstwo przemysłowe
 • wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę
 • dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja

Są to kolejne podpunkty w szerokiej liście, dlatego nie wklejam tutaj dokumentów.

PPI Polska: wzrost cen

Dla testu założyłem sobie, że na początku 2006 roku cena wydobycia węgla i pozostałych 3 grup kosztowała producentów po 1 zł. Z uwagi na fakt, że chciałem sprawdzić jak urosły nam koszty na poszczególnych walorach. Dlatego wziąłem średnioroczne dane r/r. I wyszła mi taka ciekawostka poniżej:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Jak możecie zauważyć inflacja producencka najwięcej rosła w gałęzi górnictwa, później była to gałąź wytwarzania energii i dostawy wody. A na końcu było to przetwórstwo przemysłowe.

PPI Polska: metodologia

W jaki sposób GUS zbiera informacje dotyczące produkcji przemysłowej? Informacje znajdziemy opracowaniu: ceny w gospodarce narodowej. Aktualna wersja jest za 2015 rok., więc przyjrzyjmy się dokładnie w jaki sposób zbierane są dane. Wypiszę Wam w punktach najważniejsze informacje:

  • dotyczących reprezentacji (próby) wytypowanej metodą doboru celowego.
  • lista podmiotów gospodarki narodowej dobranych do badania cen producentów podlega corocznej aktualizacji.
  • zasadniczym kryterium doboru zarówno jednostek sprawozdawczych, jest: znacząca wartość produkcji oraz konieczność zapewnienia właściwej reprezentacji we wszystkich podstawowych rodzajach działalności.
 • w 2015 r. badanie cen producentów (bez rolnictwa) obejmowało ok 3,3 tys. podmiotów. przeciętna liczba rejestrowanych w miesiącu reprezentantów wyrobów i usług przemysłowych wyniosła od 30 tys.

Źródło: GUS

PPI Polska: przydatne linki
PPI Polska: podsumowanie

Jak sami widzicie, PPI to wskaźnik inflacji, ale dla producentów. Po prostu pokazuje nam jak kształtowała się dynamika cen w 4 głównych gałęziach przemysłu.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl