Inwestowanie

Rachunek bieżący i kapitałowy: część druga

21 sierpnia 2017 • By

Rachunek bieżący i kapitałowy

W ostatnim wpisie zapoznaliśmy się z tym jak formalnie wygląda rachunek bieżący i kapitałowy. W dzisiejszym wpisie poznamy nasze dwa rachunki z praktycznej perspektywy. W szczególności zapoznamy się z informacjami o eksporcie/imporcie. Do jakich głównych krajów eksportowaliśmy i z których importowaliśmy przez ostatnie 3 lata. Dowiemy się również, ile wpływa do naszego kraju środków od rodaków pracujących na wyspach. . To tyle w ramach wstępu. Zapraszam po więcej do artykułu.

Rachunek bieżący i kapitałowy: lista

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Rachunek bieżący i kapitałowy: towary (import/eksport)

W poprzednim artykule zapoznaliśmy się z definicją towarów na rachunku bieżącym, dlatego teraz krótko przyjrzymy się co dokładnie zawiera. Zacznijmy od dynamiki importu, poniżej zamieszczam grafikę z opracowania NBP:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Żeby dobrze zrozumieć przedstawiony wykres powinniście wiedzieć w jaki sposób policzyć dynamikę r/r (rok do roku), w linkach zostawiam Wam dodatkowy artykuł. Teraz możecie przyjrzeć się ile importujemy z każdego kraju i wyciągnąć dla siebie wnioski.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dynamika eksportu, przedstawiona na grafice poniżej:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Zauważcie, jak bardzo ważną rolę pełni strefa euro w eksporcie dla naszego kraju. I na koniec poniżej wklejam Wam ostatnią grafikę, na której znajdziecie podsumowany eksport i import.

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Rachunek bieżący i kapitałowy: saldo usług

Zanim przejdziemy do krótki analizy tabeli, powinniśmy znać bardzo ważną definicję, czyli w jaki sposób czytać przychody i rozchody:

Po stronie przychodów ujmowana jest wartość usług świadczonych przez rezydentów na rzecz nierezydentów, po stronie rozchodów odwrotnie – wartość usług świadczonych przez nierezydentów na rzecz rezydentów

Źródło: NBP

Podsumowując: jeżeli saldo mamy dodatnie to znaczy, że wykonujemy więcej usług na rzecz nierezydentów. Popatrzmy teraz na tabelę określająca źródło przychodów/rozchodów i saldo:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Popatrzcie na przychody z transportu, ich wartość mocno rośnie.  I na koniec warto przyjrzeć się pozycji uszlachetnianie. Jako podsumowanie warto wziąć pod uwagę ten cytat:

Zarówno przychody, jak i rozchody z tytułu usług transportowych ogółem kształtowane były w największym stopniu przez towarowy transport samochodowy (usługi tego rodzaju były głównie sprzedawane do Niemiec).

Źródło: NBP

Ostatnia grafika podsumowująca saldo międzynarodowego handlu usługami:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Rachunek bieżący i kapitałowy: wpływ Brexit

Jak wasze odczucia w sprawie Brexit’u? W opracowaniu znajdziecie mega ciekawe informacje, dlatego wklejam Wam kawałek dotyczący Brexitu:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Teraz warto się przyjrzeć ostatniej, mega ważnej grafice. Czyli ile wraca  do nas % kapitału rodaków z wysp:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Więcej informacji znajdziecie w opracowania 3 kwartału z 2016 r. z którego korzystałem bardzo mocno w tym artykule. Dlatego gorąco zachęcam Was do odwiedzania i czytania strony NBP w ramach możliwości na bieżąco.

Rachunek bieżący: dochody pierwotne

Jeżeli chodzi o dochody pierwotne to akurat posiadamy ujemne saldo, spójrzcie na grafikę poniżej:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Popatrzcie teraz gdzie popłynął kapitał i skąd przypływał kapitał do Polski:

Rozchody, czyli dochody inwestorów bezpośrednich z tytułu inwestycji w Polsce, wyniosły 20,1 mld PLN i były wyższe niż w III kwartale 2015 r., gdy wyniosły 17,7 mld PLN. Wzrost ten wynikał przede wszystkim ze wzrostu dochodów od udziałów, przy mniejszym wzroście dochodów odsetkowych. Dywidendy deklarowane w III kwartale 2016 r. były mniejsze o 0,1 mld PLN w porównaniu z poprzednim rokiem. Deklarowały je przede wszystkim firmy zajmujące się działalnością profesjonalną i podmioty związane z przetwórstwem przemysłowym. Dywidendy te trafiły przede wszystkim do inwestorów z Holandii, Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn., Niemiec i Francji. Największymi płatnikami odsetek były firmy związane z budownictwem i obsługą nieruchomości, a odsetki trafiały przede wszystkim do Francji i Luksemburga.

Przychody wyniosły 0,9 mld PLN i zmniejszyły się w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 1,1 mld PLN. Spadek przychodów wynikał z niższych niż przed rokiem zysków zagranicznych podmiotów bezpośredniego inwestowania. Rezydenci otrzymywali dywidendy głównie od podmiotów z Republiki Czeskiej, Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn., Hiszpanii i Szwajcarii. Istotniejsze re-inwestycje zysków w III kwartale 2016 r. miały miejsce w Luksemburgu, Niemczech i Rosji. Odsetki pochodziły głównie od powiązanych podmiotów z Luksemburga i Niderlandów.

Źródło: NBP

Bardzo fajne źródło informacji, prawda? Nie ma żadnych domysłów, cudów i czarodziejskich interpretacji. Tylko jest wypisane czarno na białym, gdzie popłynął kapitał i skąd do nas przybył.

Rachunek bieżący i kapitałowy: dochody wtórne

W dochodach wtórnych sporą cześć zajmują przekazy zarobków, spójrzmy na grafikę:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

A teraz na dodatkową grafikę omawiająca środki przekazane do kraju z tytułu pracy Polaków za granicą:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

Rachunek bieżący i kapitałowy: rozliczenia z UE

Na poniżej grafice zaznaczyłem dwa obszary, zielonym i czerwonym prostokątem. Zielony przedstawia nam ile środków wpłynęło do nas na rachunek bieżący. Poniżej wkleję Wam cytat z opracowania:

W III kwartale 2016 r. znaczna część środków na rachunku bieżącym (82,8%) napłynęła do Polski z Europejskiego Funduszu Rolnego Gwarancji – EFRG (głównie dotacje dla rolników) w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR)

Poniżej zielona grafika:

Źródło: Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za III kwartał 2016 r.

A jeżeli chodzi o rachunek obrotów kapitałowych to możemy odnaleźć dwie pozycje na powyżej grafice (czerwony prostokąt). Czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności. Dodatkowo poniżej zamieszczam cytat:

Na rachunku kapitałowym zarejestrowano niewiele ponad 0,4 mld PLN przychodów, z czego większość, tj. 373,7 mln PLN, napłynęło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a 69,6 mln PLN z Funduszu Spójności (na Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko).

Tutaj macie informacji czym jest Fundusz Spójności i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Rachunek bieżący i kapitałowy: artykuły, które pomogą Ci zrozumieć ten wpis

Rachunek obrotów bieżących: podsumowanie

Jak sami mogliście zauważyć, rachunek obrotów bieżących i kapitałowych to kopalnia wiedzy, którą moglibyśmy zgłębiać przez miesiące a nawet lata. Przygotowałem ten wpis specjalnie, dlatego, że nie mogłem odnaleźć fajnie przedstawionych informacji w sieci. Tylko znajdowałem kilka regułek, które z ledwością umiałem przeczytać.

A poza tym szkoda by było marnować pracę NBP, który przygotowuje bardzo często takie świetne opracowania. A pensje pracowników opłacane są z podatków, więc warto korzystać z naszych wspólnych zasobów.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl