Inwestowanie

Co powoduje inflację? Analiza podaży pieniądza, cen ropy i rentowności obligacji

2 marca 2017 • By

Co powoduje inflację?

Kontynuując ostatni wpis o inflacji: Uwaga nadciąga inflacja i koniec świata: analiza koszyka inflacyjnego w Polsce. Dzisiaj przygotowałem dla Was analizę co powoduje inflację. Dokładnie to przyjrzałem się między innymi polityce monetarnej, obligacjom, cenie ropy w złotówkach. Jako uzupełnienie poniższego wpisu, w przypadku kursu walutowego, warto dodatkowo zapoznać się z analizą Michała jak kurs waluty wpływa na inflację: Kurs złotówki powodem błędnych decyzji RPP oraz błędnych założeń do budżetu ministra Rostowskiego?. Ta analiza naprawdę daje do myślenia. I pokazuje jak bardzo liczy się edukacja, wiedza i doświadczenie.

Co powoduje inflację?: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Polityka Pieniężna i Fiskalna

Inflacja w Polsce

Inflacja w USA

Inflacja w Europie

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Więcej na temat jego doświadczenia jako analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce

Co powoduje inflację? dodruk pieniądza

Z ostatniego wpisu mogliśmy się dowiedzieć czym jest inflacja. Teraz przejdziemy do krótkiej analizy jej czynników. Bardzo często słyszymy, że podaż pieniądza przekłada się bezpośrednio na wzrost inflacji. Czyli jest to najpopularniejszy czynnik o którym możemy usłyszeć w internecie. Czyli “zadrukują nas na śmierć”. W definicji nazwany jest jako:

 • nadmierne zwiększanie podaży pieniądza poprzez emisję przez bank centralny i banki komercyjne

Ostatnimi czasy przez prawie 2 lata mieliśmy deflację (zaznaczona wielką strzałką na wykresie poniżej). Ilość pieniądza M1 rośnie nieprzerwanie od lat a kryzys mieliśmy w 2001 i 2008 roku. W ostatnim wpisie: o operacjach otwartego rynku pisałem o agregacie pieniężnym M0. Jeżeli ktoś jest niezaznajomiony z tematyką agregatów pieniężnych to możecie więcej doczytać sobie tutaj. Temat z pewnością będzie poruszany na moim blogu w w przyszłości.

Moim zdaniem teorie mówiące o tym, że zadrukują nas pieniędzmi i wprowadzą hiperinflację jest bardzo mocno naciągane. Z pewnością wpływ zwiększania bazy monetarne M1 ma wpływ na inflację, ale pojmowanie problemu poprzez tylko ten pryzmat nie jest właściwe. Tematu gospodarczego nie możemy traktować jak spacer po bułki do sklepu. Miliony osób w Polsce podejmują decyzje ekonomiczne codziennie. A analizę decyzji tych ludzi sprowadzimy do 1 czynnika…

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

inflacja + kreacja pieniadza m1

Opracowanie własny na podstawie danych: stooq.pl

Jeżeli macie jakieś ciekawe przemyślenia dotyczące polityki monetarnej, w szczególności zwiększania podaży pieniądza. To napiszcie mi swoje przemyślenia w komentarzach. Może dojdziemy wspólnymi siłami do jakiegoś sensownego wniosku.

Co powoduje inflację? ceny ropy

Drugim bardzo ważnym czynnikiem generującym inflację jest:

 • niespodziewany i gwałtowny wzrost kosztów produkcji

Mówiąc o kosztach produkcji nie moglibyśmy pominąć cen ropy. Dlatego przygotowałem dla Was wykres cen ropy w złotówkach (kontraktów terminowych na ropę) zestawionych z inflacją. Spójrzcie sami na wykres, z pewnością można znaleźć kilka okresów wzrostów/spadku cen ropy mających wpływ na inflację w Polsce. Jednakże ropę kupujemy w dolarach i w momentach słabszego złotego, po prostu płaciliśmy więcej. Co mogło przyczynić się do zwiększenia presji inflacyjnej u nas w kraju. O całej makro-ekonomi bardzo często wspomina mi Michał, udzielając lekcji podczas naszej współpracy (szukajcie swojego mentora, naprawdę warto). Spójrzmy teraz na wykres:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Poznaj inflację od podstaw: ceny ropy i inflacja

Opracowanie własny na podstawie danych: stooq.pl

W tym przypadku można śmiało powiedzieć, że zależność pomiędzy ceną ropy w złotych a inflacją ma sens. Dodatkowo w tym przypadku został opisany kolejny czynnik tworzenia inflacji: czyli import inflacji poprzez produkt.

Co powoduje inflację? rentowność obligacji

Idąc dalej krokami inflacji, możemy spotkać bardzo ciekawy czynnik generujący inflację w teorii:

 • niezrównoważony budżet Państwa

Macie może pomysł w jaki sposób analizować niezrównoważony budżet Państwa i jego wpływ na inflację? Jeżeli tak to dajcie znać w komentarzu, może powstanie jeszcze ciekawsza analiza w kolejnych artykułach.

Jak jesteśmy przy temacie budżetu to przyszło mi na myśl, żeby porównać rentowność 10 letnich obligacji z inflacją. Oczywiście rentowność obligacji 10 letnich nie generuje inflacji. Tylko chciałem żebyście zobaczyli na te dwa wykresy. Popatrzcie poniżej:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

rentowność 10 letnich oblig + inflacja

Opracowanie własny na podstawie danych: stooq.pl

Jeżeli masz jakieś ciekawe wnioski wynikające z powyższego zestawienia to daj znać w komentarzu. Z chęcią podyskutuję na ten temat.

W ramach krótkiego podsumowania mogę napisać, że przykładowo na wykresie zestawiając pieniądz M1 i inflacje nie ma bezpośredniego przełożenia. Jednakże według mnie i teorii ten czynnik ma wpływ. Może warto by było porównać inny agregat pieniężny, jakie są wasze spostrzeżenia?

Poznaj inflację od podstaw: inflacja prezentowana przez NBP

Jako ciekawostkę mogę Wam pokazać jak NBP przedstawia dane o inflacji. Mamy kilka możliwości:

 • inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych (r/r)
 • inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych (r/r)
 • inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii (r/r)
 • inflacja bazowa 15% średnia obcięta (r/r)

Przykładowo najbardziej do góry wyskoczyła ostatnio inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych. Jaka jest ich definicja? Co tak naprawdę obejmują? Dowiemy się z wyjaśnień NBP:

Ceny administrowane obejmują towary i usługi, których ceny finalne znajdują się w pełni lub w znacznym stopniu pod wpływem instytucji rządowych, samorządowych i regulatorów. Definicja obejmuje ceny, które wynikają wprost z aktów prawnych lub decyzji administracyjnych, są przedmiotem zatwierdzenia lub nie mogą zostać zmienione bez zgody odpowiednich instytucji państwowych

Źródło: NBP

Tym akapitem chciałem Wam zasygnalizować, że tak naprawdę w temacie inflacji można się nieźle zakopać. Ten termin wydaje się drobnostką. Przykładowo jak uczyli nas w szkołach: ” inflacja jest wzrostem ogólnego poziomu cen” i tyle. Jednakże jak sami widzicie, inflacja ma w sobie tajemnicę. A w szczególności udostępnia pole do szerokich rozważań.

nbp

Źródło: NBP

I na koniec: polecam Wam obejrzeć ten krótki multimedialny kurs na stronie NBP. Bardzo fajnie pokazuje jak funkcjonuje gospodarka od podstaw.

Co powoduje inflację?: podsumowanie

Co powoduje inflację? Ten tytuł nie jest przypadkowy. Wskazuje on na ogrom różnego rodzaju wiedzy, który możemy zdobyć na ten temat. Każdy zwolennik swojej teorii znajdzie coś dla siebie. I będzie w stanie “udowodnić”, że jego teoria ma ręce i nogi. Tym wpisem chciałem Was zachęcić po raz kolejny do bycia otwartym na wiedzę. I oczywiście nie zamykania się w swoim świecie. Próbujcie, zdobywajcie nową wiedzę a przede wszystkim rozwijajcie się. Bo rozwijając siebie, dajecie dobry przykład dla innych.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl