Inwestowanie

Zachowanie giełdy w lutym + od początku roku (analiza klas aktywów)

28 lutego 2017 • By

Zachowanie giełdy w lutym + od początku roku

Poprzednim wpisem rozpocząłem comiesięczne przyglądanie się szerokiej gamie aktywów: Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów. Jako, że jestem na początku swojej drogi z analizą szerokiej gamy aktywów i dopiero zbieram doświadczenie. Poprosiłem mojego mentora Michała, żeby tym razem dodatkowo wypowiedział się w komentarzu, co zwróciło jego szczególną uwagę przy stopach zwrotu klas aktywów od początku roku. W ten sposób moje zestawienie będzie jeszcze bardziej interesujące. Szczególnie dla osób na początku swojej drogi inwestycyjnej. Wszystko zgodnie z misją edukacyjną Michała i moją.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

  1. Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpieczne inwestowanie marzec 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
  2. Klasach aktywów: <<< jesteś tutaj
  3. Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 7-8 marca 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
  4. Najnowszych trendach na inflacji: Inflacja w lutym 2017 + 2,2% r/r i 0,3% m/m powyżej oczekiwań

Zachowanie giełdy w lutym: warsztat analityka 

Przyglądając się szerokiej gamie aktywów, niezbędna jest spora wiedza z wielu obszarów. Między innymi z makro-ekonomii i poznanie różnego rodzaju wskaźników. Jest ich bardzo, bardzo wiele. Poniżej kilka przykładowych:

Tak naprawdę będąc osobą początkującą ciężko się w tym wszystkim połapać od razu. Patrząc na poszczególne aktywa, chciałbym wiedzieć dlaczego dany miesiąc/okres był lepszy lub gorszy. Przykładowo wzrost kursu usd/pln mógł wynikać z osłabienia złotówki, lub umocnienia dolara. Co za tym wpłynęło na osłabienie naszej waluty? Może rozdający rząd sprawił, że osłabiła się złotówka? A może są inne makro-ekonomiczne powody? Tego dokładnie nie wiem, dlatego warto by było wiedzieć dokładnie o co w tym wszystkim chodzi. Jakie wydarzenia makro-ekonomiczne wpływają na wzmocnienie/osłabienie danej pary walutowej. Dlatego zastanawiam się nad przygotowaniem kolejnego cyklu edukacyjnego o makro-ekonomi i niezbędnych wskaźnikach dla początkującego ale i bardziej zaawansowanego inwestora, co o tym sądzicie?

Zachowanie giełdy w lutym: ranking lutego

W tym miejscu stworzyłem ranking aktywów od najwyższej stopy zwrotu do najniższej:

stopy zwrotu luty

Źródło danych: stooq.pl

Od razu nasuwa mi się pytanie, dlaczego tak mocno wzrosło srebro w lutym? Musiał być jakiś powód fundamentalny. Przykładowo jakiś czas temu Michał zrobił analizę fundamentalną złota. Dokładnie opisując jak dzielimy popyt na złoto. Wskazał, że bardzo duży udział w popycie ma biżuteria, sztabki i momenty (grafika poniżej).

źródło: www.michalstopka.pl

Dlatego przy każdych analizach konkretnego aktywa, warto byłoby wiedzieć. Jacy są główni gracze: czy najwięcej złota kupuje bank centralny, bo boi się krachu. Czy może Chiny zwalniają i popyt na złoto zdecydowanie się osłabia? A może odnajdziemy kolejne duże pokłady złota i cena spadnie? Tego nie wiem. Jednakże chciałbym się dowiedzieć konkretów na temat fundamentalnych czynników wpływających na zmianę ceny danego aktywa. A Wy też macie taką potrzebę? 🙂

Zachowanie giełdy w lutym: rynek złota

A może odpowiedź dlaczego srebro tak urosło jest całkiem inna? Wracając do wpisu Michała i jego analizy złota sprzed roku możemy przeczytać taki fragment:

Analiza rynku złota: przepływy środków pomiędzy różnymi formami inwestycjiNa zakończenie warto zwrócić uwagę, że w krótszym terminie, oprócz czynników fundamentalnych, ważne mogą też być przepływy pomiędzy różnymi aktywami.

Na przykład w pierwszym kwartale 2016 ceny złota bardzo mocno wzrosły:

analiza rynku złota ceny złota

Było to spowodowane prawdopodobnie bardzo dużymi napływami środków do ETF na złoto, które były najwyższe od 2009 roku:

analiza rynku złota napływy ETF

Przeciwne zachowanie: mocne spadki cen złota mieliśmy z kolei w drugim kwartale 2013 roku. Był to okres gdy z  ETF odpłynęło prawie 500 ton złota.

Z perspektywy czasu okazało się, że mocne wzrosty cen złota z początku 2016 roku były prawdopodobnie właśnie spowodowane mocnymi napływami spekulacyjnymi do funduszy ETF złota. Bo potem ceny, jak nagle mocno wzrosły, tak potem nagle mocno spadły:

złoto zachowanie w 2016 i 2017 roku

Zachowanie giełdy od początku roku: ranking

Na koniec możecie zobaczyć sobie jak wyglądają stopy zwrotu YTD (year to date), czyli od początku roku do teraz w rankingu od najwyższej do najniższej w tabeli i na wykresie:

ytd ranking

Źródło danych: stooq.pl

Dodatkowo wykres:

zachowanie giełdy w lutym

Źródło danych: stooq.pl

Zachowanie giełdy w lutym: podsumowanie

Tym wpisem chciałem zasygnalizować Wam, że analiza stóp zwrotu to nie jest banalny proces. Najlepiej przedstawiać wnioski na konkretnych liczbach z dobrych źródeł. Trzeba być bardzo dobrym makro-ekonomistą żeby proces ten przebiegał bardzo łatwo.  A żeby wejść na taki poziom. Będziemy potrzebowali solidnej podstawowej wiedzy o większości aktywów. Co oczywiście będzie gromadzone z czasem, poprzez systematyczną naukę.

Pod moim ostatnim wpisem: Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów. Maciek napisał:

Na innych blogach dowiedziałem się, że jest to związane z planami budowy infrastruktury przez Trumpa i wizją strajku w Chile. To już jest dla mnie ciekawsza wiedza niż jakieś procenty, o których już nie pamiętam nawet.

Po części zgadzam się z Maćkiem, jednakże na początku warto by było zgłębić podstawy makro-ekonomii, wszystkich przydatnych wskaźników i aktywów. Tak żeby każdy mógł później bez problemu zrozumieć dlaczego zmiany powstały. I czego można spodziewać się w przyszłości. Co wy sądzicie o takim pomyśle? Jeżeli podoba Wam się taki pomysł to dajcie znać w komentarzu.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl