Inwestowanie

Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów

2 lutego 2017 • By

Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów

Ostatnio na blogu Michała pojawiły się dwa wpisy dotyczące analizy historycznych stóp zwrotu z różnych klas aktywów. Najpierw mój: Klasy aktywów: analiza stóp zwrotu za lata 2007-2016 a wczoraj szersza analiza Michała tutaj: Historia wprowadza inwestorów w błąd: liczy się tylko przyszłość, nie przeszłość. Analiza stóp zwrotu aktywów lata 1997-2006-2016. Wyszły bardzo interesujące wnioski dotyczące długiego okresu czasu. Długi termin długim terminem ale to co pewnie szczególnie interesuje każdego inwestora to tu i teraz. Dlatego w dzisiejszym artykule przygotowałem z kolei zestawienie stóp zwrotu dla różnych klas aktywów ale za krótki okres czasu.

Jak wyglądają stopy zwrotu za grudzień 2016  i styczeń 2017? Z racji tego, że mamy już miesiąc luty. Warto by było więc spojrzeć jak ostatnio zachowywały się różnego rodzaju aktywa. Może coś ciekawego zauważycie. W szczególności Michał podkreślił w swoim ostatnim wpisie:

Odpowiedzi na pytania z początku tego wpisu pokazują jak bardzo zwodnicze może być potoczne myślenie, pobieżna analiza bez głębszego zbadania danej kwestii. Dlatego tyle razy powtarzam: edukacja, logiczne myślenie i tylko własna głowa, własne analizy się liczą. Okazuje się, że wnioski z poprzedniego wpisu o klasach aktywów zmieniły się o 180 stopni. Nie tylko za okres piętnastu czy dwudziestu lat ale przede wszystkim za ostatnie pięć lat.

Zanim pokażę moje najnowsze zestawienie, przypomnijmy sobie jak wyglądały stopy zwrotu różnych aktywów za ostatnie kilka lat. A szczególnie za rok 2016:

Klasy aktywów: stopy zwrotu lata 2012-2016

Poniżej to samo zestawienie, tylko stóp zwrotu od najlepszej do najgorszej w danym roku kalendarzowym za okres 2012-2016:

Opracowanie własne na podstawie danych: stooq.pl, nbp.pl, gpwinfostrefa.pl

W roku 2016 generalnie dosyć dobrze poradziły sobie akcje, szczególnie węgierskie oraz rosyjskie. Też akcje polskie zanotowały przyzwoitą stopę zwrotu. Do tego dobre stopy zwrotu zanotowały miedź i srebro, słabiej na złocie oraz giełda w Niemczech oraz USA (jednocyfrowe stopy zwrotu).

Z drugiej strony najgorsze były stopy zwrotu z lokat bankowych i co szczególnie ciekawe, zero plus zanotował indeks obligacji TBSP (Treasury Bond Spot Index). Stopa zwrotu jest nawet mniejsza niż z lokat.

Zachowanie giełdy w styczniu: tabele

A teraz przyjrzymy się jak wyglądały stopy zwrotu w grudniu i styczniu:

Grudzień-styczeń stopy zwrotu

Poniżej zamieszczam ranking ostatnich stóp zwrotu:

ranking styczeń luty

Jak widzicie w grudniu najlepszym indeksem był Rosyjski indeks RTS. Tuż za nim nasz rodzimy parkiet WIG20 i WIG20TR. Generalnie w grudniu najsłabiej wypadły surowce: miedź, złoto i srebro.

Po słabszym grudniu na surowcach, w styczniu nastąpiło zdecydowane odbicie na miedzi, złocie. Srebro radziło sobie trochę słabiej. Za to na naszym rodzimym rynku bardzo wysokim wzrostem mógł się pochwalić indeks średnich spółek zyskując aż ponad 10%. Tuż za nim uplasował się indeks małych spółek z wynikiem 7,19%. Następnie WIG i ETF rynków rozwijających się.

Co ciekawe, najgorsze stopy zwrotu w styczniu zanotował dolar. I co równie ciekawe bardzo słabo wypadł indeks obligacji TBSP, który stracił na wartości.

Zachowanie giełdy w styczniu: podsumowanie

Można powiedzieć, że Polskim inwestorom mógł udzielić się rajd mikołaja. Dzięki czemu od grudnia cały czas trwają u nas wzrosty. W szczególności odpoczęła nasza waluta i zaczęła się umacniać wobec najważniejszych walut: dolara, franka i euro. Być może inwestorzy zagraniczni wrócili na nasz parkiet?

A wy co myślicie o moim zestawieniu? I zachowaniu rynków w ostatnim roku, a szczególnie w ostatnich dwóch miesiącach?

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS