Inwestowanie

Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów

2 lutego 2017 • By

Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów

Ostatnio na blogu Michała pojawiły się dwa wpisy dotyczące analizy historycznych stóp zwrotu z różnych klas aktywów. Najpierw mój: Klasy aktywów: analiza stóp zwrotu za lata 2007-2016 a wczoraj szersza analiza Michała tutaj: Historia wprowadza inwestorów w błąd: liczy się tylko przyszłość, nie przeszłość. Analiza stóp zwrotu aktywów lata 1997-2006-2016. Wyszły bardzo interesujące wnioski dotyczące długiego okresu czasu. Długi termin długim terminem ale to co pewnie szczególnie interesuje każdego inwestora to tu i teraz. Dlatego w dzisiejszym artykule przygotowałem z kolei zestawienie stóp zwrotu dla różnych klas aktywów ale za krótki okres czasu.

Jak wyglądają stopy zwrotu za grudzień 2016  i styczeń 2017? Z racji tego, że mamy już miesiąc luty. Warto by było więc spojrzeć jak ostatnio zachowywały się różnego rodzaju aktywa. Może coś ciekawego zauważycie. W szczególności Michał podkreślił w swoim ostatnim wpisie:

Odpowiedzi na pytania z początku tego wpisu pokazują jak bardzo zwodnicze może być potoczne myślenie, pobieżna analiza bez głębszego zbadania danej kwestii. Dlatego tyle razy powtarzam: edukacja, logiczne myślenie i tylko własna głowa, własne analizy się liczą. Okazuje się, że wnioski z poprzedniego wpisu o klasach aktywów zmieniły się o 180 stopni. Nie tylko za okres piętnastu czy dwudziestu lat ale przede wszystkim za ostatnie pięć lat.

Zanim pokażę moje najnowsze zestawienie, przypomnijmy sobie jak wyglądały stopy zwrotu różnych aktywów za ostatnie kilka lat. A szczególnie za rok 2016:

Klasy aktywów: stopy zwrotu lata 2012-2016

Poniżej to samo zestawienie, tylko stóp zwrotu od najlepszej do najgorszej w danym roku kalendarzowym za okres 2012-2016:

Opracowanie własne na podstawie danych: stooq.pl, nbp.pl, gpwinfostrefa.pl

W roku 2016 generalnie dosyć dobrze poradziły sobie akcje, szczególnie węgierskie oraz rosyjskie. Też akcje polskie zanotowały przyzwoitą stopę zwrotu. Do tego dobre stopy zwrotu zanotowały miedź i srebro, słabiej na złocie oraz giełda w Niemczech oraz USA (jednocyfrowe stopy zwrotu).

Z drugiej strony najgorsze były stopy zwrotu z lokat bankowych i co szczególnie ciekawe, zero plus zanotował indeks obligacji TBSP (Treasury Bond Spot Index). Stopa zwrotu jest nawet mniejsza niż z lokat.

Zachowanie giełdy w styczniu: tabele

A teraz przyjrzymy się jak wyglądały stopy zwrotu w grudniu i styczniu:

Grudzień-styczeń stopy zwrotu

Poniżej zamieszczam ranking ostatnich stóp zwrotu:

ranking styczeń luty

Jak widzicie w grudniu najlepszym indeksem był Rosyjski indeks RTS. Tuż za nim nasz rodzimy parkiet WIG20 i WIG20TR. Generalnie w grudniu najsłabiej wypadły surowce: miedź, złoto i srebro.

Po słabszym grudniu na surowcach, w styczniu nastąpiło zdecydowane odbicie na miedzi, złocie. Srebro radziło sobie trochę słabiej. Za to na naszym rodzimym rynku bardzo wysokim wzrostem mógł się pochwalić indeks średnich spółek zyskując aż ponad 10%. Tuż za nim uplasował się indeks małych spółek z wynikiem 7,19%. Następnie WIG i ETF rynków rozwijających się.

Co ciekawe, najgorsze stopy zwrotu w styczniu zanotował dolar. I co równie ciekawe bardzo słabo wypadł indeks obligacji TBSP, który stracił na wartości.

Zachowanie giełdy w styczniu: podsumowanie

Można powiedzieć, że Polskim inwestorom mógł udzielić się rajd mikołaja. Dzięki czemu od grudnia cały czas trwają u nas wzrosty. W szczególności odpoczęła nasza waluta i zaczęła się umacniać wobec najważniejszych walut: dolara, franka i euro. Być może inwestorzy zagraniczni wrócili na nasz parkiet?

A wy co myślicie o moim zestawieniu? I zachowaniu rynków w ostatnim roku, a szczególnie w ostatnich dwóch miesiącach?