Droga inwestora, Inwestowanie, Niezbędnik bankstera

Jak kupić obligacje Skarbowe: rejestracja, aktywacja, zakup

2 kwietnia 2017 • By

Jak kupić obligacje skarbowe

Jak kupić obligacje skarbowe? No przecież to bardzo proste! Kupuje, sprzedaje albo czekam do wykupu, prawda? No właśnie nie do końca. Ostatnimi czasy przypatrując się obligacjom skarbowym natrafiłem na kilka ciekawych rzeczy.

Początkowo powinniśmy zadecydować gdzie chcemy kupić obligacje, na rynku pierwotnym czy wtórnym. Następnie powinniśmy wiedzieć czym jest przedterminowy wykup obligacji. Kolejną wątpliwość to czy możemy zamienić obligację. Czy tak naprawdę wszystko odbywa się na koncie maklerskim? A może potrzebujemy tylko konta w banku i jednej rejestracji?

No i na koniec jak to jest z tymi rynkami obligacji? Czy obligacje skarbowe możemy kupić na jednym rynku z obligacjami korporacyjnymi? Powiem Wam szczerze, że sam jestem zaskoczy wynikiem moich obserwacji.

Jak kupić obligacje skarbowe: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Jak kupić obligacje skarbowe: rynek pierwotny i rynek wtórny

Pierwsza rzeczą, którą powinniśmy przeanalizować/przemyśleć zanim kupimy obligacje skarbowe to czym jest rynek wtórny  i rynek pierwotny.

 • o rynku pierwotnym mówimy wtedy gdy mamy do czynienia z pierwszą publiczną/prywatną ofertą. Czyli w naszym wypadku kupno obligacji od Skarbu Państwa poprzez agenta (PKO, lub na stronie internetowej www.zakup.obligacjeskarbowe.pl/) . Możemy określić ten cały proces jako zakup obligacji “z salonu”.
 • o rynku wtórnym mówimy wtedy gdy mamy do czynienia z odkupem obligacji od poprzedniego właściciela. Czyli będzie to kupno obligacji od innego inwestora po określonej cenie. Możemy określić ten cały proces jako zakup obligacji “używanych”. Sama obligacja się nie zużywa, ale przykładowo mogły zostać już wypłacone kupony i czas trwania obligacji jest krótszy.

Jeżeli nie za bardzo rozumiesz zwroty opisane powyżej, możesz zapoznać się z moimi dwoma wcześniejszymi artykułami o obligacjach. Wyjaśniającymi podstawowe zagadnienia z tym związane (jak inwestować w obligacje i wycena obligacji).

Jak kupić obligacje skarbowe: rynek pierwotny

Jak zdecydowaliśmy się już na wybór rynku pierwotnego to możemy śmiało złożyć dyspozycję na naszym koncie. Tylko teraz powstaje pytanie, jak to zrobić? Czy muszę posiadać konto maklerskie? A może zwykłe konto w banku? Czy może muszę przejść się do placówki agenta? O tym dowiesz się poniżej.

Jeżeli chodzi o rynek pierwotny to zakupu obligacji możemy dokonać na kilka sposobów:

 • w oddziałach banku PKO
 • w punktach obsługi klientów domu maklerskiego PKO
 • za pośrednictwem internetu na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl
 • za pośrednictwem konta Inteligo
 • za pośrednictwem telefonu pod nr: 801 320 210 lub (+48) 81 535 66 55

Sam wybrałem drogę internetową, tak jak większość z Was prawdopodobnie zdecyduje. Dlatego opiszę Wam dokładnie w jaki sposób przebiegała moja droga w kolejnym akapicie.

Jak kupić obligacje skarbowe: zakładanie konta przez internet

Żeby móc dokonać zakupu obligacji na rynku pierwotnym musimy dokonać dwóch kroków:

  1. założyć konto rejestrowe
 1. aktywować konto (poprzez zakup obligacji i dokonanie przelewu). Czyli w tym kroku możemy już złożyć zlecenie zakupu obligacji.

Pierwszym krokiem jest rejestracja konta w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl (serwis nie pobiera opłat za kupno obligacji i samo konto też jest darmowe. W kolejnym akapicie o kosztach napiszę Wam więcej).

Tak wyglądał mój pierwszy krok, poniżej macie grafikę:

Wypełniłem wszystkie dane potrzebne do rejestracji. A i co bardzo ważne:

Nie musicie mieć konta w PKO, wystarczy jakiekolwiek konto w banku (trzeba podać nr konta podczas rejestracji z którego wykonacie przelew. Pamiętajcie żeby wszystkie dane zgadzały się z waszymi na koncie. Bo system może odrzucić przelew z waszego konta na zakup obligacji.)

Drugim krokiem jest pełna aktywacja konta. Czyli po prostu wykonanie i opłacenie dyspozycji zakupu obligacji. Prawdopodobnie w systemie wyświetli Wam się taki komunikat jak poniżej:

Pamiętajcie, zgodnie z regulaminem:

Zasilenie Rachunku Rejestrowego kwotą, o której mowa w ust. 4, powinno nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni kalendarzowych od złożenia wniosku o aktywację dostępu do Rachunku Rejestrowego.

Źródło: Regulamin § 6 pkt. 5

Drugą ważną rzeczą przy rejestracji jest:

Dane Klienta wskazane podczas rejestracji we wniosku, o których mowa w ust. 1 i 2, muszą być zgodne z danymi otrzymanymi przez DM PKO Banku Polskiego w przelewie zasilającym Rachunek Rejestrowy, o którym mowa w ust. 4 i 5. P

Osobiście założyłem sobie konto 31 marca i mam czas do 7 kwietnia (możecie zobaczyć sobie na grafice powyżej: zaznaczone pogrubionym tekstem). I pamiętajcie, żeby dane wpisywane były zgodne 1:1 przy rejestracji z danymi podanymi na waszym koncie bankowym.

Przykładowo kiedyś miałem problem bo w jednym koncie miałem zapisane imię: Bartłomiej a w drugim: Bartek. I niestety nie mogłem aktywować sobie konta za pomocą przelewów itd.

Jak kupić obligacje skarbowe: opłaty na rachunku rejestrowym

Wypiszę Wam jak kształtują się opłaty w punktach:

 • prowadzenie rachunku rejestrowego jest bezpłatne (tutaj macie odnośnik do strony PKO)
 • zakup obligacji jest bezpłatny
 • terminowy wykup obligacji jest bezpłatny (podczas wygaśnięcia)
 • zamiana obligacji jest bezpłatna
 • przedterminowy wykup obligacji jest płatny i dokładna wysokość opłat jest określona w liście emisyjnym.

Teraz napiszę Wam poniżej czym jest zamiana obligacji i przedterminowy wykup. Są to bardzo ważne terminy, które powinniśmy znać:

Zamiana to możliwość przedłużenia oszczędzania, polegająca na tym, że za pieniądze z wykupywanych (starych) obligacji lub ich części, można kupić dowolne obligacje dostępne w nowej ofercie. Zamiana jest korzystna dla osoby oszczędzającej, ponieważ cena po jakiej nabywane są obligacje jest niższa niż cena zakupu tych samych obligacji w regularnej sprzedaży. Taki sposób zakupu nowych obligacji przynosi dodatkowy zysk.

Źródło: Obligacje Skarbowe

Wchodząc na link zamieszczony powyżej będziecie mogli przeczytać sobie bardzo fajne przykłady. Z dokładnymi obliczeniami. Dlatego zachęcam Was do zapoznania się z tym linkiem.

Wcześniejsze zakończenie oszczędzania (przedterminowy wykup)

W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania (przedterminowy wykup) można wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Od kwietnia 2015 r. wynosi ona 70 gr za każdą sztukę obligacji 2-letniej (DOS), 3-letniej (TOZ) i 4-letniej (COI) oraz 2 zł za każdą obligację 10-letnią (EDO).

Źródło: Obligacje Skarbowe

Podobnie kształtuje się sytuacja jak pod poprzednim przykładem. Zachęcam Was do wejścia na link zamieszczony powyżej. Będziecie mogli przeczytać sobie bardzo fajne przykłady. Znajdują się one w zakładce: Wcześniejsze zakończenie oszczędzania.

A i dla jasności, to nie jest żaden artykuł sponsorowany. Po prostu uważam, że informacje opisane na stronie są przedstawione w czytelny i fajny sposób. Dlatego odwołuje się do tych materiałów. Dodatkowo jakbym miał opisywać wszystkie wiadomości i przykłady sam to mielibyśmy tutaj spory artykuł…

Jak kupić obligacje skarbowe: skrócone nazwy obligacji

Bardzo często możemy spotkać się ze skróconymi nazwami obligacji. I tak naprawdę nie wiemy co wybrać? Dlatego w tym akapicie opiszę Wam kilka skróconych nazw, zacznijmy poniżej:

Obligacje trzymiesięczne: (OTS- Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałokuponowe)

Obligacje dwuletnie (DOS – Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe)

Obligacje trzyletnie (TOZ – Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe)

Czteroletnie obligacje (COI – Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane)

Sześcioletnie obligacje (ROS – Rodzinne Oszczędnościowe Sześcioletnie)

Obligacje dziesięcioletnie (EDO – Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe)

Dwunastoletnie obligacje (ROD- Rodzinne Oszczędnościowe Dwunastoletnie)

Tutaj mamy dokładne informacje o obligacjach w tabeli, o wypłacie odsetek itd.:

(kliknij w grafikę, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: Obligacje Skarbowe

Jeszcze na koniec chciałbym wspomnieć, że w panelu na stronie jak kupić obligacje wszystko jest opisane dobry i przyjazny sposób. Poniżej zamieszczam Wam grafikę:

jak kupić obligacje skarbowe: tabela z obligacjami

Źródło: Obligacje Skarbowe

Jak kupić obligacje skarbowe: biuro maklerskie opłaty

Żeby nabyć obligacje ze strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl nie potrzebujemy konta maklerskiego. Jak dokonamy transakcji nabycia poprzez rachunek rejestrowy na w/w stronie to tak naprawdę kupujemy bez kosztów sprzedaży.

Jak kupić obligacje skarbowe: catalyst + bondspot

Na rynku catalyst mamy emitowane obligacje skarbowe jak i korporacyjne. Jednakże ten temat jest zbyt obszerny na dzisiejsze rozważania. W tym akapicie chciałem Wam zaznaczyć, że kupno obligacji na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl kupujemy bezpośrednio od agenta Skarbu Państwa: czyli na rynku pierwotnym. A obligacje notowane na catalyst są rynkiem wtórnym.

Jak kupić obligacje skarbowe: najczęściej zadawane pytania

Rzeczy opisane przeze mnie w artykule to tak naprawdę czubek góry lodowej. Sytuacja każdego z nas jest inna, każdy patrzy z innej perspektywy na zakup obligacji. I mamy dodatkowe pytania, dlatego sporo informacji możemy znaleźć na podstronie obligacji skarbowych, w sekcji FAQ (ang. Frequently Asked Questions). Czyli zbiór najczęściej zadawanych pytań. Poniżej wymienie kilka z nich, które mogą Was zainteresować:

 • Czy podatek od obligacji dotyczy tylko odsetek, czy też kwoty wykupu?
 • Czy dochody z obligacji muszę umieścić w PIT?
 • Chciałbym kupić obligacje dla syna, co mam zrobić?
 • Czy przy zakupie obligacji płacę jakąś prowizję?

Pytań znajdziecie jeszcze wiele więcej, zachęcam Was do odwiedzenia strony tutaj. Gdzie znajdziecie więcej pytań i odpowiedzi.

Jak kupić obligacje skarbowe: podsumowanie

Tym artykułem chciałem Wam pokazać jak w miarę prosty sposób zakupić dla siebie obligacje skarbowe z rynku pierwotnego. Generalnie na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że potrzebujemy tylko konta maklerskiego. Wystawiamy zlecenie kupna/sprzedaży i gotowe. Jednakże w tym wypadku możemy kupić obligację, ale jeżeli chcemy “pozbyć się” obligacji to składamy zlecenie przedterminowego wykupu, za które poniesiemy odpowiedni koszt. Określany jest w liście emisyjnym Ministerstwa Finansów.

Tyle w tym artykule w przyszłości z pewnością powstaną kolejne. Może jak temat będzie trudniejszy to poproszę o pomoc Michała i powstanie u niego jakiś ciekawy artykuł na temat obligacji.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl