Inwestowanie

Profesjonalista na giełdzie

7 grudnia 2016 • By

Profesjonalista na giełdzie: od czego zacząć?

Z pewnością dobrze wiecie, że perspektywa patrzena na różne rzeczy w życiu ma znaczenie. Wielu z nas zastanawiało się jak patrzy na różne sprawy profesjonalista na giełdzie i jak widzi je osoba osoba początkująca. Dlatego stworzyliśmy wspólnie z Michałem dwa atykuły do Equity Magazine o których piszę na końcu artykułu. Poniżej dodatkowo przedstawiam Wam jak przebiegały moje początki poszukiwania doświadczenia.

Profesjonalista na giełdzie: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Profesjonalista na giełdzie: edukacja kluczem do sukcesu

Często słyszymy, że kończąc studia: teraz to skończyło się. Nie będziemy musieli się w końcu uczyć, tylko będziemy zarabiali grubą forsę i cieszyli się życiem. Teraz tylko będziemy zbierać cenne doświadczenie. A czy tak naprawdę  doświadczenie=nauka?

Pamiętam jak na początku swojej drogi z inwestowaniem wszyscy mówili, że musisz zdobyć doświadczenie. Dlatego często pytałem Michała czy nie mógłby mi podpowiedzieć w jaki sposób mam je zdobyć. Przykładowo otrzymywałem takie podpowiedzi:

  • znajdź dane makro dla Japonii
  • znajdź dane o inflacji

Po długim czasie szperania w internecie w końcu odnalazłem dane na których mi zależało. Tylko znowu przychodziło zderzenie ze ścianą. Pierwsze dane były podane w miesięcznym odstępie czasowym a drugie w rocznym odstępie czasowym. I od razu pojawiało się pytanie:

  • Michał co z takimi danymi? (zaprzyjaźnij się z funkcją wyszukaj pionowo)

I znowu odbywało się szperanie po internecie w poszukiwaniu odpowiedzi.

Dlaczego o tym napisałem? Bo osobiście dla mnie wiedza = doświadczeniu. Niektórzy mogą powiedzieć, że mają 10 lat doświadczenia, robiąc ciągle to samo. Gdzie żeby zdobyć takie doświadczenie potrzebujemy popracować przez 1-2 lata nad solidną wiedzą i będziemy osiągali takie same wyniki. Oczywiście nie generalizując, zastanówcie się sami jak to wygląda w większości przypadków.

Możemy zdobywać swoją wiedzę na własną rękę, albo skorzystać ze skrótów w postaci:

  • czytania ciekawych blogów pisanych przez pasjonatów
  • kursów
  • szkoleń
  • artykułów
  • egzaminów

Osobiście mocno preferuje korzystanie ze skrótów. Bo wiem jak ważny jest dla każdego z nas czas, po prostu mamy ograniczoną liczbę godzin w ciągu dnia i dni w ciągu roku. Zawsze staram się określić wartość merytoryczną danego obszaru wiedzy prezentowanego przez kogoś a potem sprawdzić czy mi się to opłaca. Następnie pojawia się decyzja czarno na białym: większe zyski niż koszty to warto sprawdzić stan swoich finansów osobistych i “kupić” czyjąś wiedzę/doświadczenie.

Profesjonalista na giełdzie: podsumowanie

Nie wszystkie rzeczy w internecie są płatne, dlatego możemy korzystać z darmowych artykułów. Dzisiaj pojawił się nowy numer Equity Magazine, w którym wspólnie z Michałem przygotowaliśmy dwa artykuł o tym: “Jak powinna wyglądać droga od podstaw do bycia profesjonalnym inwestorem”:

Najnowszy numer świątecznego Equity Magazine 37

Nasze artykuły zaczynają się od strony 38,  serdecznie zapraszamy do lektury.

Dajcie znać w komentarzu jak według Was powinna wyglądać droga do bycia profesjonalistą. Z pewnością mamy wiele wspólnych przemyśleń.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl