Droga inwestora, Inwestowanie

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Dzień Inwestora: ciekawostki związane z KSH

6 czerwca 2017 • By

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: moje przemyślenia

Z pewnością jak wielu z Was zdążyło zauważyć, niedawno Michał opublikował wpis o tym, że odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i dzień inwestora w GKI Immobile: Dzień inwestora + WZA Grupa Kapitałowa Immobile S.A. Serdecznie zapraszamy: bezpłatny nocleg dla 30 osób! Tak się składa, że również będę mógł przybyć. Z uwagi na fakt, że będzie to moje pierwsze walne zgromadzenie. Postanowiłem poszperać trochę po Kodeksie spółek handlowych i dowiedzieć się jak najwięcej o samym przebiegu. Dlatego w tym wpisie opiszę Wam kilka ciekawostek związanych z przepisami prawa dotyczącymi WZA.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: kiedy zwołujemy?

Pierwszą informacją jaką powinien wiedzieć inwestor to: kiedy może spodziewać się informacji o zwołaniu WZA. Tak żeby mógł odpowiednio szybko zareagować, dlaczego? Przykładowo żeby inwestor posiadający co najmniej 5 % w danej spółce mógł żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad.

Popatrzmy teraz na terminy związane z ogłoszeniem informacji o WZA:

Art. 402. § 1. Walne zgromadzenie zwołuje się przez ogłoszenie, które powinno być dokonane co najmniej na trzy tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia.

Źródło: KSH

Czytając KSH (właściwie to każdy kodeks), trzeba mocno uważać na każde słowo. Bo mają spore znaczenie, dlaczego? Zauważmy, że w artykule 402 paragrafie 1 zostaliśmy poinformowani o tym, że ogłoszenie o WZA powinno być dokonane na co najmniej trzy tygodnie przed.

Popatrzmy teraz na kolejny artykuł:

Art. 4021. § 1. Walne zgromadzenie spółki publicznej zwołuje się przez ogłoszenie dokonywane na stronie internetowej spółki oraz w sposób określony dla przekazywania informacji bieżących zgodnie z przepisami o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

§ 2. Ogłoszenie powinno być dokonane co najmniej na dwadzieścia sześć dni przed terminem walnego zgromadzenia.

Źródło: KSH

Jakbyśmy czytali kodeks w pośpiechu to moglibyśmy wpaść w pułapkę. I przyjąć, że informacja o walnym zgromadzeniu spółki jest podawana na trzy tygodnie przed zamiast 26-dni. W kolejnym akapicie przyjrzymy się jak wygląda definicja spółki publicznej.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: spółka publiczna, czyli jaka?

Kiedy byłem na początku swojej drogi inwestorskiej to bardzo często myliły mi się pojęcia spółki publicznej i spółki państwowej. Jak sami mogliście zauważyć w  poprzednim akapicie każde słowo w KSH jest istotne. Dlatego poniżej wklejam Wam definicję związaną ze spółką publiczną:

Artykuł 4 punkt 6:

spółka publiczna – spółkę w rozumieniu przepisów o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych;

Źródło: KSH

Jak to przeważnie bywa, gdy czytamy przepisy prawa: są odwołania do innych przepisów i musimy trochę poszperać. Popatrzmy na definicję z ustawy o ofercie publicznej:

spółce publicznej – rozumie się przez to spółkę, w której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, z wyjątkiem spółki, której akcje zostały zarejestrowane na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi;

Źródło: ustawa o ofercie publicznej

Od razu nasuwa się pytanie: “czym są akcje zdematerializowane”? W skrócie można opisać, że są to akcje, którymi handlujemy na giełdzie. Nie posiadające formy materialnej: papierowej.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: porządek obrad 

Jeżeli po przeczytaniu ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia mamy potrzebę omówienia konkretnych kwestii w spółce. A niestety nie zostały ujęte w porządku obrad. To w przypadku gdy posiadamy co najmniej 5 procent kapitału zakładowego spółki. Możemy żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad. Zgodnie z artykułem:

Art. 401. § 1. Akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia. Żądanie powinno zostać zgłoszone zarządowi nie później niż na czternaście dni przed wyznaczonym terminem zgromadzenia. W spółce publicznej termin ten wynosi dwadzieścia jeden dni. Żądanie powinno zawierać uzasadnienie lub projekt uchwały dotyczącej proponowanego punktu porządku obrad. Żądanie może zostać złożone w postaci elektronicznej.

Źródło: KSH

Dodatkowo taką informację możemy znaleźć w dokumencie GKI o ogłoszeniu WZA:

Akcjonariuszowi lub akcjonariuszom reprezentującym co najmniej 1/20 kapitału zakładowego przysługuje prawo żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia. Żądanie powinno zostać zgłoszone Zarządowi Spółki nie później niż na 21 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.

Źródło: GKI

Chciałbym żebyście zwrócili uwagę na daty związane z chęcią wprowadzenia zmian w WZA. Na początku w pierwszym akapicie przytoczyłem art. 4021. § 2. Ogłoszenie powinno być dokonane co najmniej na dwadzieścia sześć dni. I jak możemy zauważyć, mamy 5 dni na ustosunkowanie się i poinformowanie zarządu o chęci umieszczenia określonej sprawy. Warto wiedzieć o takich przepisach bo każdy dzień zwłoki może działać na naszą niekorzyść.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: informacje na stronie internetowej

A tak właśnie wyglądają dokumenty na stronie internetowej grupy kapitałowej. Poniżej zamieszczam grafikę:

Źródło: Immobile

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: ogłoszenie 

Tak wygląda dokument spółki informujący inwestorów o WZA:

Źródło: GKI

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: niezbędne informacje

W powyższych akapitach przedstawiłem Wam podstawowe zagadnienia prawne związane ze zwoływaniem WZA. Jeżeli jesteście zainteresowani uczestnictwem to zapraszam Was do przeczytania artykułu Michała. W środku znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Dotyczące WZA jak i Dnia Inwestora:

>> Artykuł Michała<<<

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: podsumowanie

Z pewnością opiszę Wam swoje przemyślenia w kolejnym artykule po uczestnictwie w WZA. Jeżeli macie ochotę uczestniczyć w spotkaniu to na prawdę warto. Będziemy mieli okazję porozmawiać i wymienić się inwestorskimi doświadczeniami. 

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Możesz też dołączyć do >>> Naszego Klubu Giełdowego <<< oraz otrzymać dostęp do wszystkich szkoleń online >>> 51 bezpłatnych szkoleń online z inwestowania: cały komplet <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl