Inwestowanie

Jak sprawdzić notowania spółki na koncie maklerskim?

28 lipca 2017 • By

Jak sprawdzić notowania spółki?

Tak naprawdę zanim złożymy zlecenie kupna czy sprzedaży naszego instrumentu finansowego. Powinniśmy wiedzieć jak sprawdzić notowania spółki. Dlaczego? Po prostu musimy zapoznać się z obowiązującymi cenami kupna i sprzedaży danego instrumentu. Musimy wiedzieć czy dany instrument posiada płynność. I warto wiedzieć jak obserwować dane na rynku. Jak już mamy nasze konto maklerskie to nic prostszego.

Jak sprawdzić notowania spółki?: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Jak sprawdzić notowania spółki? Podstawy

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić zanim przejdziemy do składania zlecenia maklerskiego to zapoznanie się z aplikacją pokazującą notowania. Jeżeli jesteś zaawansowany to teoretycznie nie jest Ci to potrzebne. Jednakże osobiście zawsze wolę sprawdzić przed zakupem jakichkolwiek akcji, jakie zlecenia są na rynku i czego można się spodziewać. Dlatego w tym akapicie przeprowadzę Was przez proces instalacji aplikacji na przykładzie rachunku maklerskiego w Domu Maklerskim BOŚ.

Pierwszym krokiem jest zalogowanie się na własne konto BOŚ. A następnie wejście w zakładkę notowania, zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: Panel Bossa

Kolejnym krokiem jest pobranie aplikacji, zgodnie z poniższą instrukcją. Żeby uruchomić aplikacje będzie Wam potrzebny zaktualizowana przeglądarka FireFox albo InternetExplorer, z uwagi na fakt, że do obsługi aplikacji potrzebna jest obsługa javy:

Źródło: Panel Bossa

Finalnym krokiem jest uruchomienie aplikacji, zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: Panel Bossa

Po uruchomieniu aplikacji pojawi się nam okienko. Zakładam, że chcemy kupić akcje. Dlatego wybieramy opcję pulpitu z akcjami, zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: Panel Bossa

Jak sprawdzić notowania spółki? Obsługa notowań

Po wykonaniu w.w. czynności pojawi nam się takie okienko:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Źródło: Panel Bossa

W czerwonej ramce, mamy zaznaczone 4 indeksy, które pojawiają się automatycznie. W których znajdziemy nasze notowania akcji. Oczywiście musimy wiedzieć w jakim indeksie znajduje się nasza spółka. Jak to zrobić? Na przykład wpisać w google nazwę spółki z dopiskiem indeks. I z pewnością dostaniemy informację.

Ok, teraz czas przejść do kolejnego korku: czyli co ciekawego możemy znaleźć w tabeli notowań i po co jest nam to potrzebne.

Jak sprawdzić notowania spółki? Obsługa notowań

Dobra, do czego potrzebne są nam notowania? Powód jest prosty: żeby wiedzieć po ile złożyć zlecenie kupna/sprzedaży naszego instrumentu. Pierwszą czynnością, która powinniśmy zrobić to zaznajomienie się z:

 • limitem kupna/sprzedaży
 • wolumenem kupna/sprzedaży

Zgodnie z poniższą grafiką (zaznaczone  czerwonym prostokątem):

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Źródło: Panel Bossa

Dobra, jest tego bardzo dużo, więc początkująca osoba mogłaby dostać zawrotu głowy. Dlatego przyjrzyjmy się jednej spółce poniżej:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Źródło: Panel Bossa

Ok, co warto z tego wiedzieć?

 • Limit kupna jest w wysokości 234,25 a limit sprzedaży 234,75 czyli nasz: spread wynosi 50 groszy, czyli niewiele. A jeżeli ktoś nie wie czym jest spread, to jest to różnica pomiędzy ceną sprzedaży i kupna.
 • w prostokącie obok mamy podany czas transakcji 09:34:53, czyli praktycznie w tym samym momencie gdy robiłem tego screena. Czyli możemy wnioskować, że spółka jest w miarę płynna i nie będziemy mieli problemu z kupnem danego waloru

Jak rozpoznam mniej płynną spółkę? Co wtedy robić? Przyjrzyjmy się kolejnej grafice:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Źródło: Panel Bossa

W naszym przypadku jest to Asbis, niby wszystko jest ok. Jednakże jak popatrzymy na grafikę poniżej:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Źródło: Panel Bossa

Nie został podany czas transakcji w prostokąciku po prawej stronie. Czyli czekamy na otwarcie notowań spółki. I przykładowo nie ma co się denerwować, że nasze zlecenie nie zostało zrealizowane (jeżeli dokonaliśmy zlecenia np. o 9 rano). Bo po prostu nie ma tak dużej płynności jak na spółkach WIG20. Artykuł zacząłem pisać od 9 rano i dopiero przed 11 zostały otwarte notowania Asbisu, zgodnie z poniższą grafiką:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Jak sprawdzić notowania spółki: notowania mwig40

Źródło: Panel Bossa

Jak sprawdzić notowania spółki? Brak mojej spółki

Zauważyłem, że nie wszystkie notowania spółek od razu pojawiają się w zakładkach na starcie. Dlatego pokaże Wam w jaki sposób dodać swoją spółkę do zakładki z notowaniami. Pierwszy krok to wejście w panel, zgodnie z poniższą grafiką:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Źródło: Panel Bossa

Teraz pojawi nam się kolejne okno, gdzie rozwijamy notowania ciągłe. Bo tam znajdziemy większość interesujących nas spółek. Zgodnie z poniższą grafiką:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Źródło: Panel Bossa

I wybieramy naszą spółkę, przenosimy ją strzałką na prawą stronę i potwierdzamy nasz wybór przyciskiem zakończ. Zgodnie z poniższą grafiką:

(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)

Źródło: Panel Bossa

I gotowe! Możemy obserwować kurs naszej spółki wraz z wszystkimi dogodnościami załączonymi w tej aplikacji.

Jak sprawdzić notowania spółki? Rachunek maklerski

Jeżeli nie macie jeszcze konta w biurze maklerskim to możecie zerknąć na konto w Domu Maklerskim BOŚ banku, które poleca Michał: najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI. I oczywiście korzystać z notowań, które przedstawiłem w tym wpisie. Przy okazji jest to też jeden ze sposobów aby uzyskać bezpłatnie dostęp do 51 szkoleń online z inwestowania oraz Klubu Giełdowego. Szczegółowo ten aspekt Michał opisał w tym wpisie: Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy!

Jak sprawdzić notowania spółki? Podsumowanie

Ten wpis powinien przeczytać każdy inwestor, który nie złożył jeszcze swojego pierwszego zlecenia. W szczególności warto korzystać z narzędzi, które oferuje nam biuro maklerskie. A podczas składania zlecenia zawsze warto unikać płacenia bardzo dużego spreadu. A śledząc tabelę ze zleceniami z pewnością będziemy mogli ugrać więcej. Macie jeszcze jakieś dodatkowe pytania? Piszcie w komentarzach!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Możesz też dołączyć do >>> Naszego Klubu Giełdowego <<< oraz otrzymać dostęp do wszystkich szkoleń online >>> 51 bezpłatnych szkoleń online z inwestowania: cały komplet <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl