Inwestowanie

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: zmiana pracy lub podwyżka 100/500/1000 złotych

6 marca 2017 • By

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: podwyżka 100/500/1000 złotych

W poprzednich wpisach pisałem o tym jak zbudować oszczędności na emeryturę. W szczególności poruszyłem temat podatków zapłaconych od naszych inwestycji: Jak zbudować oszczędności na emeryturę: kwestie podatkowe. Następnie w kolejnym wpisie poruszyłem temat kosztów/opłaty za zarządzanie naszymi środkami. Gdzie pokazałem bardzo ciekawą zależność. Z biegiem czasu i wzrostu naszych aktywów opłata 2% za zarządzanie nominalnie, może przerosnąć wysokość nominalnej opłaty 4%: Długoterminowa inwestycja: giełda? fundusz? lokata? Analiza kosztów opłat za zarządzanie aktywami w funduszach inwestycyjnych. Planując swoją drogę inwestycyjną bardzo ważną sprawą jest odpowiedź na pytanie: jak zdobyć kapitał na inwestowanie? Jednym z kluczowych sposobów w tym zakresie, jeżeli ktoś pracuje, jest zatroszczenie się o to aby jak najlepiej zarabiać w pracy.

Michał pisał kiedyś, że inwestycja w siebie, czyli jak najlepsze zarobki, to inwestycja przynosząca zazwyczaj najwyższą stopę zwrotu z zainwestowanych środków: Jak inwestować: Moje cele i ograniczenia inwestycyjne. Strategia finansów osobistych a strategia inwestycyjna. Z tego co rozmawiałem z Michałem, niedługo pojawi się u niego wpis na temat planowania kariery zawodowej. W kontekście prawdziwego rynku pracownika: Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawię Wam jak gigantyczny wpływ na budowę kapitału może mieć niska/średnia/wyższa podwyżka o 100/500/1000 złotych miesięcznie. W momencie gdybyśmy nie re-inwestowali naszych środków. I dodatkowo pokaże różnicę pomiędzy zyskiem ze środków re-inwestowanych na 1, 5 i 10% a odkładanymi do tzw: “skarpety”.

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Więcej na temat jego doświadczenia jako analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: dodatkowy kapitał

Najniższa krajowa pensja netto jaką otrzymujemy dzisiaj to około 1459 złotych, więc podwyżka 100 zł netto w tym przypadku będzie całkiem dobrym wynikiem. Będzie to prawie 7 procent, a dokładnie 6,8% obecnej pensji. Odpowiednio przy wyższych pensjach procent będzie inny. Chociaż nominalnie 100 zł nie wydaje się kosmosem. Jednakże porównując taką podwyżkę do najniższej krajowej prawie 7 procent wygląda całkiem nieźle.

W tym wpisie nie będę porównywał rożnych wariantów podwyżek do określonej pensji netto. Tylko tym przykładem powyżej chciałem zwrócić waszą uwagę na porównanie relatywne. 100 złotych podwyżki przy pensji 10 000 netto to prawie nic. Jednakże przy zdecydowanie mniejszej, procent podwyżki jest całkiem fair. I możemy nasz dodatkowo zarobiony kapitał odłożyć.

Zobaczmy jak każda z podwyżek: 100/500/1000 złotych wpłynęłaby na nasz kapitał przez 45 lat bez re-inwestycji.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

100-500-1000 45 lat kapital

 • 100 złotych miesięcznie (1200 zł rocznie) przez okres 45 lat dałaby nam sumę 54 tysięcy
 • 500 złotych miesięcznie (6000 zł rocznie) przez okres 45 lat dałaby nam w sumie 270 tysięcy
 • 1000 złotych miesięcznie (12000 zł rocznie) przez okres 45 lat dałaby nam w sumie 540 tysięcy

Teraz patrząc relatywnie na 54 tysiące i 540 tysięcy. Można powiedzieć: “a nie opłacało się odkładać, mała suma”. A biorąc pod uwagę 54 tysiące przy wypłacie 1400 złotych to wtedy otwierają nam się oczy i mówimy: “no jednak opłacało się”. Pamiętajcie o tym, żeby nie popadać w pułapkę relatywizmu.

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: re-inwestycja 100 zł na 1, 5, 10%

Teraz warto przyjrzeć się naszemu kapitałowi 1200 zł rocznie re-inwestując go na 1,5,10% rocznie, spójrzcie na grafikę poniżej:

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

magia procentu składanego: 100 złotych kapitalizacja

10% rocznie nie jest wygórowanym wynikiem a popatrzcie co staje się z naszym kapitałem. 5% rocznie pozwoli pozwoli nam osiągnąć bardzo dobry wynik. A takie wyniki możemy osiągnąć dobrze dobierając różne promocje z banków. O których pisałem ostatnio we wpisie: Bezpieczne inwestowanie marzec 2017 Lokaty, obligacje, fundusze

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: re-inwestycja 100 zł na 1, 5, 10%

500 1,510 rocznie

W przypadku 500 złotych zaczynają się pojawiać milionowe kwoty:

 • dla jednego procenta będzie to kwota, którą można śmiało przeznaczyć na nowy dom: 342 tys.
 • przy 5% możemy osiągnąć delikatnie ponad 1 milion złotych
 • magiczne 10% daje ponad 4,5 miliona zysku

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: re-inwestycja 1000 zł na 1, 5, 10%

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: podwyżka 1000 zł miesięcznie

Kwoty w tym przypadku stają się dosyć znaczne:

 • prawie 685 tysięcy dla 1 %
 • delikatnie ponad 2 miliony dla 5%
 • i odlot w kosmos, prawie 9,5 miliona dla 10%

Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: różnica dla 100 zł mies.

Popatrzcie teraz jakie kwoty moglibyśmy zarobić, gdybyśmy nie odkładali pieniędzy do skarpety:

1200 zł rocznie roznica

 • dla 1% to prawie aż 14,5 tys. gdzie pamiętajmy, samego kapitału odłożyliśmy 54 tysiące!
 • przy 5% mamy już prawie 3 krotność kapitału do “skarpety”
 • dla 10% mamy już ponad 16 krotność kapitału do “skarpety”
Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: różnica dla 500 zł mies.

500 rocznie roznica

 • podobnie jak przykład powyżej przy 1% re-inwestowanego kapitału zarabiamy ponad 25% kapitału odłożonego do skarpety
 • przy 5% mamy już prawie 3 krotność kapitału do “skarpety”
 • dla 10% mamy już ponad 16 krotność kapitału do “skarpety”
Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: różnica dla 1000 zł mies.

12 tys rocznie roznica skarpeta

 • tutaj tak samo jak w przypadkach poniżej mamy ponad 25% więcej przy 1% re-inwestycji
 • przy 5% mamy już prawie 3 krotność kapitału do “skarpety”
 • dla 10% mamy już ponad 16 krotność kapitału do “skarpety”
Jak zdobyć kapitał na inwestowanie: podsumowanie

W tym wpisie króciutko chciałem Wam przedstawić jak nasz kapitał może rosnąc po otrzymanej podwyżce. I dodatkowo chciałem żebyście zwrócili uwagę na długoterminowe odkładanie do skarpety i na marny 1%. Gdzie w rzeczywistości po tylu latach marny 1% przynosi prawie 25% więcej kapitału do skarpety.

Biorąc pod uwagę, że przy swoich obliczeniach stosowałem kapitalizacje roczną. Gdybyśmy zastosowali przykładowo kapitalizację miesięczną i dodatkowo dorzucili jakieś ciekawe promocje bankowe powiększające nasz kapitał. Mielibyśmy z pewnością wyższy wynik.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl