Droga inwestora, Inwestowanie

Jak inwestować w akcje: podstawy

14 grudnia 2016 • By

Jak inwestować w akcje: podstawy

Jak inwestować w akcje? Najlepiej kupić takie tanie, z potencjałem wzrostowym. Żebyśmy nie musieli za wiele tracić czasu na doglądanie naszych inwestycji, najlepiej żeby nam akcje same rosły. Niestety w wielu przypadkach taka strategia nie działa. Na początku musimy zdobyć solidną wiedzę, żeby móc w przyszłości zarabiać. A najlepiej uczyć się poprzez doświadczenie praktyczne i zdobywanie wiedzy.

Żeby wiedzieć jak inwestować w akcje, na początku powinniśmy poznać prawa wynikające z posiadania akcji. Wiedzieć dokładnie jak zbudowana jest spółka akcyjna. I poznać trochę historii związanej z akcjami. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawię Wam kilka elementarnych spraw związanych z inwestycjami w akcje.

Jak inwestować w akcje: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Więcej o jego osobie przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić w Polsce zarobki: Jak podwoić wynagrodzenia i rozwiązać wszystkie problemy Polski? Podwoić PKB! Michał chce abyśmy razem tworzyli warunki aby Polska stała się drugim Londynem: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat AnalitykaW szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Jak inwestować w akcje: krótka historia związana z akcjami

Początków związanych z pierwszymi akcjami możemy doszukiwać się w Republice Rzymskiej. Następnie koło 1250 roku, Francuscy przedsiębiorcy zajmujący się prowadzeniem młynów oferowali swoje akcje inwestorom. Gdzie cena ich akcji zależała od zyskowności młyna w danym okresie czasu.

Następnie w 1600 roku według Wikipedii angielskiej powstała pierwszą spółka akcyjną: była to Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska. Zrzeszająca inwestorów, przede wszystkim akcjonariuszami byli zasobni w kapitał kupcy oraz arystokraci. Kompania przeważnie handlowała takimi towarami jak: sól, herbata, bawełna, jedwab oraz opium. Kapitał zebrany od akcjonariuszy przyczynił się do budowy statków i innych potrzebnych rzeczy związanych z prowadzeniem kompanii.

Według Wikipedii Polskiej pierwszą spółką, która wyemitowała akcje była: Holenderska Kompania Wschodnioindyjska w 1602 r. Była to pierwsza międzynarodowa korporacja w momencie gdy stworzyła swoją siedzibę w Azji. Jak sami możecie zauważyć historia akcji sięga daleko w przyszłość, pokazując nam jak ważnym elementem gospodarczego rozwoju były akcje. Opisałem krótko tylko kilka przykładów, chętne osoby będę mogły sobie doczytać historię z podpiętych linków.

Jak inwestować w akcje: pozyskiwanie kapitału 

Na początku chciałbym przedstawić Wam pewien schemat nad którym zastanawiałem się ostatnio, zadając sobie pytanie: do czego w ogóle potrzebujemy akcje?

Powiedzmy, że mamy pomysł na biznes. Posiadamy długoterminowe doświadczenie w danej branży lub chcemy spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy. Żeby zrealizować swój plan potrzebujemy gotówki. Uważamy, że akcje/obligacje/banki to złodziejstwo i nie powinny istnieć na rynku.

Dlatego szukamy źródeł finansowania u rodziny/znajomych/sąsiadów. Sami z pewnością domyślacie się, że pożyczanie pieniędzy w gronie rodzinnym to nie jest najlepsze rozwiązanie. W szczególności w momencie gdy powinęłaby nam się noga i mielibyśmy problemy z uregulowaniem zobowiązania w terminie. Już sami musielibyście się zastanowić czy wolelibyście mieć “nad sobą” ciocię z ameryki, której jesteście dłużni. Czy obce osoby z którymi współuczestniczycie w interesach?

Pewnych form pożyczania kapitału u obywateli/inwestorów można doszukiwać się już w Starożytnym Rzymie tak jak wypisałem powyżej. Kolejne wielkie inwestycyjne przedsięwzięcia pokazują nam, że bez możliwości inwestowania poprzez kapitał obcy (diagram poniżej). Ucinamy sobie ogromny potencjał drzemiący w rozwijających się biznesach, które pozwalają nam rozwijać gospodarkę. A co za tym idzie, zwiększać nasz poziom życia.

Przedsiębiorstwa konkurują ze sobą o lepszą produktywność ograniczonymi zasobami. Każdy przedsiębiorca kilkanaście razy przemyśli swoją sytuację zanim podejmie decyzję. Jak dobrze wiemy, pieniądze nie spadają z nieba. A przedsiębiorstwa źle prowadzone utracą zaufanie. Co poniesie za sobą surowe konsekwencje: inwestorzy pozbędą się akcji, banki wypowiedzą kredyty, obligatariusze zażądają wcześniejszej spłaty.

finansowanie-biznesu-kapitalem-wlasnym-lub-obcym

W momencie zainwestowania/pożyczenia swoich pieniędzy każdy z nas chciałby posiadać swoje prawa jako jedna ze stron umowy. Oczywiście nikt za darmo pieniędzy nie pożycza, zwyczajnie bojąc się o utratę swoich środków.

Tak naprawdę bez odpowiedniej wiedzy, my jako akcjonariusze czy inwestorzy indywidualni. Jesteśmy podatni na różnego rodzaju błędy, spowodowane niewiedzą. W momencie gdy znamy swoje prawa i obowiązki jesteśmy w stanie podejmować zdecydowanie lepsze decyzje. Czasami wydaje mi się, że ludzie szukają “darmowych obiadów” na giełdzie. Przeczytamy jednego ebooka, kilka postów na forum sympatyków danej spółki. I wtedy możemy śmiało inwestować, a w momencie gdy kurs akcji spadł, winę zrzucamy na niekompetentny zarząd, który chciał na okraść.

Jak inwestować w akcje: spotkanie w Warszawie

Ostatnio Michał zorganizował w Warszawie na GPW szkolenie Bezpłatne szkolenie „Ważne wydarzenia potencjalną okazją inwestycyjną”. Była pełna sala, zobaczcie na zdjęcie poniżej:

spotkanie-gki-10-grudzien-sala

Na szkoleniu, oprócz wystąpienia Michała, Prezes zarządu Grupy kapitałowej Immobile Pan Rafał Jerzy omawiał różne aspekty związane z grupą kapitałową Immobile. Przedstawił on swoją wizję dotycząca rozwoju przedsiębiorstwa. Muszę Wam przyznać, że było to moje pierwsze spotkanie z członkiem zarządu spółki giełdowej.

Sam sposób prezentacji, otwartość na wszystkie pytania Pana Rafała mocno mnie zaskoczyła. Inwestorzy mogli śmiało pytać o wszystkie interesujące ich kwestie. Właśnie w ten sposób dowiedziałem się jak wiele może znaczyć dobre przedstawienie wizji przez najważniejszą osobę w spółce. Bardzo dobrze słucha się osobę zaangażowaną w spółkę od wielu lat. Przede wszystkim jest ona w stanie wyjaśnić różne decyzję ekonomiczne z perspektywy czasu. W szczególności zwrócić uwagę na różne niuanse, związane przykładowo z prowadzeniem spraw księgowych w spółce. Tak naprawdę są to takie małe aspekty, które jakby zebrać w całość razem: przedstawiają nam całościowy obraz przedsiębiorstwa.

Polski rynek akcji kojarzy mi się trochę z dzikim zachodem. Gdzie każdy działa w swoim otoczeniu. Zarządy spółek rozwijają swoje przedsiębiorstwa, inwestorzy indywidualni patrzą tylko na wykresy i liczby. A patrząc na wielkich inwestorów z zagranicy, sprawy związane z inwestowaniem nie powinny tak wyglądać. Spotkanie inwestorów danej spółki powinno być sporym wydarzeniem, biorąc pod uwagę przykład W. Buffeta. Ostatnio nawet zdecydował transmitować roczne zgromadzenie akcjonariuszy online.  W szczególności w pamięć zapadło mi jedno pytanie, zadane przez akcjonariusza podczas transmisji (możecie włączyć sobie filmik poniżej, jest ustawiony na wcześniej opisaną przeze mnie sytuację.)

Zastanawiam się kiedy u nas powstanie taka inicjatywa. Czy my jako inwestorzy indywidualni zaczniemy w końcu zrzeszać się w grupę wyedukowanych ludzi. Wspierających się wzajemnie w swoich decyzjach inwestycyjnych.

Bez wspólnego zaangażowania, edukacji wielopłaszczyznowej nie będziemy w stanie wpływać na decyzje spółki. Bo większość spółek traktuje inwestorów mniejszościowych jako zło koniecznie. “Wy robicie swoje, my robimy swoje” I nie interesujcie się tak naprawdę co siedzi w spółce. Najlepiej to kupcie nasze akcje plus obligacje i wszyscy będą szczęśliwi.

A budowanie potężnego przedsiębiorstwa polega na wzajemnych rozmowach. W szczególności rozmowach z inwestorami, dawcami kapitału. Tak jak wspomniałem powyżej, po ostatnim spotkaniu w Warszawie, bylem miło zaskoczony podejściem Prezesa Zarządu do kwestii związanej z inwestorami indywidualnymi. Bardzo dobrze słuchało się wypowiedzi i prezentacji.

Jak inwestować w akcje: prawa posiadaczy akcji spółki

Jak już posiadamy akcje spółki to warto by było dowiedzieć się jakie posiadamy prawa. Możemy wyróżnić dwa rozdaje praw posiadanych z akcji:

  • prawa majątkowe
 • prawa korporacyjne

prawa-z-akcji

Istnieją jeszcze inne prawa wynikające z posiadania akcji. W tym wpisie nie chciałem rozpisywać się o wszystkich. Wymieniłem tylko podstawowe prawa, które przysługują posiadaczowi akcji.

Jak inwestować w akcje: organy spółki akcyjnej

Każda spółka musi posiadać organy decyzyjne. Pozwalające dobrze prowadzić interesy akcjonariuszy, sprawując kontrolę nad decyzjami wydanymi przez zarząd. Na początku opiszę wam jak kształtuje się władza w spółce akcyjnej:

przedsiebiorstwo

Zarząd:

 • Głównym zadaniem zarządu jest prowadzenie spraw spółki, przede wszystkim może reprezentować on spółkę w czynnościach sądowych i pozasądowych. (Art. 372. § 1)
 • Zarząd może składać się z jednego lub większej ilości członków. (Art. 368. § 2)
 • W zarządzie mogą zasiadać osoby z grona akcjonariuszy lub poza. (Art. 368.§ 3)
 • Członków zarządu powołuje lub odwołuje Rada nadzorcza (istnieją wyjątki, które musza być zaznaczone w statucie). (Art. 368.§ 4)
 • Członek zarządu również może być powołany lub odwołany przez Walne Zgromadzenie. (Art. 368.§ 4)

Rada Nadzorcza:

 • Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.(Art. 382. §1 )
 • W celu wykonania swoich obowiązków rada nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki. (Art. 382. § 4)
 • Walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki (Art. 375 ze znaczkiem 1)
 • Rada nadzorcza ustala wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy, chyba że statut stanowi inaczej (Art. 378. § 1)

Walne Zgromadzenie:

 • Zwyczajne walne zgromadzenie spółki publicznej ustala dywidendę, dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy. (348.§ 3)
 • Walne zgromadzenie może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia. (Art. 378 § 2, niepełny)
 • Walne zgromadzenie może uchwalić regulamin rady nadzorczej, określający jej organizację i sposób wykonywania czynności. Statut może upoważnić radę nadzorczą do uchwalenia jej regulaminu (Art. 391 § 3)

Źródło: KSH

Jak inwestować w akcje: wnioski

Moim zdaniem samo inwestowanie w akcje jest sposobem na którym możemy potencjalnie skorzystać dwutorowo:

 • poprzez wzrost kursu wybranej spółki
 • poprzez nieustannie zgłębianą wiedzę z dziedziny finansów

Sam proces podejmowania decyzji o kupnie akcji jest dosyć prosty: “co mam kupić, a co sprzedać”. I oczywiście najlepiej żeby kurs spółki rósł nam codziennie tak z parę punktów procentowych. Żebyśmy mieli spokojne życie i delikatny, błogi sen. Tylko w rzeczywistości za sukcesem dobrego inwestora stoją tysiące godzin pracy. W szczególności zdobywania wiedzy z bardzo wielu zakresów:

 • rachunkowości (żeby ustrzec się przed problemami księgowymi i wiedzieć gdzie mogą powstać szwindle)
 • podstawy matematyki finansowej (rozumieć podstawowe zależności pieniądza w czasie)
 • prawo finansowe (kodeks spółek handlowych, ustawa o obrocie instrumentami finansowymi)
 • analiza spółki
 • analiza sektora działalności spółki

Zdobyte kompetencje w przyszłości z pewnością zaprocentują nam w lepszym zrozumieniu mechanizmów działających na rynku akcji. Chociaż jest to dopiero jeden z obszarów, który wpływa na daną spółkę. Kolejnym może być przykładowo analiza makro, albo analiza demografii i kilka innych.

Inwestowanie w akcje to po prostu zakup części biznesu. Żeby dobrze ocenić biznes potrzebujemy solidnej wiedzy merytorycznej a dodatkowo warto wiedzieć kto jest kapitanem danego przedsiębiorstwa. W końcu wszystkie decyzje kapitana będą wpływały na wynik końcowy: nasz kurs akcji.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl