Niezbędnik bankstera

Skąd pobrać dane o inflacji HICP i jak są przekształcane

8 czerwca 2017 • By

Skąd pobrać dane o inflacji HICP i jak są przekształcane

Ostatnio pokazałem Wam na przykładach, jak przekształca się dane o inflacji CPI w Polsce na rok do roku i miesiąc do miesiąca. Dzisiaj pokażę Wam skąd pobrać dane o inflacji HICP i w jaki sposób jest przekształcana. Dodatkowo zamieszczę Wam plik excel.

Ten wpis jest kolejnym krokiem do podsumowującego wpisu, czyli o tym jak wygląda zharmonizowana inflacja w Unii Europejskiej.

Skąd pobrać dane o inflacji HICP: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Polityka Pieniężna i Fiskalna

Inflacja w Polsce

Inflacja w USA

Inflacja w Europie

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Skąd pobrać dane o inflacji HICP i jak są przekształcane

Pierwszym krokiem ku zdobyciu danych jest wpisanie w naszą przeglądarkę frazy: “inflacja hicp eurostat”. Przeważnie pierwszym wynikiem wyszukiwania będzie właśnie link do eurostatu. Poniżej przedstawiam Wam grafikę, jak wygląda baza danych o inflacji i jakimi wskaźnikami dzisiaj się zajmiemy:

Źródło: Eurostat

Powyżej mamy zaznaczone jeden wskaźnik HICP w 3 formach:

  1. miesięczne dane w formie index’u gdzie rok bazowy 2015 = 100
  2. miesięczne dane w formie rok do roku
  3. miesięczne dane w formie miesiąc do miesiąca

Przeważnie do analiz makro-ekonomicznych potrzebujemy takich danych, więc w dzisiejszym wpisie nie będziemy poruszać tematu pozostałych. Przejdźmy do kolejnego akapitu w którym pokaże Wam w jaki sposób pobrać dane i na co warto zwrócić uwagę.

Skąd pobrać dane o inflacji HICP: pobieranie danych

Żeby pobrać dane z całego zakresu będziemy musieli kliknąć w pierwszą przycisk, prezentowany na poniższej grafice:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Skąd pobrać dane o inflacji HICP: zmiana zakresu czasu

Źródło: Eurostat

Następnie wyświetli się nam nowe okno. Gdzie w zakładce “time” zaznaczamy zakres danych, które nas interesują. Zgodnie z poniższą instrukcją zawartą na grafice:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: Eurostat

Jak już ustaliliśmy dokładną datę, przechodzimy do górnego prawego rogu klikając w przycisk Update. Teraz przechodzimy do ostatniego kroku.

Na grafice poniżej przedstawiam Wam kolejny krok. W górnym prawym rogu klikamy w przycisk download i następnie po zaznaczeniu naszych wybranych parametrów klikamy w “download in excel format”.

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: Eurostat

I już mamy pobrane dane do naszego excela.

Skąd pobrać dane o inflacji HICP: przekształcanie danych

Tak wygląda print screen z excela, który zamieszczony jest w plikach do pobrania. Poniższa grafika przedstawia jak wyglądają obliczenia rok do roku z indeksu i podawane przez eurostat. Są praktycznie idealne, gdyby wziąć pod uwagę zaokrąglenie:

Opracowanie własne na podstawie danych: eurostat

Kolejna tabela poniżej przedstawia dane miesiąc do miesiąca:

Opracowanie własne na podstawie danych: eurostat

Skąd pobrać dane o inflacji HICP: podsumowanie

To tyle w tym wpisie, chciałbym żeby był krótki i zwięzły, tak żeby nie dobudowywać żadnych zbędnych rzeczy.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Możesz też dołączyć do >>> Naszego Klubu Giełdowego <<< oraz otrzymać dostęp do wszystkich szkoleń online >>> 51 bezpłatnych szkoleń online z inwestowania: cały komplet <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl