Edukacja inwestora, Inwestowanie, Makro-ekonomia

Sprzedaż detaliczna: najważniejsze informacje dla inwestora

18 stycznia 2018 • By

Sprzedaż detaliczna

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jak wygląda sprzedaż detaliczna w Polsce. Jakie dane możemy znaleźć, co dokładnie obejmują. I zerkniemy na ilość sklepów ze względu na ich powierzchnie od 2005 do 2015 roku.

Sprzedaż detaliczna: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Sprzedaż detaliczna Polska: co badamy?

Poniżej zamieszczam listę przedsiębiorstw objętych badaniem sprzedaży detalicznej według GUS:

 • sklepy (łącznie z aptekami)
 • składy, składanice
 • stacje paliw
 • punkty sprzedaży drobnodetalicznej (stragany, ruchome punkty sprzedaży, punkty apteczne)
 • sieci hurtowe (do ilości, które wskazują na zakup dla potrzeb indywidualnych)
 • przedsiębiorstwa handlowe
 • przychód z działalności gastronomicznej
 • sieci handlowe
 • dane podawane przez GUS dotyczą podmiotów gospodarczych, w których liczba pracujących przekracza 9 osób

Źródło: GUS i GUS

Dodatkowo znajdziemy jeszcze taką informację w małym roczniku statystycznym:

W wartości sprzedaży detalicznej uwzględniono sprzedaż zarówno ludności, jak i konsumentom zbiorowym, tj. urzędom, instytucjom, żłobkom, przedszkolom itp., nie uwzględniono natomiast sprzedaży targowiskowej dokonanej przez sprzedawców uiszczających jedynie opłatę placową (np. sprzedaży produktów rolnych dokonanej przez producentów rolników, sprzedaży na giełdach samochodowych). Dane dotyczące sprzedaży detalicznej towarów konsumpcyjnych prezentuje się w dostosowaniu do Klasyfikacji Spożycia Indywidualnego według Celu (COICOP), wydzielając sprzedaż w placówkach gastronomicznych. W odróżnieniu od grupowań występujących w klasyfikacji COICOP wyodrębnia się „towary nieżywnościowe”.

Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna: tablica

Tak wygląda tablica GUS obrazująca sprzedaż detaliczną na poszczególnych produktach (jeżeli nie wiesz jak odczytać tablicę to w artykule na samym dole jest link, który pomoże ci zrozumieć).

Źródło: GUS

Druga część tablicy:

Źródło: GUS

A tak wygląda sprzedaż detaliczna rok do roku w cenach stałych od 2007 roku:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Sprzedaż detaliczna: struktura sprzedaży

Z ciekawostek na koniec, tak wygląda struktura sprzedaży detalicznej według wielkości podmiotów. Popatrzcie  jak rozpychają się na rynku super-markety. Zatrudniające 50 osób i więcej:

Źródło: GUS

Dodatkowo jeszcze jedna tablica, obrazująca ilość sklepów ze względu na powierzchnię:

Źródło: GUS

Przybyło sporo super-marketów. Jednakże ilość sklepów o powierzchni poniżej 99m2 wzrosła, gdy porównamy dynamikę za 2015/2014 rok. Świetnie dane na grafice przedstawiają siłę super marketów. Odpowiadają one za 54% sprzedaży detalicznej a ilościowo jest ich bardzo mało.

Sprzedaż detaliczna: przydatne linki

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl