Inwestowanie, Makro-ekonomia

Ivey Index najważniejsze informacje dla inwestora

24 kwietnia 2018 • By

Ivey Index: wstęp

Kolejny wpis z cyklu makro obejmującego USA. Pod lupę dzisiaj weźmiemy Ivey Index. Zerkniemy w jaki sposób jest skonstruowany, jakie dane przedstawia. I czym różni się od swoich wskaźnikowych braci.

Ivey Index: lista

Poniżej rozwijana lista ze wszystkimi wpisami z cyklu o makro-ekonomii.

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Ivey Index: czym jest?

Indeks Ivey PMI jest ekonomicznym wskaźnikiem, który mierzy miesiąc do miesiąca odchylenie w aktywności ekonomicznej wskazanej poprzez zespół menadżerów ds. zakupów w całej Kanadzie. Jest przygotowywany poprzez wydział biznesu Uniwersytetu Zachodni Ontario. Bardzo często możemy spotkać porównanie Ivey index do indeksu PMI o którym pisałem Wam w dwóch poprzednich artykułach:

 1. PMI USA: dane, interpretacja, ciekawostki dla inwestora
 2. PMI Polska: dane, interpretacja, ciekawostki dla inwestora

Ivey Index: czym różni się od indeksu ISM?

Ivey PMI różni się w kilku aspektach w porównaniu do indeksu ISM. Ivey PMI jest oparty o dane na koniec miesiąca, pokrywający całościowo Kanadyjską gospodarkę (włączając publiczny i prywatny sektor) i jest oparty o jedno pytanie “czy dokonujesz zakupów w dolarach” w 3 wariantach:

 1. wyższych w porównaniu do poprzedniego miesiąca
 2. takich samych w porównaniu do poprzedniego miesiąca
 3. niższych w porównaniu do poprzedniego miesiąca

Amerykańskie indeksy pokrywają wyłącznie dane z przemysłu i usług. Co najważniejsze, są oparte o śród-miesięczne dane oraz ankiety posiadają kombinację 5 pytań. Co nie zmienia faktu, że nasze indeksy przedstawiają zmianę miesiąc do miesiąca i ich krytyczna linia (bez zmian) wyznaczona jest na poziomie 50.

Źródło: FAQ

Ivey Index: jak wygląda obliczanie indeksu?

Na stronie ivey index możemy znaleźć bardzo przystępne wyjaśnienie w jaki sposób wartości do indeksu są obliczane. Spójrzmy teraz na 3 potencjalne scenariusze. Pierwszy, w przypadku oczekiwanych wzrostów zakupów:

Opracowanie własne na podstawie: IVEY

Drugi: w przypadku braku zmian w ilości zakupów:

Opracowanie własne na podstawie: IVEY

Trzeci: w przypadku oczekiwanych spadków ilości zakupów:

Opracowanie własne na podstawie: IVEY

Trzeba zwrócić uwagę, że wszystkie z tych indeksów były liczone od poziomu bazowego 50. Czyli takiego neutralnego scenariusza. Bo prawie we wszystkich indeksach (zajmujących się prognozą gospodarczą tj. PMI, IVEY PMI, ISM) na początku startujemy z takiego punktu (neutralnego punktu). A w kolejnych miesiącach liczymy od poprzedniego odczytu.

Ivey Index: skąd pobieramy dane?

Niestety na stronie Uniwersytetu podane są dane do maja 2016 roku. A możemy przeczytać informację, że indeks jest tworzony od 2001 roku.  (na tej podstronie znalazłem informację, że dane z wcześniejszych okresów są dostępne. Chociaż nie znalazłem ich na stronie. Chętni prawdopodobnie będą musieli się pofatygować pisząc maila do Uniwersytetu). Tak wyglądają dane historyczne (okrojony zakres):

Źródło: IVEY

Ivey Index: PMI Polska + IVEY PMI

Tak wygląda wykres dla PMI przemysłu w Polsce i IVEY PMI:

Źródło danych: IVEY + stooq.pl

Ivey Index: podsumowanie

Ivey Index jest ciekawym indeksem z uwagi na fakt, że zbiera on dane pod koniec okresu w porównaniu do standardowych indeksów (w połowie okresu). Również obejmuje swoim zasięgiem sektor publiczny i prywatny co może przełożyć się na jego wartości w znacznym stopniu.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl