Inwestowanie, Makro-ekonomia

Inflacja producencka w Europie

24 sierpnia 2018 • By

Inflacja producencka w Europie

Jesteśmy już po omówieniu dwóch wskaźników o inflacji producenckiej (w USA I Polsce) linki znajdziecie w rozwijanej liście poniżej. Dzisiaj przyszedł czas na to, żeby przyjrzeć się jak wygląda inflacja producencka w Europie. Zerkniemy do czego jest potrzebna inflacja producencka, jak znaleźć dane oraz czym różni się inflacja CPI od PPI.

Inflacja producencka w Europie: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Inflacja producencka w Europie: do czego w ogóle potrzebny?

Informacje o inflacji producenckiej bardzo często omawiane są w mediach opisujących sytuację makro-ekonomiczną. W szczególności informacje zawarte we wskaźniku mogą nam posłużyć jako wstępny sygnał ostrzegawczy przed nadchodzącą inflacją konsumentów. Z uwagi na fakt, że zawiera on w sobie informacje dotyczące kosztów energii, środków produkcji, dóbr pośrednich. Czyli zawiera w sobie informacje o cenach niezbędnych dla producentów. W opracowaniu stworzonym przez Eurostat możemy przeczytać, że wskaźnik PPI używany jest do trzech głównych czynności analitycznych:

 1. jako wskaźnik ekonomiczny: PPI obrazuje wcześniejsze zmiany cen w sprzedaży detalicznej i sprzedaży hurtowej. Dlatego, jego zwyżka może informować o równoczesnej zmianie cen dla biznesu i konsumentów. Może być również wczesnym wskaźnikiem presji inflacyjnej w gospodarce. Dane o PPI używane są do tworzenia polityki fiskalnej i monetarnej.
 2. wskaźnik PPI może być używany jako deflator do innych danych ekonomicznych
 3. wskaźnik PPI może być używamy jako baza do tworzenia indeksowanych cen. Używany jest przeważnie przy indeksowaniu kontraktów sprzedaży i kupna. W takich kontraktach mamy informację, że konkretna kwota zostanie zapłacona w przyszłość. Taki kontrakt może zawierać klauzulę, która będzie brała pod uwagę zmiany cen.

Źródło: PPI

Dowiedzieliśmy się trochę o sposobie użycia wskaźnika. Zerknijmy teraz gdzie możemy znaleźć dane. W szczególności, że miałem niemałą przeprawę w trakcie ich poszukiwania.

Inflacja producencka w Europie: Eurostat

Teoretycznie zadanie pozyskania danych mogłoby się wydawać bardzo proste. Wchodzimy na stronę Eurostatu, następnie klikamy w zakładkę ceny producentów i gotowe. Niestety tak było na początku… Bo zmyliła mnie zakładka “jednostki miary” (nie była dostosowana do danych rok do roku. I dodatkowo w rozwijanym menu nie było opcji zmiany.). W momencie gdy doszedłem do tych danych od strony raportu opisanego poniżej, olśniło mnie. Poniżej opiszę Wam w kilku krokach przebieg sprawy:

Krok 1: sprawdzenie danych na stronie internetowej (informacje o przeważnie publikowanych danych)

Źródło: mql5

Krok 2: sprawdzenie danych w Eurostacie

Źródło: Eurostat

Krok 3: problem ze zgodnością danych + poszukiwanie w inny sposób

Źródło: eurostat

Przejrzenie tabeli z danymi:

Źródło: Eurostat

Odnalezienie linku bezpośredniego do danych w opracowaniu Eurostatu: Link odpowiedni do twoich danych

Krok 4: porównanie danych

PPI stooq i eurostat:

Czyli dane są rewidowane mogą delikatnie się różnić. Widzimy to po nałożeniu danych z Eurostatu na dane stooq.pl powyżej.

Krok 5: co było złe? Gdzie był błąd?

Jak widzicie w pierwszej rozwijanej liście poniżej (brakuje sposobu zmiany danych na rok do roku, mamy tylko możliwość zmiany indeksu bazowego). Na drugiej grafice (zaznaczone czerwonym prostokątem. Po wciśnięciu plusa obok indeksu bazowego pojawia się możliwość zmiany.). Zaznaczając ją, mamy dostęp do potrzebnych danych:

Źródło: Eurostat

Inflacja producencka w Europie czym różni się od inflacji CPI?

I w ostatnim akapicie warto by było chwilę zastanowić się czym różni się CPI (czyli inflacja produktów kupowanych przez konsumentów) od PPI (inflacji producentów). Na Wikipedii znalazłem kilka wartych rozważenia zdań. Poniżej wypiszę Wam w punktach:

 • główną rolą wskaźnika PPI jest deflacja przepływów z przychodów w celu zmierzenia realnego wzrostu produkcji
 • główną rolą wskaźnika CPI jest dostosowanie przepływów z dochodu i wydatków do zmiany w kosztach życia

Dla chętnych tutaj znajdziecie raporty miesięczne dotyczące stanu danej gospodarki. I warto przeczytać sobie ciekawostki z Wikipedii. 

Inflacja producencka w Europie: podsumowanie

To tyle w tym artykule. Jak widzicie, dokładamy kolejną cegiełkę wiedzy do naszego wielkiego muru inwestycyjnego. Tak żebyśmy mogli w przyszłości wykorzystywać naszą wiedzą w praktyce!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl