Inwestowanie, Makro-ekonomia

Bezrobocie BAEL: kluczowe informacje

21 września 2017 • By

Bezrobocie BAEL: do czego potrzebne?

W dzisiejszym wpisie pokaże Wam kilka akapitów, a w nich w jaki sposób liczone jest bezrobocie BAEL. Wiedzieliście o tym, że nie otrzymując wynagrodzenia możecie być zaliczeni jako osoba pracująca? O tym i jeszcze kilku innych ciekawostkach dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Na początku zawsze nasuwa się pytanie: dlaczego urzędy statystyczne w danym kraju liczą swoją statystykę bezrobocia. A potem liczone jest bezrobocie dla statystyk międzynarodowych. Odpowiedź jest dosyć prosta: zmieniają się kryteria, które brane są pod uwagę podczas liczenia bezrobocia. Podobnie jak opisywałem Wam w poprzednich artykułach dotyczących inflacji. Z uwagi na fakt, że mamy naszą krajową inflację i inflacje HICP, czyli inflację zharmonizowaną. Podawaną na potrzeby statystyki do eurostatu.

Bezrobocie BAEL: lista

Poniżej rozwijana lista ze wszystkimi wpisami z cyklu o makro-ekonomii.

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Bezrobocie BAEL: definicja

Żeby odkopać najaktualniejszą definicję musimy przebrnąć przez różne akty prawne czy też encyklopedie internetowe. W tym opracowaniu skorzystałem z Badania Aktywność ekonomicznej ludności Polski za I kwartał 2016 roku i zasad metodycznych statystyki rynku pracy i wynagrodzeń za 2008 r.

Spójrzmy teraz jakie kryteria musi spełniać osoba, żeby była uznana ze bezrobotną:

Od I kwartału 2001 r. populacja bezrobotnych, według zaleceń EUROSTAT, została ograniczona do osób w wieku 15-74 lata. Bezrobotni są to osoby, które spełniły jednocześnie trzy warunki:

  1. w okresie badanego tygodnia nie były osobami pracującymi (według definicji na str. 17),
  2.  aktywnie poszukiwały pracy, tzn. podjęły konkretne działania w ciągu 4 tygodni (wliczając jako ostatni – tydzień badany), aby znaleźć pracę,
  3.  były gotowe (zdolne) podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni następujących po tygodniu badanym.

Do bezrobotnych zostały zaliczone także osoby, które nie poszukiwały pracy, ponieważ miały pracę załatwioną i oczekiwały na jej rozpoczęcie przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz były gotowe tę pracę podjąć (do 2003 r. włącznie, definicja nie uwzględniała ich gotowości do podjęcia pracy).

Źródło: GUS

W takich informacyjnych wpisach będę dużo cytował. Tak żeby niczego nie przekręcić.

Bezrobocie BAEL: kategorie

Jakie możemy znaleźć kategorie grupujące bezrobotnych:

Osoby bezrobotne zostały zaklasyfikowane do jednej z czterech kategorii:
• bezrobotni, którzy stracili pracę, tzn. osoby, które odeszły z ostatniego miejsca pracy nie z własnej inicjatywy i natychmiast (tzn. w ciągu trzech miesięcy) rozpoczęły poszukiwanie pracy,
• bezrobotni, którzy zrezygnowali z pracy, tzn. osoby, które odeszły z pracy z własnej inicjatywy i natychmiast rozpoczęły poszukiwanie pracy,
• bezrobotni, którzy powracają do pracy po przerwie, w czasie której nie poszukiwali pracy przez minimum 3 miesiące,
• bezrobotni, którzy nigdy nie pracowali i poszukują pierwszej w życiu pracy.

Źródło: GUS

Bezrobocie BAEL: metodyka

W jaki sposób zbierane są dane potrzebne do obliczenia wskaźnika bezrobocia BAEL? Wypiszę Wam teraz kilka najważniejszych punktów:

  • Od IV kwartału 1999 r. BAEL prowadzony jest w sposób ciągły.
  • W każdym z 13 tygodni danego kwartału ankieterzy odwiedzają określoną liczbę (aktualnie 4208) losowo wybranych mieszkań i zbierają dane o aktywności ekonomicznej w tygodniu poprzednim.
  • Badaniem objęte są wszystkie osoby w wieku 15 lat i więcej, zamieszkałe w wylosowanych mieszkaniach.
  • Próbka mieszkań przeznaczonych do odwiedzin jest zmieniana z tygodnia na tydzień.
  • Próbki tygodniowe otrzymuje się z losowego podziału na 13 części próby kwartalnej, liczącej obecnie 54704 mieszkań.
  • Próba kwartalna została skonstruowana tak, aby każda z 13 próbek tygodniowych miała nie tylko jednakową wielkość, ale i jednakową budowę.

Źródło: GUS

Jak sami możecie zauważyć, ciężko tutaj o „krętactwo”. Jeżeli wszystkie badania przeprowadzane są zgodnie z w.w metodologią. To odzwierciedlają całkiem dobrze sytuację (nie mylić z sytuacją „w swojej głowie uważam, że…”). Teraz wypiszę Wam kilka dodatkowych informacji w punktach:

  • Od I kwartału 2010 roku próba do BAEL została dwukrotnie zwiększona w związku z koniecznością zapewnienia określonej w rozporządzeniu (Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej Nr 577/98 z dnia 9 marca 1998 roku)
  • 2% precyzji dla oceny zmian stanu między kwartałami na poziomie kraju dla populacji stanowiącej 5% ludności w wieku produkcyjnym.
  • Najniższym poziomem podziału administracyjnego, na którym są udostępniane dane z BAEL jest województwo. Wynika to z reprezentacyjnego charakteru badania i wielkości próby.
  • Dane na niższych poziomach podziału terytorialnego są obciążone zbyt dużym błędem losowym, podobnie jak dodatkowe przekroje w ujęciu wojewódzkim.

Źródło: GUS

Bezrobocie BAEL: podział ludności zgodnie z BAEL

Teraz jeszcze kilka słów o tym jak według badania aktywności ekonomicznej ludności dzielimy ludzi. Można ich podzielić na:

  • pracujących,
  • bezrobotnych,
  • biernych zawodowo

A zakres badanych obejmuje osoby w wieku 15 lat i więcej. Zerknijmy jeszcze na dokładną definicje w.w podziałów:

 Do pracujących zaliczono osoby, które w badanym tygodniu:

— wykonywały przez co najmniej 1 godzinę pracę przynoszącą zarobek lub dochód, tzn. były zatrudnione w charakterze pracownika najemnego, pracowały we własnym (lub dzierżawionym) gospodarstwie rolnym lub prowadziły własną działalność gospodarczą poza rolnictwem, pomagały (bez wynagrodzenia) w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa rolnego lub rodzinnej działalności gospodarczej

poza rolnictwem;

— miały pracę, ale jej nie wykonywały:

  • z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego (od 2014 r.) lub wypoczynkowego,
  • z innych powodów, przy czym długość przerwy w pracy wynosiła:

— do 3 miesięcy,

— powyżej 3 miesięcy, ale osoby te były pracownikami najemnymi i w tym czasie otrzymywały co najmniej 50% dotychczasowego wynagrodzenia.

Do pracujących — zgodnie z międzynarodowymi standardami — zaliczani są również uczniowie, z którymi zakłady pracy lub osoby fizyczne zawarły umowę o naukę zawodu lub przyuczenie do określonej pracy, jeżeli otrzymywali wynagrodzenie.

Źródło: GUS

Tak wyglądała definicja kategorii uznających osoby pracujące. Powyżej już wypisałem jakie kryteria muszą spełniać osoby, żeby były uznane za bezrobotną. Dlatego teraz na koniec informacja o biernych zawodowo:

 Wśród biernych zawodowo wyróżnia się grupę zniechęconych, do której należą osoby nieposzukujące pracy, ponieważ są przekonane, że jej nie znajdą.

Bezrobocie BAEL: bezrobocie publiczne a Bael

A tak wygląda wykres bezrobocia BAEL i GUS do 1 kwartału 2017 roku. Aktualnie czekamy na kolejne opracowanie bezrobocia BAEL za 2 kwartał 2017 roku.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Warto wspomnieć, że aktualnie bezrobocie podawane przez urzędy pracy wynosi 7,1 za lipiec 2017 r.

Bezrobocie BAEL: przydatne linki
Bezrobocie BAEL: podsumowanie

Wpisy nie są jakimś popisem znajomości całej statystyki związanej z bezrobociem. Tylko zostały przygotowane w taki sposób, żeby każdy mógł sobie przeczytać w jaki sposób gromadzone są dane. Co bierze się pod uwagę itd. Żeby wiedzieć przykładowo, że do osób pracujących zalicza się osoby, które przepracowały 1 godzinę. Dodatkowo wiedzieć, że według statystyki gdy osoby pomagały (bez wynagrodzenia) w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa rolnego lub rodzinnej działalności gospodarczej to też zaliczane są do grona pracujących.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS