Edukacja inwestora, Inwestowanie

Wskaźnik ufności konsumenckiej: czyli poziom optymizmu gospodarczego

17 czerwca 2018 • By

Wskaźnik ufności konsumenckiej

Ostatnio poznaliśmy trochę informacji o wskaźniku Uniwersytetu Michigan, dzisiaj czeka nas podobna przechadzka. Dokładnie to przedstawię Wam jak wygląda wskaźnik ufności konsumenckiej. Sam wskaźnik jest dla profesjonalistów, którzy oczekują precyzyjnych informacji. Jednakże warto wiedzieć co dokładnie obrazuje wskaźnik. Tak żeby powiększyć swoją bazę wiedzy inwestora fundamentalnego.

Wskaźnik ufności konsumenckiej: lista

Poniżej rozwijana lista ze wszystkimi wpisami z cyklu o makro-ekonomii.

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Wskaźnik ufności konsumenckiej: co obrazuje?

Wskaźnik ufności konsumenckiej jest bardzo podobny do tego z Uniwersytetu Michigan. Ankietowani są pytani o sprawy związane z ich budżetem domowym i sprawami związanymi z kondycją gospodarki w kolejnych miesiącach. Oto 5 pytań, które brane są pod uwagę podczas wyliczania wartości wskaźnika:

 1. Oszacowanie aktualnych warunków biznesowych
 2. Oszacowanie aktualnych możliwości zatrudnienia
 3. Oszacowanie warunków biznesowych w kolejnych 6 miesiącach
 4. Oszacowanie warunków zatrudnienia w kolejnych 6 miesiącach
 5. Oszacowanie całkowitego dochodu rodzinnego w kolejnych 6 miesiącach

Kwestionariusze docierają do gospodarstw domowych na początku każdego miesiąca. Następnie są odsyłane z powrotem. Kolejnym krokiem jest zgromadzenie danych i stworzenie wstępnego wskaźnika do 18 dnia każdego miesiąca. Jeżeli po tej dacie pojawią się kolejne odpowiedzi to są one włączane do wyników finałowych pod koniec miesiąca. Co najważniejsze próbka otrzymywana do wyliczenia wskaźnika wynosi około 3 tys. kwestionariuszy.

Tutaj macie więcej info na temat zbieranie danych.

Wskaźnik ufności konsumenckiej: jak jest skonstruowany?

Zgodnie z poprzednim akapitem wskaźnik bierze pod uwagę 5 rzeczy:

 1. Oszacowanie aktualnych warunków biznesowych
 2. Oszacowanie aktualnych możliwości zatrudnienia
 3. Oszacowanie warunków biznesowych w kolejnych 6 miesiącach
 4. Oszacowanie warunków zatrudnienia w kolejnych 6 miesiącach
 5. Oszacowanie całkowitego dochodu rodzinnego w kolejnych 6 miesiącach

W każdej z tych odpowiedzi mamy 3 opcje na odpowiedź:

 • pozytywną
 • negatywną
 • bez zmian

Później zbierane są informację o pozytywnych odpowiedziach z każdego pytania i następnie są dzielone przez ilość negatywnych odpowiedzi. W wyniku czego otrzymujemy “relatywny wskaźnik” dla poszczególnych pytań. Kolejnym krokiem jest podzielenie naszej wartości przez okres bazowy. W przypadku wskaźnika ufności konsumenckiej, okres bazowy został przyjęty na 1985 rok (jest swojego rodzaju benchmarkiem). Tworzone są trzy indeksy z pozyskanych odpowiedzi, zgodnie z poniższym:

 1. indeks ufności konsumenckiej: średnia z wszystkich 5 pytań
 2. indeks obecnej sytuacji: średnia z pytań 1 i 2
 3. indeks oczekiwań: średnia z pytań 3, 4, 5

Jak ktoś jest chętny to tutaj możecie znaleźć więcej informacji na temat zliczania tego wskaźnika.

Wskaźnik ufności konsumenckiej: wykres

Niestety w sieci nie znajdziemy darmowego dostępu do danych wskaźnika ufności konsumenckiej publikowanego przez Conference Board. Dlatego poniżej wklejam Wam wykres z Wikipedii:

Źródło: Wikipedia

Wskaźnik ufności konsumenckiej: podsumowanie

Wskaźnik ufności konsumenckiej z pewnością przeznaczony jest dla zaawansowanych inwestorów. Interesujących się globalnym spojrzeniem na rynki. Żeby ankieta była przeprowadzana wiarygodnie i instytucja zarabiała na siebie są pobierany opłaty. I informacje o historycznych danych nie są publicznie dostępne.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl