Budowanie kapitału, Inwestowanie

Poduszka finansowa: pieniądze na czarną godzinę

25 czerwca 2017 • By

Poduszka finansowa

Poduszka bezpieczeństwa, fundusz awaryjny, pieniądze na czarną godzinę itd. itd. W różny sposób możemy nazwać ilość kapitału, który zapewni nam spokojny sen. Nie obawiając się o bezpieczne “jutro”. Po prostu pula pieniędzy, która pozwoli nam patrzeć w szerszej perspektywie na nasze życie. A nie krótkoterminowo, bo wypłata wpłynie dopiero 10-tego następnego miesiąca. Dlatego dzisiaj napiszę Wam kilka akapitów o tym czym jest dla mnie poduszka finansowa.

Poduszka finansowa: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować kapitał

Budowanie kapitału przez osobę młodą

Psychologia na co dzień

Jaką formę budowy kapitału wybrać?

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Poduszka finansowa: po co to komu?

Wypiszę Wam teraz kilka swoich przemyśleń związanych z poduszką finansową. W szczególności zwrócę Waszą uwagę z perspektywy inwestora. Czyli po co komu poduszka finansowana?:

 • pozwala nam planować, nie działać na gorąco (bardzo przydatna czynność, nie tylko na rynkach. Również w codziennym życiu)
 • bezpieczeństwo nas samych i rodziny (z pewnością każdy z nas miał okazję pracować pod wpływem stresu, martwiąc się o jutro. A wtedy właśnie wydzielają się “hormony stresu”. Najzwyczajniej nas postarzają i odejmują od wyniku sporo. Dlatego jest pytanie czy to się opłaca?)
 • zdrowie psychiczne i kreatywność (przeładowanie naszego mózgu z uwagi na ciągłą pracę, bardzo często prowadzi do depresji. A co za tym idzie: tracimy niesamowitą ilość czasu = pieniędzy i zdrowia swojego i najbliższych)
 • awans/utrata pracy? (bez problemu możemy szukać nowej pracy nie łapiąc się czegokolwiek na rynku. Podobnie jak z inwestycjami: nie musimy kupować na gorąco)
 • otwarcie biznesu, jeżeli chcesz działać na własną rękę to musisz mieć zabezpieczenie na spory okres. Rok, dwa lata? To zależy.

Nie będę się rozpisywał nie wiadomo jak. Wszystkie, bardzo rozległe opracowania znajdziecie u króla oszczędzania w Polsce. Dlatego nie będę powielał jego treści 🙂

Poduszka finansowa, ile dla kogo?

Określenie dokładnej kwoty ile mamy przeznaczyć na poduszkę bezpieczeństwa zależy od bardzo wielu czynników. Na pewno warto wziąć pod uwagę:

 • praca (czy jesteśmy na etacie/działalności/pracujemy za granicą?)
 • jaki zawód wykonujemy, jak wygląda sytuacja z pracą na rynku?
 • czy posiadamy dzieci i ile wynoszą ich koszty utrzymania
 • czy posiadamy zasoby w płynnych aktywach czy bardziej trudno zbywalnych
 • jakie są prognozy stóp procentowych, czy moja rata kredytu nie wzrośnie?
 • czy posiadam jakiekolwiek długi? Jak tak to czy opłaca się aktualnie dokonać ich spłaty

Kombinacji i odpowiedzi na wyżej wymienione pytania będzie tak naprawdę mnóstwo. Dopiero po zadaniu sobie takiego minimum pytań będziemy w stanie odpowiedzieć czy nasza poduszka bezpieczeństwa ma zapewnić nam utrzymanie przez 3, 6, 12 miesięcy. Czy będziemy w stanie obniżyć nasz standard życia jak zostaniemy podstawieni po ścianą itd.

Poduszka finansowa: instrumenty rynkowe

Żeby w ogóle móc zbudować poduszkę finansową, będziemy potrzebowali gromadzić swoje oszczędności w jednym miejscu. Najlepiej żeby dla nas pracowały, albo chociaż pokrywały koszty inflacyjne.

Dlatego warto zastanowić się nad bezpiecznym inwestowaniem (tutaj opisuję dla Was zagadnienia z tym związane). Przede wszystkim, warto wziąć pod uwagę takie instrumenty jak:

 • Bezpieczne instrumenty
  • lokata
  • konto oszczędnościowe
  • obligacje skarbowe
  • jednostki funduszu pieniężnego/obligacyjne
 • Instrumenty posiadające większe ryzyko
  • akcje
  • jednostki funduszu akcyjnego
  • ETF
  • obligacje korporacyjne
 • Instrumenty posiadające bardzo duże ryzyko: dla ekspertów
  • opcje
  • kontrakty terminowe
  • forex
  • produkty strukturyzowane
  • surowce
  • waluty

Większość z tych instrumentów opisałem dla Was na drodze inwestora.

Poduszka finansowa: strategia inwestycyjna

Żeby utworzyć poduszkę finansową warto wziąć pod uwagę własną strategię finansową/inwestycyjną. Jak wiadomo, poduszka finansowa ma być bezpiecznym narzędziem, które będzie nam służyć na lata. Dlatego większość aktywów warto przeznaczyć na bezpieczne instrumenty wypisane powyżej.

Poduszka finansowa: podsumowanie

Poduszka finansowa to nic innego jak pieniądze na czarną godzinę. Po prostu warto mieć w zapasie kilka/kilkanaście pensji. Tak żeby w razie nagłego wydarzenia w naszym życiu i nie tylko, mieć gotówkę/płynne aktywa. Dzięki którym będziemy mogli bez problemu uregulować nasze zobowiązania przez spory czas.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Możesz też dołączyć do >>> Naszego Klubu Giełdowego <<< oraz otrzymać dostęp do wszystkich szkoleń online >>> 51 bezpłatnych szkoleń online z inwestowania: cały komplet <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl