Budowanie kapitału, Inwestowanie

Praca za granicą: worki ojro do rozdania

11 lipca 2017 • By

Praca za granicą: marzenia a rzeczywistość

W dzisiejszym wpisie krótko postaram się opowiedzieć o moich doświadczeniach związanych z w tym jak wyglądała moja dorywcza praca za granicą. W szczególności zwrócę uwagę na plus i na minusy pracy za granicą, które są według mnie istotne (w szczególności pracy w zachodniej Europie). Sam temat jest mocno rozbudowany i kompleksowy. Dlatego zalecam dużą dozę dystansu do mojego punktu widzenia.

Praca za granicą: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować kapitał

Budowanie kapitału przez osobę młodą

Psychologia na co dzień

Jaką formę budowy kapitału wybrać?

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Praca za granicą: ponad 10 lat temu

W momencie otwarcia granic po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaczął się prawdziwy szał na wyjazdy pracowników. Nieważne czy umiałeś język, jaki miałeś zawód. Bylebyś posiadał dwie ręce do pracy. Zapraszamy! Ogórki, pomidory, produkcja już czekają żebyś zarabiał 5 euro na rękę. Gdzie normalna stawka w tamtym czasie dla krajowych obywateli wynosiła ponad 10.

Drogi Polaku jesteś na wagę złota! Przyjeżdżajcie i wyrabiajcie jak najwyższe normy. I pracujcie za jak najniższą stawkę i najlepiej jakbyście mieszkali po kilka osób w drewnianych chatkach. Brzmi znajomo? Jeżeli nie, to możliwe, że pracowałeś za granicą mając wyższe wykształcenie i zawód o który zabijają się pracodawcy.

Praca za granicą: biednie, ale stabilnie i w ojro

Wypłata w euro wygląda zdecydowanie lepiej dla Polaka w szczególności gdy będziemy przeliczać każde euro na złotówkę. Nie biorąc pod uwagę kosztu mieszkań w danym mieście i innych, które są porównywalne do kosztów jakie musielibyśmy ponieść w kraju.

Niedawno na blogu u Michała, Tomek napisał:

Ja nie płacze nad pracownikami delegowanymi bo wg mnie to jakieś dziadostwo jest. Jak nie potrafią za normalne stawki robić kontraktów to niech się nie ośmieszają, wracają do kraju i tutaj naprawiają krany czy co oni tam robią za te śmieszne pieniądze. Przecież fizycy jądrowi tam nie jeżdżą na delegacje za mniej niż 9E/h. O czym my w ogóle dyskutujemy. to jest jakiś błąd myślenia Polaków. Że maja wiecznie robić za grosze. Niech pogłówkują jak podnieść kwalifikacje i robić za wincej. a jak nie to ponoć brakuje w PL rak do pracy.

Źródło: www.michalstopka.pl

I moim zdaniem jest to w większości prawdą bo za granicę w większości byli ściągani pracownicy do najcięższych prac fizycznych lub takich, którymi obcokrajowiec “gardził”. Osobiście nie widziałem tam kokosów i cudownych chwil związanych z super pracą.

Praca za granicą: praca na produkcji?

Akurat tam gdzie dorabiałem to można było zauważyć jeden bardzo ważny podział. Polacy i Rosjanie narzucali niesamowite tempo pracy w fabrykach. Byliśmy raz w Niemczech na produkcji gdzie były hale podzielone na dwie części w jednej się produkowało a w drugiej pakowało. Jedna była nazwana “niemiecką” częścią a druga “polską” częścią. Jak rozmawialiśmy między sobą, to na niemieckiej części na pełnej zmianie było robione 10 palet produktów a na stronie polskiej koło 40 palet. Nie pamiętam dokładnie teraz liczb, więc nie zalecam brania ich na 100%. Jednakże pamiętam, że była to znaczna liczba. A na koniec pracy mogliśmy sobie porównać wyniki pracy poprzez pot który pozostawał na koszulkach.

Praca za granicą: wyjeżdżam na stałe

Zanim podejmiesz decyzje o wyjeździe z Polski warto byłoby rozważyć takie podstawowe czynniki, które pozwolą Ci łatwiej odnaleźć się w pracy a co najważniejsze będziesz miał się do kogo zwrócić podczas pobytu za granicą. Najważniejsze pytania:

 • masz rodzinę za granicą?
 • masz miejsce pracy?
 • masz gdzie mieszkać?
 • co to za praca?

To takie minimum, które powinieneś wiedzieć. Bo zdarzają się przypadki, że niektórzy jeżdżą na “pałę”  i potem nie mają nawet do kogo się zwrócić o pomoc.

Praca za granicą: zarobię i wrócę

Z mojego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że strategia była dosyć prosta. Wyjazd na kilka tygodni: zarobić i odłożyć jak najwięcej gotówki i wrócić do kraju. Żeby mieć kapitał na dalszy rozwój lub w przyszłości otworzenie biznesu. Co aktualnie robię. Mam odłożoną gotówkę z której aktualnie korzystam.

Miałem kolegów, którzy również ze mną jeździli i… Wracali do kraju z pustymi kieszeniami. Bo życie za granicą jest dosyć drogie i czeka na nas wiele pokus. Dlatego zanim wyjedziesz, ustal sobie konkretny cel.  A co najważniejsze: zrealizuj go.

Praca za granicą: różnice kulturowe

Przeważnie jak będziecie jeździć do pracy sezonowej to będziecie przebywać z Polakami. Co nie będzie jakąś wielką tragedią i szokiem kulturowym. Jednakże może się tak trafić, że będziecie musieli obcować z inną kulturą. Po prostu przebywać na obczyźnie, gdzie wszystko jest: inne.

Praca za granicą: zbieranie kapitału

Praca za granicą może być dobrym sposobem na zebranie przyszłego kapitału. Pytanie do czego ten kapitał będzie nam służył? Czy zainwestujemy we własny biznes, czy będziemy odkładać na emeryturę lub zakup nowego mieszkania? Poniżej wklejam Wam listę artykułów, która może się Wam przydać:

Praca za granicą: pomysły

Tak jak wyżej już napisałem. W moim przypadku kapitał zebrany z pracy za granicą służy mi aktualnie do rozwijania siebie i prowadzenia biznesu. W twoim przypadku może być to kilka innych celów, które chciałbyś zrealizować. Przykładowo:

Praca za granicą: podsumowanie

Ten wpis nie ma na celu zniechęcenia nikogo do wyjazdu za grancie. Tylko chciałem podkreślić fakt, że za granicą jest już coraz trudniej. W szczególności gdybyśmy chcieli pojechać do pracy wymagającej najniższych kwalifikacji. I biedowanie za kilka euro na godzinę. Bo wiem, że takie rzeczy się dosyć często zdarzają jeżeli nie mamy załatwionej pracy i tzw. pleców.

Osiedlenie się za granicą to bardzo trudny i skomplikowany temat. A w momencie gdy jesteśmy studentami wydaje nam się, że to bułka z masłem. Oczywiście znam osoby, które mieszkają za granicą. Zaczynały od najgorszych pracy: zbieranie kapusty na kolanach. A teraz prowadzą własny biznes. Tylko zajęło im to kilka długich lat i wymagało ogromnego zaangażowania.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl