Budowanie kapitału, Inwestowanie

Własna działalność: jak zostać rekinem biznesu

16 lipca 2017 • By

Własna działalność: czy warto?

Przeważnie myśląc o własnej działalności/biznesie patrzymy na osoby którym się udało. Chcemy naśladować ich ruchy prawie jeden do jednego. Tak żeby móc osiągnąć taki sam sukces jak oni. Jednakże zanim zaczniemy jakikolwiek biznes powinniśmy sprawdzić nasze szanse i ryzyka. Dlatego w dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami moimi przemyśleniami o tym jak wygląda własna działalność i na co warto zwrócić uwagę.

Własna działalność: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować kapitał

Budowanie kapitału przez osobę młodą

Psychologia na co dzień

Jaką formę budowy kapitału wybrać?

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Własna działalność: branża

Każda branża posiada swoje specyficzne szanse i ryzyka. Napiszę Wam trochę z mojej perspektywy, bo przez ostatnie pół roku zebrałem trochę doświadczenia. Na przykładzie prowadzenia bloga:

Szanse:

 • możliwość rozwoju własnego warsztatu pisarskiego
 • możliwość pisania ciekawych treści (relatywnie niski poziom stresu)
 • niskie koszty prowadzenia działalności
 • możliwość pozyskania partnera/mentora
 • możliwy szeroki zasięg odbiorców twoich treści/produktu

Ryzyka:

 • wpadka pisarska wynikająca z braku doświadczenia/pomyłki
 • nudne/zbyt skomplikowane treści dla czytelnika, lub zbyt długie/krótkie teksty
 • brak odbiorców, marne zainteresowanie stroną/blogiem
 • ogromna konkurencja, praktycznie zerowe koszta wejścia w biznes
 • twój plan/strategia jest zbyt słaba na konkretny rynek
 • błędy popełnione podczas pozycjonowania
 • niedostosowanie twojej wizji strony do wymagań odbiorców

Własna działalność: partner

W moim przypadku o tyle miałem dobrze, że poznałem Michała. I zgodził się on wesprzeć mój projekt/bloga. Przypuszczam, że gdyby nie reklama Michała na swoim blogu/facebooku to nie miałbym nawet połowy obecnego ruchu. Chociaż już coraz większy procent wejść na stronę pochodzi z wyszukiwarki, popatrzcie na diagram z google analitycs:

gdzie: wyszukiwane z googla to niebieski kawałek tortu: 38,6% (dane z ostatniego miesiąca). Legenda jest odpowiednia dla 1 diagramu:

A tak wyglądały dane z googla na początku stycznia, wejścia z googla to jedynie 6,7%, poniżej zamieszczam diagram:

Dlatego bardzo duży wkład w rozwój bloga ma Michał, który wspomógł mnie darmową reklamą na swoich portalach. Co moim zdaniem w biznesie jest bardzo mocnym krokiem, bo inaczej musiałbym wydać pieniądze na reklamę. Warto szukać sprzymierzeńców/partnerów, którzy myślą podobnie i mają podobne wartości. Po prostu Michał realizuje ekonomie współpracy o której pisał podczas wpisu dotyczącego budowania drugiego Londynu. Wrzucam Wam dodatkowo cytat od Michała o ekonomi współpracy, bo bardzo często o nim rozmawiamy:

Rewolucja przepływu know how dzięki internetowi: ekonomia współpracy. Powyżej napisałem, że historycznie było tak, że doświadczenie przekazywano z pokolenia na pokolenie. Uosobieniem tego doświadczenia były książki czy prasa. Czyli to wszystko co rozwinęło się od momentu gdy wynaleziono druk. Ale to niedługo stanie się historią. W dobie internetu, globalizacji, ekonomii współpracy, tradycyjne modele biznesowe, know how, doświadczenie zdobywany przez dziesiątki lat, można ot tak po prostu zdobyć, wykształcić w relatywnie krótkim czasie. I dlatego to co napisałem powyżej w punkcie numer jeden możemy bardzo szybko nadgonić.
Tylko jest jeden warunek: musimy ze sobą współpracować, stworzyć system wymiany know how na styku przedsiębiorczości/pracowników/pomnażania kapitału. Tak aby te kluczowe 3/4 mln osób miały odpowiedni know – how potrzebny do zrobienia z Polski drugiego Londynu/podwojenia wynagrodzeń.

Źródło: Michał Stopka

Własna działalność: działanie w warunkach niewiadomej

Jeżeli chodzi o prowadzenie własnego biznesu to bardzo często na początku będziemy działali w warunkach dużej niepewności. W szczególności gdy tworzymy podobne treści, które zostały już wcześniej przedstawione (w bezpośredni lub pośredni sposób). Dlatego niezbędny będzie nam plan, co zrobimy za kwartał/pół roku/rok. Potrzebujemy wizji i celu do którego dążymy.

Mój projekt powstał po wielu godzinnych rozmowach z Michałem. W momencie gdy stawiałem swoje pierwsze kroki ucząc się analizy fundamentalnej. Z uwagi na fakt, że miałem spore problemy z przyswojeniem wiedzy znajdującej się na stronie Michała, dlaczego?

Analizy Michała są bardzo mocno rozbudowane i skomplikowane. A gdy trafi na jego stronę osoba z małą wiedza w tym zakresie to powstaje problem. Bo bardzo ciężko przebrnąć przez teksty mocno skomplikowane. Dlatego powstał mój projekt mający na celu przeprowadzenie inwestora od najprostszych rzeczy związanych z inwestowaniem do najtrudniejszych. Czyli wszystko co opisuje w trzech cyklach edukacyjnych:

I kolejnych, które pojawią się niebawem.

Własna działalność: wiedza

Przekazywanie wiedzy innym osobom jest mocno skomplikowane. Trzeba mięć bardzo fajny format sprzyjający konsumowaniu danej wiedzy. Przykładowo jak ktoś na studiach słyszał o makro-ekonomii to przewracał oczami mówiąc, że w życiu mu się taka wiedza nie przyda.

Tylko potem powstają problemy jak człowiek bierze kredyt na całe życie ze zmienną stopą procentową. Stopy skaczą z 5 na 10 punktów procentowych i jest płacz i zgrzytanie zębów. Nie mówiąc już o kredycie firmowym itd.

Prowadząc własną działalność musimy przewidywać gdzie znajdziemy naszych odbiorców. Przy okazji robiąc fajne rzeczy. Możecie zauważyć na przykładzie Michała: jak długo przebijał się do świadomości ludzi z analizą fundamentalną. Niebawem stanie się normą, że inwestor indywidualny będzie robił wycenę spółki (bardziej lub mnie zaawansowaną). Dodatkowo będzie korzystał  z analizy makro i czytał sprawozdania finansowe spółki jak poranną gazetę przy kawce.

Własna działalność: kompetencje

Im dalej w las z inwestowaniem tym potrzebniejsza jest coraz większa wiedza. W szczególności jeżeli chcemy przekazać merytoryczną wiedzę czytelnikowi. Teksty nie powstaną w 15 minut na kolanie, pisząc o tym, że giełda spadła lub wzrosła. Tylko trzeba przygotować się do kolejnych publikacji poprzez poszukiwanie najlepszej treści. A co za tym idzie: zdobywamy kompetencje ale tracimy (inwestujemy) czas. A jak to bywa w życiu czas to pieniądz. Więc prowadzenie bloga/biznesu wymagającego dużej wiedzy niesie za sobą spore nakłady inwestycyjne. W tym przypadku nie mamy prostego schematu: usługa= płatność.

Własna działalność: ciągły rozwój

Pracując na etacie bardzo często zdarza się tak, że wykonujemy powtarzającą się czynność przez cały czas. W przypadku własnej działalności (w szczególności na początku) musimy nauczyć się bardzo wielu rzeczy. Przykładowo:

 • obsługi WordPress
 • pozycjonowania
 • podstaw księgowości
 • excela
 • obsługi różnych platform z danymi
 • analizy spółek itd.

Nie wypisuje tutaj wszystkich rzeczy bo zeszlibyśmy na temat analiz fundamentalnej. Będącej nieodłączną częścią pracy w moim blogowym biznesie. Po prostu jak chce napisać jakąś ciekawszą rzeczy to muszę się jej nauczyć. Przykładowo klika miesięcy temu nie wiedziałem o biznesie bankowym prawie nic. A powstał cykl o niezbędniku bankstera.

Własna działalność: poczucie bezpieczeństwa

Nikt nie chce się wystawiać na utratę własnej wartości. A przykładowo jak nie otrzymujemy przez kilka/kilkanaście miesięcy wynagrodzenia. To może wydawać się, że robimy coś źle. Nasza praca jest nic nie warta. I musimy sobie powtarzać, że nasza praca to inwestycja, pozwalająca nam rozwinąć skrzydła. Na etacie nie mamy takich problemów: wybija 10 każdego miesiąca i wlatuje nam wypłata na konto.

Błędy w biznesie/życiu prywatnym itd. Powoli zabierają nam pewność siebie. Jak nie wyszło 9 na 10 razy to znaczy ze jesteśmy “do dupy”. A ten 10 strzał może przynieść nam zdecydowanie więcej niż pozostałe 9. Tylko w momencie gdy jesteśmy w połowie drogi i nie widzimy nic, co myśleć?

Własna działalność: moja perspektywa

W moim przypadku jest powiedzmy relatywnie łatwo, ponieważ:

Przykładowo jak ktoś nie ma kapitału na biznes, ma na utrzymaniu rodzinę i dzieci. To schody są zdecydowanie wyższe. A co za tym idzie: rośnie nam poziom stresu. I każdy popełniony przez nas błąd boli coraz bardziej. Warto pamiętać o powiedzeniu: kropla drąży skałę. Nie ważne jakbyśmy byli silni psychiczne na początku: nie ma ludzi niezniszczalnych.

Własna działalność: podsumowanie

Własna działalność/biznes to duże wyzwanie. Gdzie przeważnie będziemy mieli więcej niewiadomych niż wiadomych. Jeżeli chcesz prowadzić spokojne życie to warto się dwa razy zastanowić i przejrzeć cały swój plan potencjalnego działania. Nie zmienia to faktu, że warto przeżyć na własnej skórze uczucie kiedy mamy pod górkę. Kiedy nie ma wymiernych efektów od razu i trzeba poczekać. W taki właśnie sposób człowiek uczy się inwestowania na własnej skórze.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl