Budowanie kapitału, Inwestowanie

Jak łatwo zostać rentierem: praktyczne porady

19 lipca 2017 • By

Jak łatwo zostać rentierem: obiecanki cacanki 

Jako młode chłopaki wszyscy szukaliśmy sposobu jak łatwo zostać rentierem.  Z ogromną kabzą naładowaną pieniędzmi, móc wydawać na lewo i prawo. Taki American Dream pełną gęba w wersji Made In Poland. Szukaliśmy w sieci artykułów jak zarobić tysiące bez wkładu własnego. Przecież za marzenia nikt nie dostaje po głowie… Warto czasami być trochę naiwnym, łatwiej się żyje. Dlatego przedstawię Wam dzisiaj moje przemyślenia na ten temat.

Jak łatwo zostać rentierem: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować kapitał

Budowanie kapitału przez osobę młodą

Psychologia na co dzień

Jaką formę budowy kapitału wybrać?

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Jak łatwo zostać rentierem: dlaczego o tym pisze?

Artykuł powstał z uwagi na fakt, że możemy w internecie znaleźć takie fajne hasła, które głośno krzyczą. Przykładowo:

U nas znajdziecie bezpłatne szkolenie o tym, jak zacząć od totalnego zera i w niespełna kilkanaście lat osiągnąć niezależność finansową. Zacznij już dziś!

Marzenia, marzeniami. Warto zrobić szybką kalkulację, czy jest to możliwe? Ten artykuł ma na celu rozjaśnienie kilku bardzo ważnych czynników, które musimy wziąć pod uwagę zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad tym czy zostać rentierem. Artykuł nie będzie analizą na tip-top. Tylko przybierze formę szybkiego sprawdzenia potencjału takiej strategi. A w szczególności jakie czekają na nas ryzyka.

Jak łatwo zostać rentierem: statystyki nie oszukasz

Na samym początku artykułu zaczniemy od statystyki podanej przez GUS o wysokości zarobków w Polsce za 2014 rok, popatrzcie jak rozkłada się wysokość zarobków (brutto) w Polsce na poniższej grafice:

Źródło: GUS

Czyli tak naprawdę, żeby sprawdzić ile zarabiamy w przybliżeniu na rękę, trzeba by było powyżej wymienione kwoty przemnożyć przez 0,73%. Popatrzcie teraz co nam zostaje:

 1. najczęstsze: 2470*0,73= 1804 zł
 2. połowa pracowników 3292*0,73= 2404 zł
 3. 10% najniżej zarabiających 1718*0,73= 1255 zł
 4. 10% najwyżej zarabiających 6917*0,73= 5050 zł

Patrząc racjonalnie, z najczęstszej pensji za wiele nie odłożymy (numer jeden powyżej). Nie mówiąc już nawet o 10% najniżej zarabiających. Popatrzmy na połowę pracowników, tutaj może udałoby nam się odłożyć te 400+ złotych miesięcznie (o ile partner w naszym związku też pracuje). Tak żeby nazbierać 5000 zł oszczędności rocznie.

W przypadku 10% najwyżej zarabiających to nawet delikatnie zaciskając pasa jesteśmy w stanie odłożyć 1-2 tysiące miesięcznie tak, żeby odłożyć rocznie 12 lub 24 tysiące. Przejdźmy teraz do kolejnego akapitu, który pokaże ile możemy zyskać przez 20 lat oszczędzania/inwestowania.

Jak łatwo zostać rentierem: 20 lat

W swoim przykładzie przyjąłem stopy zwrotu od 10% do 6%, które są możliwe do zrealizowania. Jednakże równo przez 20 lat będzie ciężko dokonać takiego wyniki. W szczególności jak nie mamy wiedzy i doświadczenia.

12 tys. złotych rocznie przez 20 lat ze stopą 10% może przynieść nam 750 tys. złotych, zgodnie z poniższą grafiką:

5 tys. złotych rocznie przez 20 lat ze stopą zwrotu 10% rocznie, może przynieść nam 315 tys. złotych:

24 tys. złotych rocznie przez 20 lat ze stopą zwrotu 10% rocznie, może przynieść nam 1512  tys. złotych:

Czyli w tym ostatnim przypadku moglibyśmy śmiało powiedzieć, że możemy zostać rentierami. Spójrzmy teraz do kolejnego akapitu jak wyglądała stopa zwrotu z indeksu WIG.

Jak łatwo zostać rentierem: jak wyglądał indeks?

Na naszym rodzimym indeksie dosyć mocno bujało od 1994 roku, aż do połowy 2017 roku, zgodnie z grafiką poniżej:

A taką moglibyśmy osiągnąć stopę zwrotu inwestują co roku 12 000 zł i biorąc pod uwagę stopę zwrotu z WIG:

Jak łatwo zostać rentierem: kupno mieszkania

Powiedzmy że za te 780 tysięcy bylibyśmy w stanie kupić dwa mieszkania w Warszawie, które mają 50m2 z rynku wtórnego. Korzystałem z tego linku.

Cena wynajmu mieszkania o wielkości 50m2 w Warszawie wynosi od 2 tys. do 4 tys. dlatego jak przyjmiemy środek: czyli 3 tys. złotych. To w przypadku dwóch mieszkań będziemy mieli 6 tys złotych miesięcznie po opodatkowaniu powinno zostać nam 5,5 tys. złotych. Powiedzmy, że rodzina 2 osobowa za 5,5 tysiąca miesięcznie będzie w stanie wyżyć. Czyli teoretycznie nasz scenariusz rentierski sprawdziłby się.

Jak łatwo zostać rentierem: czego zabrakło w mojej analizie

Teraz napisze Wam kilka najważniejszych punktów całej mini analizy:

 • nie został wzięty pod uwagę podatek z zysków kapitałowych
 • nie został wzięty pod uwagę koszty inwestycji (zakup/sprzedaż)
 • bardzo łatwo można prognozować na podstawie przyszłości, ale rzeczywistość to całkiem inna bajka
 • stabilne stopy zwrotu to bardzo, bardzo ciężka rzecz do zrobienia
 • psychologia jest twoim mocnym wrogiem: przykładowo -40% na portfelu, gdzie wszędzie media krzyczą, że idzie koniec świata wywiera ogromną presję
 • ryzyko inwestowania w akcje bez wiedzy jest ogromne, w szczególności, że kładziemy na szalę nasze przyszłe oszczędności
 • nie została wzięta pod uwagę wysokość inflacji, co może wpłynąć mocno negatywnie w przypadku wysokiej inflacji. Po prostu realnie wartość naszych pieniędzy mocno spadnie.
Jak łatwo zostać rentierem: podsumowanie

Ten wpis miał na celu przedstawienie Wam kilku faktów związanych z tym jak łatwo zostać rentierem… Po prostu nie jest to łatwe i musiałoby się spełnić sporo warunków w naszym życiu, żebyśmy nim zostali. Okres, który został wzięty pod uwagę jest dosyć długi. Praktycznie 20 lat oszczędzania non stop od najmłodszy lat jest możliwe. Jednakże trzeba odpowiednio dużo zarabiać. A sami doskonale zdajemy sobie sprawę, że do najwyżej płatny zawodów trzeba się dobrze przygotować latami. Nie dostaniemy ich od ręki itd.

Podsumowując: rentierem można zostać, ale droga do celu jest długa, kręta i posiada wiele pułapek. Czy każdy może zostać rentierem? Zróbcie proste badanie empiryczne i rozejrzyjcie się wśród znajomych. Większość z nas będzie pracowała przez całe życie na etacie, pozwalając sobie co jakiś czas na fajne wakacje. Po prostu statystyki nie oszukamy. A łatwa droga do bogactwa pozostaje nam tylko w książkach i opowieściach złotoustych doradców.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl