Inwestowanie

Poznaj biznes: sektor bankowy

6 lipca 2017 • By

Sektor bankowy: wprowadzenie

Dzisiejszy wpis będzie wstępem do szerszego opracowania o tym jak wygląda sektor bankowy. W szczególności pokaże Wam kilka akapitów związanych z oceną fundamentalną banków. Prawdopodobnie w przyszłości pojawią moje wpisy u Michała dotyczące każdej spółki z sektora bankowego notowanej na GPW. Tak żebyśmy mogli lepiej poznać biznes bankowy. I w przyszłości poznać kolejne biznesy. Dzięki czemu będziemy lepszymi inwestorami fundamentalnymi.

To jest wpis wprowadzający do cyklu edukacyjnego „Czy warto kupić akcje banku?”

Składa się on z następujących analiz:

 1. Czy warto kupić akcje banku ING? Cykl edukacyjny analiz banków notowanych w Polsce
 2. Czy warto kupić akcje banku HANDLOWY?  
 3. Czy warto kupić akcje banku MILLENNIUM?
 4. Czy warto kupić akcje banku PKOBP?
 5. Czy warto kupić akcje banku BZWBK?
 6. Czy warto kupić akcje banku PEKAO?
 7. Czy warto kupić akcje banku MBANK?
 8. Czy warto kupić akcje banku ALIOR?
 9. Czy warto kupić akcje banku IDEABANK?
 10. Czy warto kupić akcje banku GETINOBLE?
 11. Czy warto kupić akcje banku GETIN?
 12. Czy warto kupić akcje banku BOS?
 13. Czy warto kupić akcje banku BGŻ?

Sektor bankowy: gdzie jest kasa?

Pierwszym podstawowym pytaniem, które wpada do głowy nie tylko inwestorom. W szczególności przeciętnemu Kowalsku: na czym zarabia bank. Czyli zgodnie z poprzednim wpisem w którym pisałem Wam, że musimy wiedzieć gdzie dana instytucja posiada przychody. Przykładowo banki posiadają przychody przede wszystkim z:

 • przychody prowizyjne
 • przychody odsetkowe

Po drugiej stronie najważniejszych dla banku kosztów mamy:

 • koszty prowizyjne
 • koszty odsetkowe
 • Odpisy netto z tytułu utraty wartości należności kredytowych
 • Koszty pracownicze i koszty działania banku
 • Podatek od instytucji finansowych

W zdecydowanie mniejszym wolumenie znajdziemy:

 • Przychody z tytułu dywidend
 • Wynik handlowy i rewaluacja
 • Wynik na pozostałych instrumentach finansowych

Sektor bankowy: WIG Banki

Na serwisie stooq.pl mamy notowania indeksu WIG Banki, który bierze pod uwagę wszystkie banki Polskie i 2 zagraniczne notowanie na giełdzie. Zgodnie z poniższą grafiką:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Popatrzcie sobie na kapitalizację wszystkich polskich banków. Gdzie największy jest PKOBP z kapitalizacją 33 mld zł. A przykładowo notowany Santader Bank, który ma kapitalizację ponad 10 razy większą.

Sektor bankowy: P/E

Jak popatrzymy sobie na wskaźnik cena do zysku z ostatnich 10 lat to możemy powiedzieć, że jest relatywnie tanio. Porównując obecną sytuację z rokiem 2010. A przykładowo gdy weźmiemy pod uwagę epicentrum kryzysu na rynku nieruchomości to możemy powiedzieć, że jest drogo. Gdzie cena do zysku w tamtych czasach oscylowała w okolicach czterech.

Sektor bankowy: P/BV

Ile płacimy za książkę? Dosyć słynny wskaźnik obrazujący nam ile płacimy za 1 złotówkę wartości księgowej/kapitału własnego.

Sektor bankowy: dywidenda

Jak możemy zauważyć w bossa skanerze na przykładzie banku BZWBK, wypłacał on co roku dywidendę. Tylko nie została wypłacona w 2008 roku jak wszystkie banki musiały ratować swoją płynność. Teraz powstaje pytanie, czy wszystkie banki wypłacają dywidendy? Poniżej zdjęcie z bossa skanera:

Źródło: Bossa Skaner

Jeżeli nie macie jeszcze konta w biurze maklerskim to możecie zerknąć na konto w Domu Maklerskim BOŚ banku (gdzie znajdziecie dane w bossa skanerze), które poleca Michał: najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI.

Sektor bankowy: zatrudnienie

Jak pisałem Wam w ostatnim wpisie o tym jak powstają zmiany w biznesie bankowym. I co mają wspólnego z iniJOB? Pokazałem Wam wykresy o tym jak biznes bankowy traci zatrudnienie. Jednakże jak spojrzymy na zatrudnienie w BZWBK, wynika nam coś innego. Dlaczego? Z pewnością znajdę odpowiedź w momencie przeanalizowania całego sektora. A wtedy będzie pora na kolejne wnioski. Poniżej grafika:

Źródło: Bossa Skaner

Sektor bankowy: klienci

Gdzie macie konto? Czy używacie jeszcze placówek bankowych czy większość rzeczy robicie przez internet? Co najbardziej lubicie w swoim banku? Sam bank BZWBK ostatnio pochwalił się wzrostem aktywności klientów indywidualnych/korporacyjnych i klientów bankowości mobilnej. Tak wyglądają dane:

Źródło: prezentacja BZWBK 4Q 2016

Czy wszystkie banki zdobywają nowych klientów? Gdzie można znaleźć najlepsze promocje? O ciekawych promocjach piszę dla Was w bezpiecznym inwestowaniu: lokaty, obligacje, fundusze. Również w kolejnych artykułach przyjrzę się strukturze klientów banku. Tak żeby wiedzieć gdzie rozwija się biznes, a potem może napotkam na jakieś ciekawe informacje i będę mógł odpowiedzieć: dlaczego.

Sektor bankowy: podsumowanie

Ten artykuł jest wstępnym rozważaniem na temat sektora bankowego. W przyszłości będą pojawiały się u Michała bardziej rozbudowane analizy poszczególnych notowanych banków. Zgodnie z zasadą: poznaj biznes. Będziemy mogli przyjrzeć się biznesowi bankowemu po kolei patrząc na spółki. Gdzie na koniec będziemy mieli ciekawe informacje zbiorcze dotyczącego całego systemu. Jesteście zainteresowani taką formą zgłębiania biznesu i analizy fundamentalnej? Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl